Tabliczka znamionowa samochodu
Ubezpieczenie komunikacyjne

Tabliczka znamionowa samochodu – co zawiera i gdzie jest?

Wprowadzenie obowiązku dokładnego ewidencjonowania produkowanych samochodów było jedną z najważniejszych zmian w całej historii motoryzacji. Na mocy tej decyzji producenci zostali zobowiązani do prowadzenia stałej dokumentacji dotyczącej produkowanych pojazdów. Ponadto każdy samochód, który opuszczał fabrykę, musiał posiadać stosowne oznaczenia oraz homologację. Te informacje widniały nie tylko w dowodzie rejestracyjnym, ale także na tabliczce znamionowej danego samochodu. Do dzisiaj tabliczki znamionowe są bardzo ważnym źródłem danych na temat konkretnego auta. Dlatego też wszyscy kierowcy powinni wiedzieć, jakie informacje zawiera tabliczka znamionowa samochodu. Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Czym jest tabliczka znamionowa pojazdu?

Już na początku warto zaznaczyć, że tabliczka znamionowa to obowiązkowy element każdego samochodu. Jeżeli dany pojazd nie ma takiej tabliczki, urzędnicy wydziału komunikacji mogą odmówić jego rejestracji. Dlatego przy zakupie nowego samochodu warto zwrócić uwagę na jej obecność.

Czym jest tabliczka znamionowa pojazdu? Jest to niewielka blaszka albo etykieta zawierająca podstawowe informacje na temat danego samochodu. Forma tabliczki znamionowej ma wpływ na metodę jej zamontowania. Jeżeli tabliczka została stworzona w formie metalowej blaszki, musi być ona przykręcona do samochodu przy pomocy niewielkich śrubek. Natomiast tabliczkę w formie etykiety można po prostu nakleić na wybrany element. Jednak producenci muszą zadbać o to, aby użyta etykieta była bardzo odporna na ścieranie. W przeciwnym wypadku trudno byłoby odczytać z niej zamieszczone informacje.

Co zawiera tabliczka znamionowa samochodu?

Tabliczka znamionowa samochodu zawiera najważniejsze informacje dotyczące pojazdu. Dlatego w tym akapicie skupimy się na wszystkich danych, które można odczytać za pomocą takiej tabliczki.

Pierwszą ważną informacją jest numer VIN samochodu. Numer VIN standardowo powinien mieć 17 znaków. Za jego pomocą można dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy na temat danego samochodu. Przykładowo, pierwsze trzy cyfry tego numeru wskazują na producenta auta oraz kraj jego produkcji. Jeszcze większe znaczenie ma sześć kolejnych cyfr, które tworzą tzw. numer VDS (Vehicle Descriptor Section). Numer VDS kryje w sobie informacje na temat danych technicznych oraz fabrycznej specyfiki pojazdu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ np. auta powypadkowe mogą zostać naprawione w sposób, który zmienia ich specyfikę. Z tego względu numer VDS umożliwia sprawdzenie tego, czy aktualny wygląd samochodu odpowiada fabrycznym założeniom. Ostatnia część numeru VIN, czyli 8-cyfrowy numer VIS, stanowi identyfikator danego egzemplarza.

Na tabliczce znamionowej powinny znaleźć się również informacje dotyczące producenta oraz modelu pojazdu. Oprócz tego bardzo duże znaczenie ma świadectwo homologacji, a także dane o maksymalnym obciążeniu obydwu osi. To tylko pokazuje, dlaczego tabliczka znamionowa auta jest tak istotna!

Gdzie można znaleźć tabliczkę znamionową samochodu?

Znaczenie tabliczki znamionowej jest absolutnie kluczowe. Właśnie dlatego dość dziwny jest fakt, że przez lata nie wypracowano jednolitych kryteriów dotyczących miejsca montażu tabliczki znamionowej. Brak uniwersalnych wskazań sprawił, że decyzyjność w tej sprawie zachowali sami producenci. Co jasne, poszczególne firmy wdrażały swoje własne rozwiązania. W efekcie dzisiaj miejsce montażu tabliczki znamionowej samochodu zależy w głównej mierze od samego producenta.

Dobra wiadomość jest taka, iż tabliczki znamionowej nie trzeba szukać po omacku. Istnieje bowiem kilka często wybieranych miejsc do jej montażu. To właśnie od nich należy więc rozpocząć poszukiwania.

Pierwszą i zarazem najczęstszą lokalizacją tabliczki znamionowej jest boczny słupek samochodu. Taka lokalizacja bardzo często dotyczy samochodów marek, takich jak: Opel, Audi i Mercedes. Nieco inaczej jest w przypadku niektórych modeli Fiata i Alfy Romeo, gdyż tam tabliczka może widnieć na przedniej belce. Jednak zupełnie wyjątkowa jest lokalizacja tabliczki znamionowej w niektórych modelach Renault. Dość powiedzieć, iż w popularnym Renault Captur tabliczka znamionowa została zamontowana na prawej podłużnicy!

Dlatego to w opisanych wyżej miejscach należy w pierwszej kolejności poszukać tabliczki znamionowej samochodu. Jeżeli poszukiwania nie przyniosą efektu, niezbędne będą kompleksowe oględziny pojazdu. W takiej sytuacji warto również spytać o pomoc zaprzyjaźnionego mechanika lub innego użytkownika podobnego auta. Być może takie osoby będą w stanie wskazać miejsce montażu tabliczki.

Co jednak robić w sytuacji, kiedy takiej tabliczki po prostu nie ma? Wówczas niezbędne będzie wyrobienie nowego egzemplarza. W tym celu należy udać się do wydziału komunikacji i zgłosić brak tabliczki znamionowej samochodu. Urzędnicy muszą odnotować takie zgłoszenie, a następnie powinni wydać zgodę na wyrobienie nowej tabliczki znamionowej pojazdu. Z takim pismem kierowca może udać się na stację diagnostyczną i zlecić wykonanie nowej tabliczki.

Podsumowanie

Tabliczka znamionowa samochodu jest cennym źródłem informacji na temat danego auta. Zawiera ona między innymi: numer VIN, informacje na temat producenta, specyfikację techniczną oraz unikalny identyfikator. Dlatego taka tabliczka musi być na stałe zamontowana w każdym pojeździe. W przeciwnym razie samochód nie przejdzie przeglądu technicznego i nie zostanie dopuszczony do ruchu. Tabliczka znamionowa pojazdu może znajdować się w różnych miejscach. Najczęściej widnieje ona na jednym ze słupków, na belce lub podłużnicy. To w tych miejscach należy jej szukać. Jeżeli właściciel pojazdu nie może znaleźć takiej tabliczki, powinien od razu zgłosić ten fakt do wydziału komunikacji. Wtedy niezbędne będzie bowiem wyrobienie nowej tabliczki, a na to wymagana jest stosowna zgoda. Dopiero po jej uzyskaniu i otrzymaniu całej dokumentacji kierowca może zlecić wykonanie i montaż nowej tabliczki.