Tanie OC dla nowego auta
Ubezpieczenie komunikacyjne

Tanie OC dla nowego auta

Zakup samochodu na rynku wtórnym jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż zamówienie fabrycznie nowego auta z salonu. Ten argument ma kluczowe znaczenie dla milionów kierowców, którzy decydują się na zakup pojazdu używanego. Niemniej jednak liczba zamówień składanych w salonach samochodowych dowodzi, że pierwotny rynek aut w Polsce ma się równie dobrze. Zakup auta prosto z salonu zapewnia bowiem kilka ważnych atutów. Tutaj można wskazać np. gwarancję bezawaryjności oraz możliwość dopasowania pojazdu do swoich potrzeb i upodobań. Z drugiej strony zakup fabrycznie nowego samochodu może budzić jednak pewne wątpliwości dotyczące kwestii ubezpieczenia OC. Kiedy nabywca fabrycznego samochodu powinien zamówić taką polisę? Jak i gdzie znaleźć tanie OC dla nowego auta?

OC dla nowego a używanego auta – która polisa jest tańsza?

Większość kierowców wie o tym, że cena ubezpieczenia OC zależy głównie od pojemności silnika, który znajduje się w pojeździe. Taka zależność wydaje się zupełnie jasna, gdyż większy silnik zapewnia możliwość szybszego rozwinięcia dużej prędkości, a to z kolei powoduje spadek ogólnego poziomu bezpieczeństwa w czasie jazdy. Niemniej pojemność silnika jest tylko jednym z wielu czynników, które decydują o finalnej cenie ubezpieczenia.

Asekuratorzy biorą pod uwagę również datę produkcji samochodu. W tym przypadku można od razu zauważyć pewną tendencję. Otóż ubezpieczenia OC dla młodszych samochodów są tańsze niż podobne polisy przeznaczone dla starszych pojazdów. Z czego to wynika?

Tutaj koronne znaczenie wydają się mieć dwa argumenty. Pierwszym z nich jest to, że nowe auta, co do zasady, zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa w czasie jazdy. Wszystko ze względu na obecność zaawansowanych systemów, takich jak: kontrola toru jazdy, asystent hamowania itd. Dzięki nim producenci mogli ograniczyć ryzyko wypadków drogowych spowodowanych błędami samych kierowców. Toteż wpływ wspomnianych systemów na ogólny poziom bezpieczeństwa w trakcie jazdy jest naprawdę bardzo pozytywny. Druga kwestia dotyczy natomiast zmniejszonej awaryjności nowych samochodów. Koniec końców żywotność fabrycznie nowych elementów powinna wynieść przynajmniej kilka lat. To z kolei jeszcze bardziej ogranicza ryzyko powstania nagłej awarii w czasie jazdy.

Co więcej, niektórzy ubezpieczyciele zapewniają dodatkową zniżkę kierowcom, którzy będą chcieli ubezpieczyć fabrycznie nowy samochód. To wszystko sprawia, że zakup takiej polisy jest możliwy na naprawdę atrakcyjnych warunkach!

Kiedy kupić ubezpieczenie OC dla nowego auta?

Poważne wątpliwości może jednak budzić sam moment zakupu wspomnianego ubezpieczenia OC. Faktem jest, że przy zakupie samochodu używanego sprawa jest nieco łatwiejsza, ponieważ na ogół pojazd ma już ważne OC. Taka polisa zapewne została kupiona przez poprzedniego właściciela albo handlarza odpowiedzialnego za sprowadzenie samochodu do kraju. W obu tych przypadkach polisa OC przy sprzedaży samochodu automatycznie przechodzi na rzecz nowego właściciela. Oznacza to, że dopiero po upływie jej ważności nabywca pojazdu musi zamówić nową polisę OC. Do tego momentu może swobodnie korzystać z polisy przypisanej do zakupionego samochodu.

Natomiast fabrycznie nowe samochody dostępne w salonach nie muszą mieć ważnej polisy OC. Dlatego kierowcy planujący zakup takiego samochodu powinni pamiętać o konieczności szybkiego zamówienia OC dla nowego pojazdu. Kiedy dokładnie pojawia się prawny wymóg ubezpieczenia samochodu z salonu?

