Ile kosztuje kolonoskopia prywatnie?

Kolonoskopia z pewnością znalazłaby się dość wysoko w rankingu badań, które są stresujące dla pacjentów. Warto jednak pamiętać o tym, że kolonoskopia ma nieocenione zalety pod względem diagnostycznym. Jest to jedyne badanie, które pozwala na dokładne poznanie stanu jelita grubego oraz dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Tym samym kolonoskopia pozwala na wyłapanie niepokojących zmian w tym obrębie i zdiagnozowanie różnych zaburzeń w pracy wspomnianych organów. Ponadto osoby w średnim wieku powinny regularnie wykonywać kolonoskopię w formie profilaktyki raka jelita grubego. Powstaje więc pytanie, ile kosztuje kolonoskopia prywatnie? Czy posiadane ubezpieczenie zdrowotne może je zrefundować? Zapraszamy do lektury naszego tekstu.

Ile się czeka na prywatną kolonoskopię?

O wyznaczonych przez NFZ odległych terminach badań krążą już wśród pacjentów prawdziwe legendy. Niestety, taka sytuacja może być wyjątkowo trudna dla osób, które pilnie potrzebują postawienia diagnozy. Wówczas spora grupa pacjentów decyduje się na skorzystanie z prywatnej opieki medycznej. Zdecydowana większość takich placówek oferuje szybszy dostęp do wszystkich badań diagnostycznych. Jak więc wygląda to w przypadku kolonoskopii?

Prywatne placówki medyczne zazwyczaj oferują możliwość wykonania kolonoskopii w terminie kilku dni od rezerwacji badania. Przy szczególnie dużym obłożeniu termin ten może wydłużyć się do około 1-2 tygodni.

Wciąż jednak jest to niewielki czas oczekiwania w porównaniu z dostępnością takich świadczeń na NFZ. Co prawda, tutaj należy podkreślić, że terminy badań na NFZ są mocno zróżnicowane. Ma to swoje dobre strony, gdyż niektórzy pacjenci będą w stanie szybko zapisać się na kolonoskopię. Jeśli ktoś będzie miał szczęście, poczeka na takie badanie jedynie kilka tygodni. Jednak dla wielu innych osób termin oczekiwania na kolonoskopię NFZ może wynieść kilka miesięcy. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców dużych miast, w których kolejki są zdecydowanie najdłuższe. To właśnie takie osoby mogą więc zastanowić się nad wykonaniem opisywanego badania prywatnie.

Ile kosztuje kolonoskopia prywatnie?

Duże zróżnicowanie pojawia się także pod kątem cen badań diagnostycznych. Nie inaczej jest więc w przypadku kolonoskopii. Ceny tego badania zależą przede wszystkim od lokalizacji placówki medycznej oraz wybranej metody znieczulenia.

Około 350-450 złotych. Tyle kosztuje kolonoskopia prywatnie. Znacznie więcej będą jednak musieli zapłacić pacjenci, którzy zdecydują się na kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym. Taki zabieg wymaga bowiem obecności anestezjologa, przez co generuje wyższe koszty. W przypadku kolonoskopii ze znieczuleniem ogólnym cena może wynieść około 800-1000 złotych.

Czy trzeba mieć skierowanie na kolonoskopię prywatnie?

Realizacja badań, zabiegów oraz wszystkich innych świadczeń przez NFZ odbywa się na podstawie wystawionego skierowania. Dlatego pacjenci są często przyzwyczajeni do tego, że skierowanie jest im potrzebne przy rejestracji na badania. Czy dotyczy to jednak prywatnej kolonoskopii?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Na szczęście pacjenci wykonujący kolonoskopię z ubezpieczenia zdrowotnego nie muszą okazywać skierowania. Tym samym rejestracja na to badanie jest możliwa od ręki we wszystkich prywatnych punktach opieki medycznej.

Czy w podstawowej polisie zdrowotnej jest kolonoskopia?

Koszt wykonania prywatnej kolonoskopii nie jest mały na tle innych badań diagnostycznych. Nic więc dziwnego, że posiadacze prywatnych polis zdrowotnych oraz abonamentów medycznych są zainteresowani uzyskaniem refundacji. Dzięki niej to asekurator pokryje koszty wykonania takich badań. Jak zatem wygląda kwestia refundacji w ubezpieczeniach zdrowotnych o standardowym zakresie?

Niestety, kolonoskopia zazwyczaj nie jest refundowana w ramach standardowych ubezpieczeń zdrowotnych. Wynika to głównie z faktu, że należy ona do grupy tych bardziej specjalistycznych badań. Ponadto jest ona stosunkowo droga. Z tego względu zakresy podstawowych ubezpieczeń tego typu nie obejmują kolonoskopii.

Czy w rozszerzonej polisie zdrowotnej jest kolonoskopia?

Jeżeli pacjent chciałby uzyskać gwarantowaną refundację kolonoskopii, powinien zainteresować się bardziej rozbudowanymi ubezpieczeniami zdrowotnymi. Co prawda, takie polisy są już wyraźnie droższe. Jednak w zamian gwarantują szerszy zakres ochrony, a co za tym idzie – dostęp do większej liczby refundowanych świadczeń. To zaś oznacza, że w zakresie tych najbardziej rozbudowanych ubezpieczeniach zdrowotnych powinna widnieć także kolonoskopia.

W tym miejscu warto wspomnieć o jeszcze jednej ciekawej alternatywie. Otóż niektóre firmy prowadzące sprzedaż abonamentów medycznych mają w swojej ofercie dedykowane pakiety badań dla osób w średnim wieku. Takie pakiety z reguły zawierają właśnie kolonoskopię, a także inne badania o szczególnie dużym znaczeniu zdrowotnym. Tym samym warto się z nimi zapoznać i zastanowić nad zakupem.

Podsumowanie

Kolonoskopia to zdecydowanie najważniejsze badanie pod kątem diagnostyki jelit oraz dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Z tego względu praktycznie wszystkie osoby w średnim wieku powinny raz na jakiś czas wykonywać to badanie. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów borykających się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Niestety, kolonoskopia nie jest najtańszym badaniem, a terminy NFZ mogą być dość odległe. Dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup rozbudowanego ubezpieczenia zdrowotnego lub pakietu medycznego. Takie świadczenia w swoich najbardziej rozbudowanych wariantach często zapewniają gwarantowaną refundację kolonoskopii. Tym samym ich zakup może być naprawdę dobrą inwestycją.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć