Koszty sprowadzenia auta z USA

Amerykańska motoryzacja pod wieloma względami różni się od tej, która jest popularna w Europie. Nic więc dziwnego, że auta produkowane w Stanach Zjednoczonych budzą duże zainteresowanie także na Starym Kontynencie. Najwięksi miłośnicy takich samochodów mogą nawet zdecydować się na sprowadzenie wybranego pojazdu do Polski. Jakie są koszty sprowadzenia auta z USA do Polski? O czym muszą pamiętać osoby odpowiedzialne za sprowadzenie takiego pojazdu do Polski?

Jakie są koszty sprowadzenia auta z USA?

Sprowadzanie samochodów z innych państw jest bardzo popularną praktyką. W Polsce bez trudu można znaleźć handlarzy, którzy specjalizują się w sprowadzaniu zagranicznych aut. Tutaj trzeba jednak podkreślić, że samochody sprowadzone do Polski spoza UE zostają objęte zupełnie innymi przepisami. To z kolei powoduje także wzrost wydatków związanych z całą procedurą. Zatem jakie są koszty sprowadzenia auta z USA? Oto najważniejsze wydatki, które należy wziąć pod uwagę:

  • koszt transportu samochodu ze Stanów Zjednoczonych – około 1200-2500 dolarów;
  • podatek VAT za sprowadzenie samochodu – 19% (przy sprowadzeniu auta do portu niemieckiego) lub 23% wartości pojazdu (przy sprowadzeniu bezpośrednio do Polski);
  • akcyza – 3,1% (przy pojemności silnika <2000 m³) lub 18,6% wartości auta (przy pojemności >2000 m³);
  • cło – 10% wartości auta w przypadku samochodów produkcji amerykańskiej.

Do tego należy doliczyć również wszelkie koszty związane z rejestracją pojazdu w Polsce, czyli:

  • obowiązkowy przegląd techniczny – 98 złotych (162 złote w przypadku, gdy auto ma instalację LPG);
  • dokonanie kilku przeróbek mechanicznych w celu przystosowania auta do wymogów europejskiego ruchu drogowego – około 2000-4000 złotych;
  • koszt samej rejestracji pojazdu – 256 złotych;
  • tłumaczenie dokumentów pojazdu – około 200 złotych.

Jakie dokumenty są wymagane przy sprowadzeniu auta z USA?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Wspomniane wyżej tłumaczenie dokumentów jest niezbędne w przypadku aut z USA. Taki obowiązek dotyczy bowiem wszystkich pojazdów sprowadzonych spoza UE. Tym samym urzędnik w wydziale komunikacji zaakceptuje tylko dokumenty, które zostały przetłumaczone. Jeśli chodzi o ich wykaz, wygląda on następująco:

  • potwierdzenie zakupu samochodu (faktura lub umowa);
  • dowód opłaty akcyzy, cła oraz podatku VAT;
  • zaświadczenie potwierdzające pozytywny wynik przeglądu technicznego;
  • dowód rejestracyjny samochodu (Certificate of Title);
  • potwierdzenie zakupu polisy OC;
  • wniosek o rejestrację pojazdu wraz z potwierdzeniem dokonania opłat rejestracyjnych.

Ubezpieczenie auta sprowadzonego z USA

Od momentu przekroczenia polskiej granicy każdy samochód musi mieć ważne ubezpieczenie OC. W przeciwnym razie jego właściciel naraża się na wysoką karę finansową za brak ubezpieczenia. Czy to oznacza, że osoba sprowadzająca taki samochód zawsze musi kupować pełną polisę OC? Nie do końca.

Jeżeli samochód zostaje sprowadzony przez handlarza prowadzącego działalność gospodarczą lub właściciela komisu, takie osoby mogą kupić krótkoterminowe OC. Taka polisa gwarantuje wymaganą prawnie ochronę przez 30 dni. To oznacza, że w tym czasie samochód powinien zostać sprzedany, a jego nowy właściciel musi kupić pełne ubezpieczenie OC.

Aby uzyskać więcej informacji na temat ubezpieczeń komunikacyjnych, wystarczy tylko odwiedzić bazę wiedzy w serwisie Polisoteka.pl.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć