Gdzie opłacić akcyzę za samochód z zagranicy
Ubezpieczenie komunikacyjne

Gdzie opłacić akcyzę za samochód z zagranicy?

Sprowadzanie używanych pojazdów z zagranicy jest bardzo popularną praktyką wśród właścicieli komisów i handlarzy samochodowych. Warto jednak pamiętać o tym, że taka procedura wiąże się z kilkoma istotnymi obowiązkami. Osoba odpowiedzialna za sprowadzenie pojazdu musi między innymi opłacić wymaganą akcyzę oraz dopełnić wszelkich formalności. Gdzie opłacić akcyzę za samochód z zagranicy? Jakie zmiany zostały pod tym względem wprowadzone w ostatnich latach?

Gdzie opłacić akcyzę za samochód z zagranicy?

Doświadczeni handlarze na pewno pamiętają, że przez lata opłacenie akcyzy wymagało udania się bezpośrednio do urzędu celnego. To właśnie tam trzeba było wypełnić wszelkie dokumenty oraz uiścić samą opłatę. Co prawda, taka możliwość istnieje do dzisiaj. Jednak ostatnie lata przyniosły ważne zmiany pod względem tej procedury.

Przede wszystkim obecnie można opłacić akcyzę za samochód również w urzędzie skarbowym. Stanowi to duże ułatwienie, albowiem takich placówek jest zdecydowanie więcej. Koniec końców urząd skarbowy mieści się niemal w każdym większym mieście. Wciąż nie jest to jednak najwygodniejsza alternatywa. Dlaczego?

Jak opłacić akcyzę za samochód z zagranicy online?

Ponieważ jeszcze lepszym i praktyczniejszym rozwiązaniem będzie zapłacenie takiej akcyzy online. Obecnie można to zrobić dzięki elektronicznej platformie PUESC.

W jaki sposób należy to zrobić? Odpowiedź można znaleźć w innym artykule opublikowanym na łamach naszego serwisu.

Tym samym obecnie istnieją 3 sposoby na opłacenie wspomnianej akcyzy:

  1. Wizyta w urzędzie celnym.
  2. Zapłacenie akcyzy online.
  3. Wizyta w urzędzie skarbowym.

Więcej informacji dotyczących procedur związanych z rejestracją i sprowadzaniem aut z zagranicy można odnaleźć w bazie serwisu Polisoteka.pl.