Nadciśnienie tętnicze w ciągu ostatnich lat stało się prawdziwym problemem cywilizacyjnym. Eksperci szacują, że w Polsce ponad 10 milionów osób cierpi na tę dolegliwość! Co gorsza, wielu chorych nie jest świadomych zagrożenia. Wynika to z faktu, że objawy nadciśnienia z reguły nie wzbudzają większego niepokoju. Jednakże bagatelizowanie tej przypadłości może mieć tragiczne skutki, takie jak: choroby niedokrwienne, zawał serca oraz udar mózgu. Jak więc należy diagnozować i leczyć nadciśnienie tętnicze?
Z artykułu dowiesz się:
- Zwykły pomiar ciśnienia krwi pozwoli zdiagnozować nadciśnienie tętnicze!
- Pomiar ciśnienia krwi – jak należy rozumieć jego wyniki?
- Do czego może prowadzić nieleczone nadciśnienie tętnicze?
- Jak leczyć nadciśnienie tętnicze? Sposoby naturalne i farmakologiczne
- Pacjenci z nadciśnieniem muszą znajdować się pod opieką lekarza!
Zwykły pomiar ciśnienia krwi pozwoli zdiagnozować nadciśnienie tętnicze!
Problemem w przypadku wielu groźnych chorób, szczególnie chorób nowotworowych, jest konieczność przeprowadzenia zaawansowanej i wieloetapowej diagnostyki. Jednym z nielicznych wyjątków od tej reguły okazuje się właśnie nadciśnienie tętnicze. Zwykły pomiar ciśnienia krwi trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund, a jego wynik można potraktować jako wstępną diagnozę. Oczywiście takie badanie jest dodatkowo uzupełniane poprzez wywiad lekarski, który z dużym prawdopodobieństwem pozwala potwierdzić nadciśnienie.
Co więcej, pomiar ciśnienia krwi można wykonać nawet we własnym domu! W tym celu warto zakupić specjalny automatyczny ciśnieniomierz z elektronicznym wyświetlaczem. Takie urządzenie wystarczy tylko odpowiednio ustawić, a następnie wykonać badanie zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta. Jeżeli zakup ciśnieniomierza nie wchodzi w grę, pomiar ciśnienia krwi jest możliwy u każdego lekarza. Dlatego też trzeba pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych, które umożliwią lekarzowi sprawdzenie ciśnienie krwi.
Pomiar ciśnienia krwi – jak należy rozumieć jego wyniki?
Optymalne wartości dotyczące ciśnienia krwi różnią się w zależności od kilku aspektów. Obecnie lekarze w Polsce uznają, że górną granicą prawidłowego ciśnienia krwi są wartości mniejsze niż 140 mm Hg ciśnienia skurczowego i 89 mm Hg ciśnienia rozkurczowego. Co ciekawe, amerykańscy lekarze stosują w tym przypadku bardziej restrykcyjne normy – 120/80 mm Hg. Przy takiej skali podwyższone ciśnienie, ale wciąż mieszczące się w normach stosowanych w Polsce, jest uznawane za stan przednadciśnieniowy. Z kolei wszystkie wyższe wartości to już nadciśnienie tętnicze.
Oczywiście trzeba tutaj bardzo wyraźnie podkreślić, że wiele naturalnych czynników może wpłynąć na wynik pomiaru ciśnienia. Jednym z nich jest choćby aktywność fizyczna, która podwyższa tętno i tym samym wpływa na większe ciśnienie krwi. Duże znaczenie ma również pora dnia, ponieważ rytm dobowy naszego organizmu przekłada się na zmiany ciśnienia. Dlatego poszczególne pomiary ciśnienia krwi najlepiej jest wykonywać o podobnych godzinach. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko błędów w uzyskiwanych wynikach.
Do czego może prowadzić nieleczone nadciśnienie tętnicze?
Nadciśnienie tętnicze to stan chorobowy, w którym krew zbyt mocno napiera na delikatne struktury naczyń krwionośnych. Jak sama nazwa wskazuje, problem ten dotyczy również tętnic, a więc największych i zarazem najważniejszych naczyń w naszym ciele. Niestety, stale podwyższone ciśnienie z czasem prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych. To z kolei wywołuje liczne choroby zagrażające życiu:
- zawał serca – zbyt wysokie ciśnienie krwi to ogromne zagrożenie natury kardiologicznej, które może spowodować przerost komory serca lub zawał serca. Ryzyko pojawienia się niewydolności sercowo-naczyniowej staje się coraz większe wraz ze wzrostem nadciśnienia.
- udar mózgu – nieleczone nadciśnienie tętnicze może wywołać krwotoczny udar mózgu. Takie ryzyko wynika z osłabienia naczyń krwionośnych, które pod wpływem wysokiego ciśnienia krwi – mogą po prostu pęknąć. Wówczas dochodzi do krwotoku wewnątrz mózgu, czyli stanu bezpośredniego zagrożenia życia.
- choroby niedokrwienne – lekarze szacują, że nadciśnienie tętnicze stanowi jeden z najważniejszych czynników sprzyjających rozwojowi choroby wieńcowej. Niestety, choroby niedokrwienne serca prowadzą do powstania wielu objawów zagrażających życiu (np. zawału lub tzw. nagłej śmierci sercowej).
Jak leczyć nadciśnienie tętnicze? Sposoby naturalne i farmakologiczne
Wybór konkretnego sposobu leczenia powinien zależeć przede wszystkim od zaleceń lekarza. Jeśli chodzi o starszych pacjentów mających wysokie nadciśnienie tętnicze, zazwyczaj jedynym rozwiązaniem jest leczenie farmakologiczne. W leczeniu tej choroby stosuje się przede wszystkim leki hipotensyjne, które powodują obniżenie i stabilizację ciśnienia krwi. Dobra informacja dla pacjentów jest taka, że stałe zażywanie leków przynosi zadowalające rezultaty pod kątem leczenia. Niestety, takie środki najczęściej trzeba przyjmować już do końca życia.
Z drugiej strony w przypadku młodszych pacjentów mających jedynie lekkie nadciśnienie tętnicze można wypróbować inne metody leczenia. Kluczem do sukcesu często okazuje się zmiana nawyków żywieniowych oraz modyfikacja stylu życia. Zalecenia dietetyczne zakładają m.in. zredukowanie ilości spożywanego czerwonego mięsa, słodyczy oraz żywności przetworzonej. Takie produkty należy zastąpić owocami, warzywami oraz pełnoziarnistym zbożem. Modyfikacja diety zapewni nie tylko obniżenie ciśnienia krwi, ale również zmniejszenie ryzyka wystąpienia zawału serca oraz udaru mózgu. Umiarkowana aktywność fizyczna także jest wskazana przy naturalnym leczeniu nadciśnienia.
Pacjenci z nadciśnieniem muszą znajdować się pod opieką lekarza!
Każda osoba borykająca się z problemem zbyt wysokiego ciśnienia krwi powinna stale kontrolować swój stan zdrowia. Niestety, długie kolejki do lekarzy-specjalistów na pewno nie ułatwiają tego zadania. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być zakup ubezpieczenia zdrowotnego. Polisy takiego typu umożliwiają darmowy dostęp do prywatnych konsultacji lekarskich i badań okresowych. Dzięki nim leczenie nadciśnienia stanie się znacznie łatwiejsze oraz skuteczniejsze.
Nadciśnienie tętnicze to groźna i niestety często lekceważona choroba. Co gorsza, jej potencjalne powikłania (udar mózgu, zawał serca, choroby niedokrwienne) w wielu przypadkach są śmiertelne. Dlatego nigdy nie wolno lekceważyć niepokojących objawów! Każdy dorosły człowiek powinien regularnie wykonywać pomiar ciśnienia krwi. Tak niepozorne badanie czasami może dosłownie uratować życie…