Publiczna opieka zdrowotna w Polsce pod wieloma względami nie spełnia oczekiwań pacjentów. Trudności z umówieniem się na wizytę u wybranego specjalisty, odległe terminy badań, konieczność długiego czekania na zabiegi i operacje; to tylko kilka z poważniejszych problemów. Niestety, taka sytuacja przekłada się na dłuższe, a często także i mniej efektywne leczenie. Nic więc dziwnego, że tzw. abonamenty medyczne cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Kiedyś uchodziły one za dość luksusowe, natomiast obecnie są bardzo powszechnymi świadczeniami. Jednakże to właśnie ta powszechność staje się ostatnio źródłem problemów dla posiadaczy abonamentów medycznych…
Czym w ogóle są abonamenty medyczne?
Abonamenty medyczne to świadczenia oferowane przez niepubliczne placówki lub sieci placówek medycznych. Ich zasada jest bardzo prosta. Każdy zainteresowany może wykupić abonament zapewniający mu dostęp do darmowych konsultacji lekarskich. Szczegółowy zakres takich świadczeń jest związany z kilkoma istotnymi kwestiami. Przede wszystkim warto wiedzieć, że większość placówek sprzedaje abonamenty w formie określonych pakietów. Głównym kryterium jest tutaj oczywiście cena. Podstawowe pakiety dla klientów indywidualnych gwarantują możliwość prywatnych wizyt u określonych specjalistów oraz lekarza pierwszego kontaktu. Bardziej rozbudowane i zarazem droższe abonamenty medyczne obejmują również szereg innych świadczeń, takich jak: wizyty domowe, darmowa diagnostyka laboratoryjna oraz prywatne zabiegi medyczne. Bardzo popularne są również pakiety rodzinne. Obejmują one nie tylko właściciela danego abonamentu, ale także jego bliskich
Dlaczego abonamenty medyczne stały się tak popularne?
Rosnące zainteresowanie prywatnymi usługami medycznymi wynika w dużej mierze z nieskuteczności państwowej służby zdrowia. Wielu chorych po prostu nie otrzymuje na czas pomocy lekarskiej. Dlatego abonamenty medyczne wydają się niemal idealnym rozwiązaniem. Z takiego założenia wychodzą także pracodawcy, którzy często kupują grupowe abonamenty dla swoich pracowników. Jest to jeden z najistotniejszych czynników wpływających na tak dużą popularność abonamentów medycznych.
Abonament medyczny – złoty środek, który zaczyna śniedzieć…
Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że abonamenty medyczne były niegdyś znakomitym rozwiązaniem. Jednakże ich powszechność zaczyna przynosić coraz większe problemy. Najpoważniejszym z nich są rosnące kolejki do lekarzy przyjmujących prywatnie. Taka sytuacja jest niedopuszczalna, ponieważ w zasadzie podważa ona cały sens istnienia abonamentów medycznych. Warto pamiętać, że ich głównym założeniem było przecież zapewnienie pacjentom szybkiego dostępu do pomocy lekarskiej. Tymczasem długie oczekiwanie w kolejce do specjalisty zaczyna przypominać tradycyjną wizytę u lekarza w ramach publicznej służby zdrowia. Niestety, kłopoty wynikające z ogólnokrajowego braku lekarzy nie jest już wyłącznie domeną publicznych placówek. Coraz częściej z tym problemem borykają się także prywatne punkty opieki lekarskiej. To z kolei powoduje, że właściciele abonamentów medycznych otrzymują usługi w podobnym zakresie, co pacjenci korzystający z publicznej służby zdrowia. Pomimo tego muszą oni płacić regularne składki, choć w zasadzie nie odnoszą z nich żadnych wymiernych korzyści.
Czy w takim razie pacjenci mogą skorzystać z innej alternatywy?
Prywatne świadczenia lekarskie mogą być udzielane w ramach dwóch umów – abonamentu medycznego lub ubezpieczenia zdrowotnego. To właśnie specjalna polisa może stać się dobrą alternatywą dla abonamentu medycznego. Co przemawia za jej zakupem?
- Większa dostępność miejsc – towarzystwa ubezpieczeniowe prowadzące sprzedaż polis zdrowotnych mają zazwyczaj podpisane umowy z kilkoma różnymi placówkami medycznymi. To oznacza, że w przypadku dużej kolejki do danego specjalisty – pacjent może skorzystać z pomocy innego lekarza o tej samej specjalizacji. Wystarczy tylko wybrać inną placówkę, w której będą obowiązywać krótsze terminy.
- Szerszy zakres usług – powyższa zależność wiąże się z jeszcze jednym aspektem, czyli zakresem oferowanych usług. Oczywiście w ramach abonamentu medycznego można skorzystać z pomocy różnych lekarzy. Jednak pojedyncza placówka na ogół gwarantuje możliwość konsultacji jedynie z kilkoma specjalistami. Natomiast kompleksowe ubezpieczenie zdrowotne jest honorowane w wielu punktach opieki medycznej. Dlatego właściciel polisy może bez trudu otrzymać niezbędną pomoc lekarską.
- Cena – aspekt cenowy zawsze bywa dyskusyjny. Niemniej warto zauważyć, że ubezpieczenie zdrowotne często okazuje się bardziej opłacalne w porównaniu do abonamentu medycznego. Rzecz jasna ten czynnik jest bardzo indywidualny, a zatem najlepszym rozwiązaniem będzie porównanie wszystkich dostępnych ofert.
Rozwój prywatnej opieki medycznej stał się niezwykle dynamiczny. W wielu miastach istnieje nawet kilka różnych placówek oferujących opiekę lekarską w ramach abonamentu lub ubezpieczenia zdrowotnego. Z tego względu warto sprawdzić, która z tych dwóch alternatyw będzie korzystniejsza.