Rezonans magnetyczny – co musisz wiedzieć o tym badaniu

Rezonans magnetyczny to obecnie jedna z dwóch podstawowych metod stosowanych w tzw. diagnostyce obrazowej. W niektórych sytuacjach takie badanie może okazać się korzystniejsze niż tomografia komputerowa, czyli druga z dostępnych metod. Choć rezonans magnetyczny ma z pewnością wiele zalet, niektórzy pacjenci mogą mieć spore problemy z wykonaniem tego badania. Wszystko za sprawą odległych terminów, które są oczywiście efektem długiej listy oczekujących. Wówczas jednym rozwiązaniem w szczególnie pilnych przypadkach jest rezonans magnetyczny prywatnie. Ile kosztuje wykonanie takiego badania i co trzeba o nim wiedzieć?

Rezonans magnetyczny prywatnie – co to za badanie?

Tomografiakomputerowa przez wiele lat była uznawana za najlepsze badanie z zakresu diagnostyki obrazowej. Niestety, pewnym problemem jest to, że każdy tomograf wydziela promieniowanie jonizujące, które ma bardzo negatywny wpływ na nasz organizm. Z tego powodu lekarze postanowili szukać bezpieczniejszej alternatywy do diagnozowania pacjentów. Rozwiązaniem okazał się właśnie rezonans magnetyczny. Jak sama nazwa wskazuje, takie badanie odbywa się przy wykorzystaniu pola magnetycznego, które umożliwia dokładne prześwietlenie ciała. Co istotne, rezonans magnetyczny nie wydziela promieniowania jonizującego, dzięki czemu jest uznawany za badanie bezpieczne dla pacjenta. Pewne zagrożenie dotyczy jedynie użycia środków kontrastowych. Warto jednak pamiętać o tym, że są one powszechnie stosowane także w przypadku innych badań.  Dlatego też rezonans może być pomocny w diagnostyce wielu różnych stanów chorobowych. Badanie jest w niektórych przypadkach refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Bez ważnego skierowania pacjenci muszą wykonać rezonans magnetyczny prywatnie.

Rezonans magnetyczny na NFZ – oczekiwanie to ogromny problem!

Dobre i skuteczne metody diagnostyczne są siłą rzeczy chętnie wykorzystywane przez lekarzy. Nic więc dziwnego, że rezonans magnetyczny również stał się bardzo popularny. Takie badanie jest szczególnie wskazane w przypadku diagnozowania ewentualnych zmian w mózgu (np. guzów lub tętniaków). Z tego względu rezonans magnetyczny głowy stanowi jedno z częściej zlecanych badań. Oczywiście rezonans będzie użyteczny również podczas diagnozowania schorzeń narządów wewnętrznych. Niemniej tak szerokie możliwości zastosowania wpływają również na wydłużenie kolejek pacjentów oczekujących na badanie…

Rezonans magnetyczny na NFZ? Oczekiwanie na takie świadczenie może wynosić nawet rok! Rzecz jasna pacjenci mogą próbować różnych sposobów na skrócenie czasu oczekiwania. Jednym z nich jest oczywiście kontakt z różnymi placówkami i sprawdzenie najkrótszego możliwego terminu uzyskania świadczenia. Jednakże nawet to może okazać się niewystarczające w sytuacjach, gdy stan pacjenta wymaga szybkiej diagnozy.

Rezonans magnetyczny – koszt i terminy badania prywatnego

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Aby wykonać rezonans magnetyczny prywatnie, nie potrzeba żadnego skierowania ani innych dokumentów. Pacjent musi tylko umówić się na wybrany termin i zapłacić za badanie. Ile kosztuje rezonans magnetyczny? Koszt takiego badania może różnić się w zależności od tego, jaki obszar ciała ma zostać prześwietlony. Najczęściej rezonans magnetyczny to koszt od 450 do nawet 700 złotych.

Z drugiej strony prywatne wykonanie rezonansu ma jedną istotną zaletę. Termin oczekiwania w tym przypadku wynosi od kilku do maksymalnie kilkunastu dni. W porównaniu do publicznej służby zdrowia – pacjent może znacznie szybciej otrzymać potrzebne wyniki.

Wykonaj rezonans magnetyczny prywatnie w ramach ubezpieczenia!

Jednorazowy wydatek rzędu kilkuset złotych może budzić przerażenie u wielu osób. Dlatego warto z pewnym wyprzedzeniem pomyśleć o swoim bezpieczeństwie i zastanowić się nad kupnem polisy zdrowotnej. Co prawda, tak zaawansowane badania nie są uwzględnione w zakresie każdego ubezpieczenia. Niemniej niektóre droższe polisy zapewniają darmowy dostęp do prywatnego wykonania badań diagnostycznych. Często w ramach jednego ubezpieczenia można wykonać zarówno rezonans magnetyczny, jak i tomografię komputerową.

O czym trzeba tutaj pamiętać? Przede wszystkim ubezpieczenia zdrowotne mają stosunkowo długi okres zawieszenia (okres karencji). Dlatego zakup takiej polisy bezpośrednio przed planowanym badaniem nie uprawni do uzyskania darmowego świadczenia. Zazwyczaj po opłaceniu pierwszej składki trzeba odczekać kilka lub kilkanaście miesięcy, aby móc w pełni korzystać z polisy.

Rezonans magnetyczny zasługuje na miano jednego z najlepszych i zarazem najbardziej uniwersalnych badań diagnostycznych. Niestety, długie oczekiwanie na wykonanie badania przez NFZ może okazać się dużym zagrożeniem dla zdrowia pacjenta. Właśnie dlatego warto mieć prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego zakres obejmuje również diagnostykę obrazową. Wówczas można bez problemu wykonać rezonans magnetyczny prywatnie, a co za tym idzie – szybciej uzyskać diagnozę i pomoc lekarską.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć