Transport medyczny z zagranicy
Ubezpieczenie turystyczne

Transport medyczny z zagranicy

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w czasie pobytu zagranicznego, większość turystów decyduje się na zakup specjalnego ubezpieczenia dla podróżnych. Jest to bardzo rozsądna decyzja, gdyż taka polisa zapewni pomoc w razie różnych niespodziewanych zdarzeń. Najważniejszym elementem takich świadczeń jest gwarancja opłacenia kosztów leczenia zagranicznego przez asekuratora. Co istotne, zakres tej usługi obejmuje także transport medyczny z zagranicy. Dlaczego jest on aż tak ważny dla turystów? W jaki sposób można sprawdzić, czy wybrana polisa obejmuje wspomnianą usługę transportu?

Transport medyczny z zagranicy – czym on w ogóle jest?

Zasadniczo transport medyczny można rozumieć na dwa sposoby. Pierwszym i zarazem najczęściej stosowanym transportem o takim charakterze jest medyczny transport krajowy. Ma on umożliwić pacjentom dotarcie do najbliższego szpitala albo innej placówki medycznej w celu otrzymania pomocy lekarskiej. W wielu państwach taki transport wchodzi w zakres ogólnego ubezpieczenia zdrowotnego, dzięki czemu podlega pełnej refundacji.

Natomiast transport medyczny z zagranicy to coś zupełnie innego. Jest on przeznaczony głównie dla turystów, którzy chcieliby kontynuować leczenie w swoim kraju, ale ich stan zdrowia nie pozwala im na skorzystanie ze zwykłego środka transportu.

W takiej sytuacji jedyną dostępną alternatywą będzie zorganizowanie specjalistycznego transportu z zagranicy. Taki transport odbywa się pod stałą opieką lekarza, a sam chory jest przewożony w specjalnych warunkach. Dzięki temu jest to zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie, które nie powinno wpłynąć na stan chorego. Dla wielu osób wspomniany transport będzie jedyną szansą na bezpieczny powrót do ojczyzny oraz kontynuowanie leczenia już w kraju.

Ile kosztuje transport medyczny z zagranicy?

Od razu warto zaznaczyć, że transport medyczny z zagranicy to usługa, która nie jest świadczona przez państwowe organy opieki. Oznacza to, że za jej realizację odpowiadają prywatne firmy. To z kolei znacząco wpływa na koszt związany z zamawianiem takich usług.

Oprócz tego trzeba podkreślić, iż ceny realizacji takich zleceń potrafią być bardzo zróżnicowane. Tak naprawdę decydujące znaczenie mają tutaj trzy czynniki:

  1. Trasa transportu – transfer pacjenta z innego europejskiego kraju będzie znacznie tańszy niż przewiezienie go np. z innego kontynentu.
  2. Środek transportu – obecnie profesjonalne transporty medyczne są na ogół realizowane przy pomocy karetek (bliższe transfery) lub specjalistycznych połączeń lotniczych (odleglejsze transfery).
  3. Stan pacjenta – w przypadku pacjentów znajdujących się w ciągłym stanie zagrożenia życia transport jest możliwy tylko pod warunkiem stałej obecności lekarzy. To z kolei znacząco zwiększa koszt takiej operacji. Natomiast w mniej poważnych przypadkach na pokładzie może być obecny np. tylko ratownik medyczny. Wtedy taki transport będzie wyraźnie tańszy.

Zatem o jakich kwotach mówimy? Najtańszy transport medyczny karetką z kraju położonego w Europie będzie kosztować średnio kilka tysięcy złotych. Sytuacja komplikuje się jednak w sytuacji, kiedy niezbędny będzie transfer lotniczy. Wtedy za jego organizację trzeba będzie zapłacić przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Cennik wygląda jeszcze gorzej w przypadku konieczności transportu pacjenta z innego kontynentu. Wtedy wydatki są dosłownie liczone w setkach tysięcy złotych. Dlatego można śmiało stwierdzić, że nie są to małe koszty. Niestety, specjalistyczny transfer medyczny w niektórych przypadkach może być jedyną opcją na bezpieczne przewiezienie pacjenta do kraju.

Czy EKUZ obejmuje transport medyczny z zagranicy?

Powyższe dane pokazują, dlaczego specjalistyczny transport medyczny może być potrzebny podczas zagranicznego pobytu. Niestety, przy tej usłudze pojawia się jeden naprawdę ważny problem. Otóż transport medyczny z zagranicy w zdecydowanej większości przypadków nie jest refundowany. Oznacza to, że chory musi samodzielnie pokryć koszty zorganizowania takiego przewozu.

