Jak zapłacić akcyzę za samochód z zagranicy?
Ubezpieczenie samochodu

Jak zapłacić akcyzę za samochód z zagranicy?

Samochody sprowadzane do Polski z zagranicy stanowią istotną część pojazdów dostępnych na rynku wtórnym. Nic więc dziwnego, że sam proces sprowadzania takich pojazdów cieszy się dużym zainteresowaniem. Co jasne, specjalizują się w nim handlarze oraz właściciele komisów. Takie osoby muszą jednak pamiętać o obowiązkach związanych ze sprowadzaniem aut do Polski. Jednym z nich jest obowiązek uiszczenia stosownej opłaty, czyli tzw. akcyzy. Jak zapłacić akcyzę za samochód z zagranicy i kiedy trzeba to zrobić?

Jak zapłacić akcyzę za samochód z zagranicy?

Przez długie lata jedynym sposobem na uiszczenie takiej opłaty była osobista wizyta w urzędzie celno-skarbowym. Jednak obecnie wszystkie formalności związane z taką opłatą można także wypełnić online. Jest to dużo wygodniejsza i szybsza alternatywa, dlatego naprawdę warto z niej korzystać.

W tym celu należy zarejestrować konto na platformie PUESC. Jest to rządowy serwis, który umożliwia szybkie uiszczanie wszelkich opłat o charakterze celno-skarbowym. Co więcej, na tej platformie można znaleźć wszystkie wymagane wzory oraz dokumenty. Trudno zatem o lepszą alternatywę dla osób sprowadzających samochody.

Jeżeli jednak ktoś bardzo chce uiścić wspomnianą opłatę stacjonarnie, również ma taką możliwość. Co ciekawe, akcyzę za samochód z zagranicy można zapłacić zarówno w urzędzie celnym, jak i w urzędzie skarbowym. Z tego względu warto po prostu wybrać placówkę, która znajduje się bliżej miejsca zamieszkania.

Akcyza za samochód z zagranicy – ile wynosi i kiedy trzeba ją zapłacić?

Wysokość akcyzy za samochód z zagranicy jest uzależniona od pojemności oraz typu silnika w pojeździe. W tym przypadku wyliczenia wyglądają następująco:

  • auta osobowe z silnikiem o pojemności do 2000 cm³ – 3,1% podstawy opodatkowania;
  • samochody z napędem hybrydowym (spalinowo-elektrycznym) z silnikiem o pojemności do 2000 cm³ – 1,55%;
  • auta osobowe z silnikiem o pojemności powyżej 2000 cm³ – 18,6%;
  • samochody z napędem hybrydowym z silnikiem o pojemności 2000-3500 cm³ – 9,3%.

W tym miejscu warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Wysokość akcyzy jest naliczana na podstawie szacowanej rynkowej wartości pojazdu. Toteż kwota wpisana na umowie sprzedaży może, ale nie musi zostać uwzględniona.

Co istotne, dwa rodzaje samochodów są całkowicie zwolnione z opisywanej akcyzy:

  • samochody elektryczne;
  • pojazdy kolekcjonerskie.

Obowiązek opłacenia akcyzy dotyczy:

  • sprowadzonych aut osobowych, które nie były wcześniej zarejestrowane w Polsce;
  • pierwszej sprzedaży auta krajowego, które nie zostało jeszcze zarejestrowane;
  • samochodów przerobionych na osobowe (dotyczy też pojazdów zarejestrowanych w kraju).

Na zakończenie warto dodać, że sprowadzony samochód musi zostać zarejestrowany w ciągu 30 dni. Jednocześnie jest to maksymalny termin opłacenia akcyzy. Przekroczenie tego terminu będzie skutkować naliczaniem karnych odsetek lub karą grzywny.

Więcej informacji na temat sprowadzania aut można znaleźć w bazie serwisu Polisoteka.pl.