Czy ubezpieczenie samochodu na Ukrainie obowiązuje w Polsce?

Obecnie wielu mieszkańców z Ukrainy przyjeżdża do Polski własnymi pojazdami. Czy w takiej sytuacji ubezpieczenie samochodu na Ukrainie obowiązuje w Polsce? A może trzeba będzie zdecydować się na zakupienie dodatkowej polisy?

Jakie ubezpieczenia komunikacyjne trzeba posiadać w Polsce?

Kierowcy samochodów poruszających się po polskich drogach muszą posiadać zawartą umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, czyli ubezpieczenie OC komunikacyjne.

Dodatkowo można zdecydować się na rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej przez wykupienie ubezpieczenia AC, Assistance, ubezpieczenie NNW, jednak nie są one obowiązkowe.

Ubezpieczenie samochodu na Ukrainie – czy zadziała w Polsce?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Ubezpieczenie komunikacyjne OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, które zostało zakupione na Ukrainie, będzie obowiązywało również w Polsce, jednak poza nim konieczna będzie również Zielona Karta lub ubezpieczenie graniczne.

Zielona Karta jest dokumentem, który potwierdza wykupienie ubezpieczenia w swoim kraju zamieszkania. Wobec tego działa ona wtedy jako ubezpieczenie OC za granicą w tych krajach, które nie zawarły odpowiednich Porozumień Wielostronnych dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych. Do takich krajów zaliczana jest również Ukraina.

Osoba, która ma ubezpieczenie samochodu na Ukrainie, lecz nie ma Zielonej Karty, powinna skorzystać z ofert ubezpieczeniowych w polskich towarzystwach. Obecnie wiele z nich przygotowało specjalne oferty dla osób z Ukrainy. Są to ubezpieczenia krótkoterminowe i dostępne bezpłatnie, które pozwalają na uzyskanie ochrony OC.

Potrzebujesz ubezpieczenie graniczne dla samochodu z Ukrainy? Napisz na kontakt@polisoteka.pl

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć