Niebieskie tablice rejestracyjne – co oznaczają? W jakich krajach są używane?

Niebieskie tablice rejestracyjne mogą wydawać się całkowicie niedostępnym rozwiązaniem. Na co dzień praktycznie nikt nie widuje pojazdów, które zostały oznaczone tablicami w tym kolorze. Jednak warto wiedzieć o tym, że takie tablice rejestracyjne rzeczywiście istnieją i pozostają w stałym użytku. Z drugiej strony blachy w tym kolorze są zarezerwowane jedynie dla grupy bardzo nielicznych pojazdów. Co więc warto o nich wiedzieć? Czy gdzieś na świecie tablice rejestracyjne w kolorze niebieskim są powszechnie używane do oznaczania zwykłych aut? Zapraszamy do lektury!

Co oznaczają niebieskie tablice rejestracyjne?

Zacznijmy od zaznaczenia tego, że w Polsce tablice rejestracyjne koloru niebieskiego nigdy nie weszły do powszechnego użytku. Tym samym nie istniał żaden sposób na to, aby właściciele prywatnych samochodów mogli otrzymać tablice rejestracyjne w takim kolorze. Mimo to takie tablice rejestracyjne były odgórne respektowaną metodą oznaczania niektórych pojazdów. Skąd więc wynikała taka rozbieżność?

Otóż niebieskie tablice rejestracyjne już od dawna są zarezerwowane dla dyplomatów oraz innych osób związanych ze służbą dyplomatyczną. To właśnie auta takich osób mają specjalne tablice rejestracyjne w kolorze niebieskim. Jeżeli więc ktoś zobaczy auto z niebieskimi tablicami, prawdopodobnie należy ono do przedstawiciela wspomnianej misji.

W jakim kraju są używane niebieskie tablice rejestracyjne?

W Polsce i całej Unii Europejskiej obowiązują dosyć jednolite zasady dotyczące oznaczania pojazdów prywatnych oraz państwowych. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem są białe tablice rejestracyjne z czarnymi znakami. Warto jednak pamiętać o tym, że europejskie regulacje nie obowiązują przecież na całym świecie. Dlatego w niektórych krajach faktycznie może odnaleźć zwykłe samochody z niebieskimi tablicami rejestracyjnymi. O jakich państwach mowa?

Pierwszym przykładem może być Egipt. Już od pewnego czasu w niektórych prowincjach Egiptu wydawane są błękitne tablice rejestracyjne. Bardzo podobna reguła obowiązuje także w Chinach. Władze chińskich prowincji również wydają kierowcom tablice rejestracyjne w ciemnoniebieskim kolorze. Innym przykładem jest Maroko. W tym kraju powszechnie stosuje się wstawki koloru niebieskiego, które widnieją na tablicach rejestracyjnych.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Zupełnie oddzielnym i bardzo ciekawym przykładem jest Holandia. W tym kraju tablice rejestracyjne służące do oznaczania taksówek są niebieskie!

Jakie samochody mogą używać niebieskich tablic rejestracyjnych?

Wróćmy jednak do polskich realiów. Nad Wisłą niebieskie tablice rejestracyjne są zastrzeżone tylko dla wąskiej grupy pojazdów. Takie samochody muszą należeć do przedstawicieli misji dyplomatycznych lub osób związanych z działalnością placówek dyplomatycznych. Do tej grupy można więc zaliczyć między innymi:

  • ambasadorów;
  • pracowników personelu dyplomatycznego ambasady;
  • osoby zatrudnione w konsulacie generalnym.

Oprócz tego niebieskie tablice rejestracyjne mogą znaleźć się na pojazdach należących do członków organizacji międzynarodowych. Jeżeli działalność takiej organizacji spełnia kryteria dyplomatyczne, używanie niebieskich tablic jest zgodne z protokołem. Dlatego kierowcy mogą być pewni, że auta poruszające się na takich blachach należą do ważnych osobistości.

Podsumowanie

Niebieskie tablice rejestracyjne w Polsce są naprawdę rzadko spotykanym widokiem. Nie można się jednak temu dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę ich przeznaczenie. Otóż tablice rejestracyjne w takim kolorze są zarezerwowane dla dyplomatów, ambasadorów, a także personelu placówek dyplomatycznych. W pewnych przypadkach z niebieskich tablic rejestracyjnych mogą korzystać również członkowie organizacji międzynarodowych. Jako ciekawostkę można jednak dodać fakt, że na świecie tablice rejestracyjne w kolorze niebieskim bywają używane do oznaczania zwykłych samochodów. Takie tablice można spotkać choćby w Egipcie, Maroku i Chinach. Ponadto w Holandii wszystkie zarejestrowane taksówki muszą mieć niebieskie tablice rejestracyjne. Tym samym w niektórych miejscach niebieskie tablice pozostają ogólnodostępną metodą oznaczania samochodów.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć