Koszty sprowadzenia auta z Niemiec

Niemcy są bez wątpienia krajem, który może uchodzić za najważniejszy ośrodek motoryzacyjny w Europie. To właśnie na terytorium niemieckich landów powstały niezwykle popularne marki, takie jak: Opel, Audi, Volkswagen oraz BMW. Nic więc dziwnego, że Niemcy do dzisiaj mają szczególne miejsce na motoryzacyjnej mapie Europy. Przez to bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się idea sprowadzania samochodów z Niemiec do Polski. Co jasne, jest to w pełni legalna procedura, ale w jej przypadku obowiązuje także określone reguły. Jedną z nich stanowi wymóg uiszczenia pewnych opłat w związku ze sprowadzaniem auta. O jakich opłatach mowa? Jakie są koszty sprowadzenia auta z Niemiec?

Jakie są koszty sprowadzenia auta z Niemiec?

Kiedyś sprowadzanie aut do Polski było naprawdę skomplikowaną procedurą, która wiązała się z licznymi formalnościami i opłatami. Na szczęście niektóre przepisy dotyczące tej kwestii zostały złagodzone w momencie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Co ważne, Niemcy to również kraj członkowski UE, co oznacza, że sprowadzanie niemieckich aut jest znacznie prostsze.

Dzięki temu nie trzeba martwić się np. o konieczność tłumaczenia dokumentów pojazdu, gdyż dokumenty w języku niemieckim będą respektowane. Jeżeli zaś chodzi o inne koszty sprowadzenia auta z Niemiec, wyglądają one następująco:

  • podatek akcyzowy – 3,1 lub 18,6% od wartości pojazdu (niższy podatek obowiązuje w przypadku aut z silnikami o pojemności do 2000 cm³);
  • opłaty związane z rejestracją pojazdu i wydaniem polskich tablic rejestracyjnych – 256 złotych;
  • ubezpieczenie OC (komisowe lub pełne) – koszt zależy od parametrów auta;
  • przegląd techniczny (opcjonalny) – 98 złotych (162 złote, jeśli auto ma instalację LPG);
  • tłumaczenie dokumentów (opcjonalne) – około 150-200 złotych;

Do tego należy także doliczyć ewentualny koszt transportu pojazdu z Niemiec na lawecie. Jest to jedyna alternatywa dla osób, które nie mogą lub nie chcą wracać do Polski sprowadzanym autem. Przewóz auta na lawecie z Niemiec do Polski powinien kosztować około 1000 złotych.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Jakie dokumenty są wymagane przy sprowadzeniu auta z Niemiec?

Obowiązek uiszczenia wspomnianych opłat to nie wszystko. Oprócz tego osoba odpowiedzialna za sprowadzenia auta do Polski musi także dysponować określonymi dokumentami. Jakie dokumenty mają w tym przypadku największe znaczenie? Przede wszystkim będą to:

  • umowa sprzedaży samochodu;
  • karta pojazdu (jeśli została wydana) i dowód rejestracyjny;
  • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym;
  • potwierdzenie zakupu polskiego ubezpieczenia OC;
  • dowód zapłaty podatku akcyzowego.

Ubezpieczenie auta sprowadzonego z Niemiec

Profesjonalni handlarze samochodowi i właściciele komisów mogą zdecydować się na zakup tzw. komisowego ubezpieczenia OC. Jest to standardowa polisa OC, której ważność wynosi jednak tylko 30 dni. Tym samym takie ubezpieczenie będzie perfekcyjnym rozwiązaniem dla osób planujących szybką sprzedaż pojazdu. Jeżeli jednak sprowadzony samochód ma trafić do osoby prywatnej, zakup standardowego OC staje się obowiązkiem. Warto o tym pamiętać, ponieważ kary za brak ubezpieczenia OC są naprawdę wysokie.

Więcej informacji na temat ubezpieczeń samochodów można odnaleźć w bazie wiedzy serwisu Polisoteka.pl.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć