ubezpieczenie zdrowotne bez pracy
Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne bez pracy

Zatrudnienie na podstawie ważnej umowy o pracę albo umowy zlecenie zapewnia pracownikowi kilka istotnych korzyści. Jedną z nich jest gwarancja dostępu do ubezpieczenia zdrowotnego NFZ. Każdy pracodawca ma bowiem obowiązek opłacić składkę takiej polisy w imieniu zatrudnionego pracownika. Co istotne, podobną składkę płacą przedsiębiorcy, dzięki czemu oni również posiadają ważną ochronę. Nie trudno więc odgadnąć, że w najgorszej sytuacji znajdują się osoby bezrobotne. Co więc mogą zrobić bezrobotni, aby uzyskać ubezpieczenie zdrowotne bez pracy? Czy w ogóle istnieje jakaś alternatywa?

Jak uzyskać ubezpieczenie zdrowotne bez zatrudnienia?

Podstawowym sposobem na uzyskanie ważnego ubezpieczenia NFZ jest ważna umowa o pracę lub umowa zlecenie. Podstawowym, ale nie jedynym. Aktualne przepisy prawa wskazują bowiem, że brak zatrudnienia nie może być podstawą do utraty ubezpieczenia zdrowotnego. Tym samym nawet bezrobotni mogą uzyskać ważne ubezpieczenie zdrowotne bez zatrudnienia. Jak to zrobić?

Najprostszym sposobem jest wizyta w urzędzie pracy i zarejestrowanie się jako bezrobotny. Urząd pracy może bowiem zapewnić ochronę ubezpieczeniową wszystkim zarejestrowanym osobom. Nie pociąga to za sobą żadnych opłat, ale bezrobotny musi spełniać kilka wymagań. Po pierwsze, musi być całkowicie bezrobotny, co oznacza, że nie może uzyskiwać dochodów np. z umowy o dzieło. Po drugie, bezrobotny uzyska ubezpieczenie z urzędu pracy tylko wtedy, gdy nie może uzyskać tego ubezpieczenia z innego tytułu.

Co to dokładnie oznacza? Mianowicie w Polsce nawet ubezpieczony współmałżonek może złożyć wniosek o objęcie swojego męża lub żony ubezpieczeniem zdrowotnym. Jeśli osoba bezrobotna ma pracującego męża albo żonę, otrzymanie ochrony ubezpieczeniowej nie stanowi problemu. Co więcej, renta lub emerytura również gwarantują prawo do ważnego ubezpieczenia NFZ.

Wniosek jest więc prosty. Jeśli osoba bezrobotna ma ubezpieczonego małżonka, jego mąż lub żona może zapewnić mu ważną ochronę. Takie prawo zapewnia także przyznana renta, emerytura oraz inne świadczenia tego typu. Jeżeli bezrobotny nie może skorzystać z takich alternatyw, pozostaje mu rejestracja w urzędzie pracy. Dzięki temu uzyska on ubezpieczenie zdrowotne bez zatrudnienia.

Jakie są skutki braku ubezpieczenia zdrowotnego?

Najważniejszym problemem wynikającym z braku ubezpieczenia zdrowotnego jest konieczność płacenia za wszystkie udzielone świadczenia lekarskie. Dotyczy to zarówno podstawowej opieki lekarskiej, jak i hospitalizacji oraz wszelkich zabiegów medycznych. Warto pamiętać o tym, że wszystkie opisane świadczenia pozostają darmowe dla osób ubezpieczonych. Natomiast pozostali muszą za nie płacić.

O jakich kwotach mowa? Tutaj warto posłużyć się przykładowym cennikiem opublikowanym przez dyrekcję Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce. Oto wybrane świadczenia z tego wykazu:

  • konsultacja lekarska/specjalistyczna – 85 złotych;
  • wizyta w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej – 200 złotych;
  • konsultacja na SOR-ze (bez diagnostyki) – 198 złotych;
  • tomografia komputerowa klatki piersiowej z kontrastem – 410 złotych;
  • rezonans magnetyczny głowy i szyi bez kontrastu – 1000 złotych;
  • szycie rany nosa – 211 złotych;
  • opłata za jeden dzień pobytu na Oddziale Urologicznym – 1103 złote;
  • operacja przepukliny przeponowej – 20 129 złotych.

Jak widać, zwykła operacja przepukliny może wygenerować olbrzymie koszty, jeżeli pacjent nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. Toteż każda dorosła osoba powinna zadbać o uzyskanie takiej ochrony.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla osób bez pracy

Jeżeli bezrobotny nie chce rejestrować się w urzędzie pracy, ma do dyspozycji jeszcze dwa inne rozwiązania. Pierwszym będzie samodzielne zgłoszenie się do ubezpieczenia NFZ. Niestety, tutaj koszty są dość wysokie, ponieważ dobrowolna składka wynosi ponad 500 złotych miesięcznie!

Toteż znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem mogą być prywatne ubezpieczenia zdrowotne lub pakiety medyczne dla firm. Takie świadczenia zapewniają dostęp do prywatnej opieki lekarskiej i tym samym mogą stanowić alternatywę dla państwowych ubezpieczeń. Co ważne, nawet kompleksowe pakiety kosztują mniej niż ubezpieczenie NFZ. Dlatego są one bardzo ciekawą alternatywą dla osób bezrobotnych, którym zależy na uzyskaniu ochrony.

Więcej informacji na temat tych ubezpieczeń można znaleźć w bazie wiedzy serwisu Polisoteka.pl.