Ubezpieczenia OC i AC nieraz wchodzą w skład łączonych pakietów, które znajdują się w ofertach asekuratorów. Przez to niektórzy kierowcy mogą wyjść z kompletnie mylnego założenia, że są to podobne polisy. Jednak w rzeczywistości pomiędzy OC i AC pojawia się znacznie więcej różnic niż podobieństw. Dotyczą one zarówno warunków ubezpieczenia, jak i formalności związanych z zawarciem umowy. Dlatego w tym miejscu warto odpowiedzieć na pytanie, czy ubezpieczenie AC odnawia się automatycznie? Od czego zależy sposób odnawiania ubezpieczenia?
Czy ubezpieczenie AC odnawia się automatycznie?
Postawione pytanie wydaje się zasadne w kontekście zestawienia polisy AC z ubezpieczeniem OC. Koniec końców wszyscy kierowcy mogli się przekonać, że zawarte przez nich OC nie wygaśnie samoistnie. Jeżeli nawet ważność takiego ubezpieczenia dobiegnie końca, asekurator automatycznie odnowi polisę. Co istotne, automatyczne odnowienie OC nie wynika z działań podejmowanych samowolnie przez ubezpieczycieli, albowiem jest to wymóg prawny. Toteż asekurator zajmujący się obsługą takich świadczeń po prostu musi je automatycznie odnawiać.
Natomiast w przypadku AC nie ma takiego wymogu, gdyż jest to polisa zawierana na zasadzie dobrowolności. Tym samym po zakończeniu okresu ochrony AC automatycznie wygasa.
Dlaczego więc akurat polisa OC jest odnawiana automatycznie? Wynika to przede wszystkim z jej obowiązkowego charakteru. Automatyczne odnowienie ma sprawić, że kierowca nie przeoczy dnia, w którym musi przedłużyć ważność ubezpieczenia.
O czym jeszcze warto pamiętać przy zakupie AC?
Brak automatycznego odnowienia sprawia, że po zakończeniu ważności ubezpieczenia kierowca musi zgłosić asekuratorowi chęć przedłużenia AC. Dopiero po uzyskaniu takiej informacji ubezpieczyciel przygotuje dokumenty, a następnie zaoferuje klientowi możliwość przedłużenia polisy na określonych warunkach.
Zazwyczaj ubezpieczenie AC gwarantuje ochronę przez cały rok kalendarzowy. Jednakże poza standardowym wariantem takiej polisy kierowcy mają do dyspozycji również inne alternatywy. Sporą popularnością cieszą się choćby krótkoterminowe ubezpieczenia AC. Takie polisy chronią samochód przez okres wynoszący średnio kilka miesięcy. Dzięki temu kierowca może dopasować warunki ubezpieczenia do swoich potrzeb.
Długość okresu ochrony jest istotna także z innego powodu. Otóż tylko przy polisach zawartych na czas dłuższy niż 6 miesięcy kupujący może odstąpić od zawartej umowy. Taka możliwość przysługuje osobom prywatnym przez pierwsze 30 dni po zakupie ubezpieczenia. Jeżeli chodzi o przedsiębiorców, oni na wypowiedzenie umowy mają 7 dni. Natomiast w obydwu przypadkach asekurator po uzyskaniu takiej informacji musi zwrócić klientowi wpłaconą składkę. Co ważne, zwrócona kwota zostanie nieznacznie zredukowana w związku z ochroną, która trwała przez te parę dni.
Podsumowanie
Tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz inne obligatoryjne polisy mogą odnawiać się w sposób automatyczny. Natomiast zarówno polisy AC, jak i pozostałe dobrowolne świadczenia po prostu wygasają po upływie ich ważności. Dlatego wszystkie osoby zainteresowane odnowieniem polisy AC powinny skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem. Co istotne, nawet po zakupie AC klient może wypowiedzieć zawartą umowę. Ma do tego prawo przez 30 dni od podpisania dokumentów (przedsiębiorcy muszą to zrobić w ciągu 7 dni). Warto jednak pamiętać, że taka możliwość dotyczy jedynie tych ubezpieczeń, których ważność wynosi przynajmniej 6 miesięcy.