Pakiet medyczny – wszystko o prywatnej opiece medycznej

Czy patrzyłeś kiedyś z zazdrością jak Twój kumpel, którego nazywasz korpoludkiem zalicza kolejne wizyty u specjalistów w prywatnej klinice? Ty też nie jesteś skazany jedynie na publiczną opiekę zdrowotną. Pakiet medyczny – podbija rynek. Taką samą popularnością cieszą się zarówno grupowe, jak i indywidualne pakiety medyczne.

Mogłoby się wydawać, że prywatna opieka zdrowotna zarezerwowana jest dla możnych tego świata. Tymczasem pakiet medyczny wcale nie musi kosztować majątku i świetnie sprawdzi się jako dodatek do gwarantowanych świadczeń NFZ, zwłaszcza kiedy te okazują się nie być wcale takie „gwarantowane”.

Czym jest pakiet medyczny?

Ubezpieczenie zdrowotne, pakiet medyczny to alternatywa dla publicznej opieki zdrowotnej. To możliwość skorzystania z usług lekarza specjalisty bez czekania w nieskończenie długich kolejkach. Wybierasz wariant pakietu, płacisz składkę i cieszysz się bezproblemową rejestracją bez użerania się z opryskliwymi pracownikami na państwowym garnuszku i wizytami bez ogonków pełnych zirytowanych pacjentów. Pakiety medyczne póki co nie mogą jednak zastąpić całkowicie publicznej opieki zdrowotnej. W tabeli świadczeń nie znajdziesz bowiem kompleksowych usług stomatologicznych, pogotowia ratunkowego czy też dłuższej hospitalizacji. Pakiety medyczne pojawiły się na rynku przede wszystkim jako oferta dla firm, ale oferta indywidualna także znajduje coraz więcej odbiorców. W dalszej części artykułu dowiesz się co, ile, dlaczego i jak, czyli wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem pakietu medycznego.

Co? – zakres pakietu medycznego

Jak każdy produkt ubezpieczeniowy pakiety medyczne występują w różnych wariantach, dostosowanych do potrzeb klienta. Na przestrzeni opcji podstawowej, rozszerzonej i pełnej zmienia się liczba dostępnych specjalizacji i rodzajów zabiegów. Ponadto od wybranego wariantu zależy też czy potencjalny pacjent zyska możliwość korzystania z wizyt domowych i rehabilitacji. Każdy pakiet obejmuje cztery działy świadczeń: podstawowa opieka medyczna, specjalistyczna opieka lekarska, badania diagnostyczne oraz zabiegi ambulatoryjne i/lub pielęgniarskie. To, jak rozbudowane są poszczególne grupy świadczeń, zależy już od wybranej oferty ubezpieczyciela. Na przykład Signal Iduna zaproponuje Ci dostęp do trzech specjalizacji w pakiecie podstawowym (Signal Iduna Pełnia Zdrowia Direct), ale już do dwunastu w pakiecie rozszerzonym (Signal Iduna Pełnia Zdrowia Start +).

Ile? – cena pakietu medycznego

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Cena pakietu medycznego zależy od dwóch podstawowych czynników: po pierwsze od tego kto kupuje i po drugie – co kupuje. Koszty będę różne dla tych, którzy chcą zapewnić ubezpieczenie swoim pracownikom, tylko sobie, sobie i swojemu partnerowi lub dla rodzinie z dziećmi. Porównaj oferty różnych ubezpieczycieli i placówek, żeby wybrać najbardziej korzystną ofertę – wielu z nich konstruuje pakiety z myślą o rodzinach z liczniejszą latoroślą (na przykład Plan Opieki Medycznej Orzech Lux Med). Drugim kryterium cenowym jest zakres. Ceny pakietów medycznych wahają się w zależności od rozpiętości usług od około 50 zł do około 170 zł miesięcznie dla osoby szukającej ubezpieczenia tylko dla siebie.

Dlaczego? – zalety pakietu medycznego

O przesadnie długich kolejkach do lekarzy w ramach publicznej służby zdrowia nigdy dość. Polak lubi narzekać, ale w tym przypadku lament jest uzasadniony – konieczność zapisów do specjalisty (np. neurologa lub endokrynologa) na kilka miesięcy przed planowaną wizytą to nie tylko odosobniony przypadek, o którym usłyszałeś gdzieś w ramach miejskich legend. Pakiet medyczny pomoże Ci pozbyć się tego problemu, zwłaszcza jeśli potrzebujesz stałej opieki specjalisty. Pozwoli Ci on także skorzystać z placówek rozsianych po całym kraju (których lokalizację możesz sprawdzić na stronie wybranego ubezpieczyciela) oraz wygodnej rejestracji (niektóre placówki prowadzą także elektroniczną rejestrację pacjentów). Korzyści płynące z posiadania pakiety medycznego mogą Cię zaskoczyć w najmniej oczekiwanej sytuacji. Wyobraź sobie na przykład, że pierwszy raz w życiu dopadł Cię atak rwy kulszowej. Ból jest tak silny, że nie wiesz co się dzieje. Próbujesz zadzwonić na pogotowie, ale sytuacja nie zagraża Twojemu życiu, więc dyspozytor nie wysyła do Ciebie ratowników. Nagle przypominasz sobie, że w ramach pakietu medycznego przysługuje Ci wizyta domowa lekarza i możesz odetchnąć z ulgą (zwłaszcza jak już łaskawy lekarz zaaplikuje Ci zdrową dawkę leków przeciwbólowych).

Jak? – zdobądź swój pakiet medyczny

Pakiety prywatnych usług medycznych oferowane są przez firmy ubezpieczeniowe, takie jak Signal Iduna czy Inter Risk, firmy specjalizujące się w ubezpieczeniach zdrowotnych, takie jak TU Zdrowie oraz prywatne centra medyczne, takie jak Lux Med. Lub Medicover (tzw. abonamenty medyczne). Pakiet medyczny możesz kupić tak jak lubisz – skorzystaj z usług agenta lub brokera albo dokonaj transakcji online. Przed dokonaniem wyboru pakietu zastanów się jednak nad kilkoma kwestiami:

  • Jaki jest Twój stan zdrowia? Czy Twój wiek, zawód, nałogi lub historia rodzinna warunkują Cię do konkretnych chorób? – od tego zależy jaki zakres dostępnych lekarzy specjalistów wybierzesz. Powinieneś także sprawdzić czy liczba wizyt jest limitowana oraz czy przysługują Ci wizyty domowe.
  • Gdzie mieszkasz? – przed wyborem pakietu medycznego sprawdź listę placówek, które współpracują z danym ubezpieczycielem
  • Czy chcesz ubezpieczyć tylko siebie czy także swojego partnera lub/i dzieci?

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć