Jak rozpoznać udar mózgu – szybka reakcja dosłownie ratuje życie!

Niemal we wszystkich chorobach szybkie wdrożenie odpowiedniej terapii znacząco zwiększa szansę na wyleczenie pacjenta. Istnieją jednak pewne przypadki, gdzie pomoc lekarska musi zostać udzielona dosłownie w kilka godzin, a najlepiej minut. Dobrze widać to w przypadku udaru mózgu, ponieważ tutaj szybkość udzielenia pomocy często decyduje o przeżyciu danego człowieka. Kluczową rolę odgrywa więc błyskawiczne rozpoznanie udaru, a następnie transport pacjenta do szpitala. Co więc należy sprawdzić, aby zdiagnozować udar u swoich bliskich? Jakie są jego najczęstsze objawy?

Rozpoznanie udaru mózgu – nie przegap niepokojących objawów!

Dwa najczęstsze typy udaru mózgu to udar krwotoczny (powstały na skutek wylewu krwi) lub niedokrwienny (zatrzymanie dopływu krwi do mózgu). W obydwu przypadkach należy udzielić choremu natychmiastowej pomocy lekarskiej. Co istotne, objawy udaru mogą być różne w zależności od jego typu. Istnieje jednak kilka podstawowych metod umożliwiających szybkie rozpoznanie tej choroby. Za najistotniejsze objawy udaru należy uznać:

  • paraliż jednej ze stron ciała – najbardziej widocznym symptomem jest tutaj mimowolne opadanie jednego kącika ust. Taki objaw powinien od razu wzbudzić czujność!
  • nagły, bardzo silny ból głowy,
  • zaburzenia poznawcze (problemy z mową, liczeniem, wykonywaniem prostych czynności),
  • zaburzenia równowagi,
  • omamy i majaczenie.

Oczywiście każdy z wymienionych objawów może pojawić się również na skutek wielu innych chorób. Niemniej wystąpienie kilku tych symptomów jednocześnie oznacza duże ryzyko udaru. Trzeba też mieć na uwadze fakt, że poszczególne typy udaru mogą dawać nieco inne symptomy.

Kto jest szczególnie narażony na udar mózgu?

Teoretycznie udar może dotknąć każdego człowieka. Natomiast lekarzom udało się wyodrębnić kilka czynników, które znacząco zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu. Według obecnej wiedzy na udar są szczególnie narażeni:

  • mężczyźni – udary mózgu występują u mężczyzn częściej niż u kobiet.
  • osoby starsze – ryzyko wystąpienia udaru rośnie wraz z wiekiem. Dlatego udary w większości dotykają właśnie starszych ludzi.
  • pacjenci z nadciśnieniem – nadciśnienie tętnicze to jeden z najważniejszych czynników wywołujących udary mózgu. Osoby borykające się z tym problemem muszą zachować dużą ostrożność.
  • diabetycy – cukrzyca jest kolejną dolegliwością, która zwiększa ryzyko udaru.
  • palacze – palenie tytoniu przyczynia się do powstania wielu chorób, w tym także do udarów mózgu.
Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Podejrzewasz udar? Natychmiast wezwij karetkę!

Rozpoznanie udaru na podstawie charakterystycznych objawów wymaga natychmiastowej reakcji. Przede wszystkim należy ułożyć chorego w pozycji bezpiecznej i od razu zadzwonić pod numer alarmowy. W trakcie rozmowy trzeba też opanować nerwy oraz udzielić dyspozytorowi wszelkich niezbędnych informacji. Można także zaznaczyć, że u chorego wystąpiły objawy udaru. Takie informacje znacznie ułatwią podjęcie akcji ratunkowej, dzięki czemu pomoc szybciej dotrze do pacjenta.

Pod żadnym pozorem nie należy podawać choremu lekarstw na własną rękę. Wszelkie decyzje dotyczące leczenia powinien podejmować lekarz!

Jak przebiega leczenie po udarze?

Jeżeli lekarzom uda się uratować życie pacjenta, wówczas można wdrożyć specjalne leczenie po udarze. Polega ono zarówno na ustabilizowaniu ogólnego stanu pacjenta, jak i na rehabilitacji, która ma przywrócić mu pełną sprawność. Niestety, kompleksowe leczenie po udarze jest nie tylko trudne, ale przede wszystkim bardzo czasochłonne. Chorzy muszą nieraz przez wiele lat walczyć o odzyskanie możliwie największej sprawności i samodzielności.

Leczenie po udarze musi odbywać się pod nadzorem specjalistów. Jednakże wielu chorych może liczyć na taką opiekę wyłącznie w trakcie hospitalizacji. Dostęp do lekarzy w ramach publicznej opieki zdrowotnej jest bowiem mocno utrudniony. Głównym problemem są ogromne kolejki i tym samym długi czas oczekiwania na wizytę. Dużo skuteczniejszą rehabilitację może zapewnić leczenie prywatne. Niemniej wówczas trzeba też liczyć się z wysokimi kosztami indywidualnej opieki nad chorym.

Czy to oznacza, że osoba po udarze będzie skazana na borykanie się ze służbą zdrowia? Nie do końca. Alternatywnym sposobem na uzyskanie prywatnej opieki lekarskiej jest bowiem ubezpieczenie zdrowotne. Wielu ubezpieczycieli kieruje swoją ofertę właśnie do osób starszych, które wymagają nieustannej rehabilitacji. Polisa zdrowotna ułatwi dostęp do lekarzy-specjalistów, a ponadto zagwarantuje możliwość wykonania niezbędnych badań. To wszystko wpłynie na szybsze i efektywniejsze leczenie po udarze.

Błyskawiczne rozpoznanie udaru mózgu, transport do szpitala i natychmiastowe wdrożenie leczenia; oto klucz do przeżycia udaru. Oczywiście stan pacjenta po takim zdarzeniu będzie zależeć również od wielu innych czynników. Jeżeli udar wyrządzi duże szkody na zdrowiu, niezbędna okaże się również wieloetapowa rehabilitacja. Chorzy wymagają wówczas szczególnej opieki medycznej, którą może zapewnić np. ubezpieczenie zdrowotne.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć