Niewydolność sercowo-naczyniowa już od wielu lat jest główną przyczyną śmierci Polaków. Każdego roku problemy kardiologiczne zabijają więcej osób niż np. choroby nowotworowe. Co gorsza, aktualne badania wskazują, że zawał mięśnia sercowego coraz częściej przytrafia się także młodszym osobom.
Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów zapobiegania problemom sercowo-naczyniowym. W poważniejszych przypadkach lekarze mogą zalecić
stosowanie specjalnych lekarstw, które obniżą ryzyko zawału serca. Przede
wszystkim należy jednak uświadomić sobie istnienie takiego zagrożenia i zadbać
o swoje zdrowie!
Zawał mięśnia sercowego – co to jest?
Zawał serca to potoczne określenie martwicy mięśnia sercowego, do której dochodzi na skutek niedotlenienia. Brak tlenu stanowi efekt zamknięcia tętnicy wieńcowej oraz pobliskich naczyń krwionośnych, przez co krew przestaje dopływać do serca. Niedotlenienie trwające przez kilka lub kilkanaście minut może spowodować nieodwracalne uszkodzenie mięśnia sercowego. Dlatego przy wystąpieniu niepokojących objawów liczy się dosłownie każda minuta! Pacjenci z zawałem powinni natychmiast trafić do szpitala, gdzie lekarze mogą przeprowadzić np. zabieg angioplastyki wieńcowej. Polega on na rozszerzeniu tętnic i naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew ponownie zacznie dopływać do serca. Oczywiście istnieją także inne zabiegi medyczne, które pozwalają leczyć zawał mięśnia sercowego. Jednakże w każdym takim wypadku liczy się przede wszystkim szybka reakcja i błyskawiczny transport do szpitala.
Zawał serca – przyczyny
Tak naprawdę nie można wskazać jednego głównego czynnika odpowiedzialnego za powstawanie zawałów serca. W zdecydowanej większości przypadków zawał mięśnia sercowego jest wynikiem kilku różnych stanów chorobowych. Są to między innymi:
- nadciśnienie tętnicze,
- przerost lewej komory serca,
- cukrzyca,
- marskość wątroby.
Tutaj jednak pojawia się pytanie dotyczące przyczyn zawałów u młodych i pozornie zdrowych ludzi. Dlaczego młodsze osoby również są narażone na zawał serca? Odpowiedź kryje się przede wszystkim w czynnikach związanych ze stylem życia. Niestety, wiele niekorzystnych nawyków dnia codziennego może wpłynąć na większe ryzyko zawału. Pod tym względem warto wymienić głównie:
- nadwagę, a w szczególności otyłość,
- palenie tytoniu,
- brak aktywności fizycznej,
- niewłaściwą dietę powodującą zbyt wysoki poziom cholesterolu,
- niedobory witamin.
Jakie są objawy zawału mięśnia sercowego?
Wiele osób można zastanawiać się nad tym, czy zawał serca daje jakiekolwiek objawy. Kardiolodzy są zdania, że objawy zawału można podzielić na objawy subiektywne i obiektywne. Objawy subiektywne to takie dolegliwości, które mogą, ale nie muszą być odczuwane przez pacjenta. Są to między innymi:
- uczucie wyjątkowo silnego bólu w obrębie klatki piersiowej,
- uczucie niepokoju, ataki paniki,
- nagłe pojawienie się duszności.
Druga grupa objawów dotyczy wszelkich zmian zachodzących w ciele podczas zawału. Obiektywne objawy zawału to między innymi:
- kołatanie serca,
- wzrost temperatury ciała (38-39 stopni Celsjusza),
- omdlenia,
- zawroty głowy,
- wymioty,
- spadek ciśnienia tętniczego,
- bladość.
Jeżeli u chorego pojawi się jednocześnie kilka z wymienionych objawów, należy natychmiast wezwać pogotowie.
Rokowania i leczenie po zawale
Największe szanse na przeżycie zawału mają ci pacjenci, którzy szybko otrzymają niezbędną pomoc lekarską. Im dłużej osoba z zawałem będzie czekać na udzielenie pomocy, tym większe jest ryzyko zgonu.
W tym miejscu trzeba jednak przypomnieć o słynnym powiedzeniu – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak wiadomo, zawał mięśnia sercowego zazwyczaj jest powikłaniem wynikającym z innych poważnych dolegliwości. Dlatego też skuteczne leczenie nadciśnienia tętniczego oraz wszelkich pozostałych chorób może znacząco obniżyć ryzyko zawału serca.
Leczenie po zawale obejmuje zarówno leczenie farmakologiczne, jak i stosowną rehabilitację. Wówczas bardzo duże znaczenie ma stały dostęp do opieki lekarskiej. Niestety, długie kolejki do kardiologów są częstym problemem dla pacjentów po zawale serca. Warto więc zastanowić się nad skorzystaniem z prywatnej opieki medycznej.
Aby ograniczyć koszty wynikające z prywatnych wizyt lekarskich, można zakupić specjalne ubezpieczenie zdrowotne. W zakres takiej polisy wchodzi między innymi możliwość darmowego korzystania z prywatnej opieki kardiologicznej. Oczywiście droższe polisy zapewnią także dostęp do innych usług medycznych, takich jak: darmowe badania lub prywatna rehabilitacja.
Zawał mięśnia sercowego słusznie budzi niepokój wśród ludzi. Jednak to właśnie ten strach powinien stać się motywacją do zadbania o swoje zdrowie. Badania profilaktyczne oraz zdrowy styl życia pozwolą znacząco ograniczyć ryzyko wystąpienia zawału serca. Jeśli jednak zawał już się pojawi, kluczową rolę będzie odgrywać szybka reakcja, a następnie wdrożenie odpowiedniego leczenia po zawale. Najważniejsze jest to, aby nie przegapić niepokojących objawów i udzielić pacjentowi pomocy. W ten sposób można bowiem uratować niejedno życie!