Przepisy w tej kwestii zakładają, że nowy samochód musi zostać ubezpieczony do momentu jego rejestracji. Jednak brak ważnego ubezpieczenia OC sprawia, że dany pojazd w ogóle nie może uczestniczyć w ruchu drogowym. Jeżeli więc kierowca chciałby odebrać auto z salonu, pojazd już w tym momencie powinien mieć ważne OC!

Tym samym nabywcy nowych aut nie mają zbyt wiele czasu na szukanie wspomnianej polisy. Z tej przyczyny mogą oni rozważyć zakup tzw. pakietu dealerskiego. Jest to pakiet kilku ubezpieczeń komunikacyjnych, który można zakupić bezpośrednio w wybranym salonie samochodowym. Plusem takiego rozwiązania będzie spora oszczędność czasu, ponieważ kierowca nie musi wówczas szukać ubezpieczeń na własną rękę. Natomiast największą wadą pakietu dealerskiego są narzucone z góry warunki. Dotyczy to zarówno ceny, jak i zawartości pakietu. Zazwyczaj pakiet dealerski obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz dobrowolne ubezpieczenie AC i ubezpieczenie NNW. Jednak niektóre salony mogą zaoferować nieco odmienne pakiety, dlatego zawsze warto zapoznać się z taką ofertą.

Tanie OC dla nowego auta – jak je znaleźć?

Niestety, praktyka pokazuje, że zakup pakietu dealerskiego to wygodne, ale niezbyt opłacalne rozwiązanie. Koniec końców kierowca musi wtedy zgodzić się na ustalone wcześniej warunki. To oznacza, że traci on bardzo cenną możliwość porównania kilku dostępnych ofert. Dlatego też zakup pakietu dealerskiego można polecić tylko tym osobom, którym nie zależy na oszczędzaniu pieniędzy.

Natomiast wszystkich pozostałych kierowców warto zachęcić do sprawdzenia, która firma zapewni im najlepsze warunki przy zakupie polisy OC. W tym przypadku można kierować się tylko ceną, albowiem wszystkie ubezpieczenia OC muszą mieć identyczny zakres ochrony. To zaś sprawia, iż kryterium cenowe odgrywa tutaj najistotniejszą rolę.

Jak więc znaleźć tanie OC dla nowego auta? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z internetowych porównywarek ubezpieczeń.Dzięki takim serwisom kierowcy mogą bardzo szybko wygenerować indywidualne porównanie ofert poszczególnych asekuratorów. To z kolei pozwoli im na szybką ocenę tego, która firma zagwarantuje najlepsze warunki przy zakupie OC.

Przeprowadzenie takiej kalkulacji jest bardzo proste. Kierowca musi tylko wprowadzić do systemu określone dane, aby wygenerowana oferta była dopasowana do jego indywidualnej sytuacji. Później pozostaje już tylko zapoznanie się z dostępnymi ofertami i wybór najlepszej alternatywy. Minimum formalności oraz uproszczone procedury sprawiają, że zakupu takiej polisy można dokonać w kilkanaście minut!

Podsumowanie

Zakup fabrycznie nowego samochodu ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Jeżeli jednak ktoś już decyduje się na taki zakup, musi pamiętać o kwestii obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nowe auto musi zostać objęte ochroną ubezpieczeniową najpóźniej w dniu rejestracji. Warto jednak pamiętać, że bez takiej ochrony samochód nie powinien uczestniczyć w ruchu drogowym. To zaś przekreśla możliwość odebrania auta bezpośrednio z salonu. Co prawda, kierowca może już przy zakupie auta od razu zamówić tzw. pakiet dealerski. W jego skład wchodzi obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz kilka dodatkowych polis (AC i NNW). Niemniej jednak łączny koszt takiego pakietu zazwyczaj jest na tyle wysoki, że jego zakup nie będzie opłacalny. Dlatego też kierowcy powinni z wyprzedzeniem kupić polisę OC dla swojego pojazdu. W tym celu warto skorzystać z internetowych porównywarek ubezpieczeń, które pozwolą na szybkie znalezienie najkorzystniejszej oferty. Jest to znacznie lepsza i bardziej opłacalna alternatywa dla pakietu dealerskiego.