Na tym jednak nie kończą się problemy. Głównym zmartwieniem turystów może być bowiem inna kwestia. Mianowicie karta EKUZ ani posiadana polisa NFZ nie pozwolą na uzyskanie zwrotu kosztów za zorganizowanie takiego transportu.

Tak naprawdę od tej reguły istnieje tylko jeden wyjątek. Mianowicie NFZ w uzasadnionych przypadkach może wydać indywidualną zgodę na refundację takiego transportu. Tutaj jednak pojawiają się dwa problemy. Po pierwsze, obszar refundacji jest tożsamy z zasięgiem karty EKUZ, czyli obejmuje tylko terytorium UE/EFTA. Po drugie, NFZ musi wydać indywidualną zgodę na refundację, co znacząco wydłuża całą procedurę.

Niestety, opisany wyżej wyjątek w żaden sposób nie wpływa na sytuację osób, które będą potrzebować transportu medycznego z innego kontynentu. Wówczas tylko jedno świadczenie może zapewnić turyście pomoc. Jest nim właśnie ubezpieczenie turystyczne!

Transport medyczny z zagranicy a polisa turystyczna

Jeżeli chodzi o ubezpieczenia dla podróżnych, warto przekazać dobrą wiadomość. Praktycznie we wszystkich standardowych polisach turystycznych widnieje gwarancja opłacenia wydatków związanych z transportem medycznym. Dlatego posiadacze takich świadczeń nie muszą martwić się o problemy z uzyskaniem specjalistycznej pomocy.

Naturalnie w samych polisach turystycznych również pojawiają się określone limity. Dotyczą one głównie kosztów związanych z organizacją takiego transportu. Większość ubezpieczycieli określa maksymalną kwotę, która może zostać przyznana na zorganizowanie przewozu z zagranicy. Co ważne, wysokość takiej kwoty jest inna w poszczególnych ubezpieczeniach. Dlatego też turysta powinien zawsze wybierać ubezpieczenia z gwarancją najwyższego odszkodowania. Taka reguła dotyczy zarówno transportu medycznego, jak i samych kosztów leczenia zagranicznego.

Transport medyczny a koszty akcji poszukiwawczej i ratownictwa

Standardowy zakres transportu medycznego z zagranicy obejmuje tylko przewóz chorego do kraju w celu kontynuowania leczenia. Tym samym większość ubezpieczeń nie gwarantuje refundacji kosztów akcji poszukiwawczej lub ratownictwa. Na szczęście dla przeciętnego turysty nie będą to aż tak istotne zapisy. Istnieje jednak określona grupa osób, które powinny już zwrócić uwagę na te świadczenia.

Gwarancja pokrycia kosztów akcji poszukiwawczej oraz ratownictwa przyda się wszystkim osobom, które planują podróż w trudno dostępne rejony. Dotyczy to zwłaszcza: pasm górskich, otwartych akwenów wodnych, obszernych parków narodowych itd. Jeśli turysta wpadnie wtedy w kłopoty, będzie mógł liczyć na pomoc ratowników. Z kolei jego ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszty związane ze zorganizowaniem specjalistycznej akcji.

Co jasne, ubezpieczenie z gwarancją takiej pomocy będzie droższe niż standardowa polisa. Z drugiej strony zapewni ono dużo większy poziom bezpieczeństwa. Dlatego osoby planujące dłuższe wycieczki w czasie wyjazdu naprawdę powinny zastanowić się nad wyborem takiego świadczenia. Koniec końców zdrowie i bezpieczeństwo jest czymś bezcennym!

Jaka jest różnica między transportem medycznym a transportem sanitarnym?

Na koniec warto poruszyć jeszcze jedną kwestię. Bardzo często w różnych tekstach poświęconych temu zagadnieniu pojawiają się zamiennie dwa pojęcia. Są nimi – „transport medyczny” i „transport sanitarny”. Niektórzy mogą teraz pomyśleć, że są to po prostu synonimy oznaczające tę samą usługę. Natomiast nie jest to do końca prawda.

W rzeczywistości obydwa terminy odnoszą się do innej procedury. „Transport medyczny” to procedura związana z udzieleniem pilnej pomocy pacjentowi, który znajduje się w stanie zagrożenia życia lub zdrowia. Jest więc to znane wszystkim dzwonienie po karetkę w sytuacji, kiedy ktoś np. nagle zasłabnie.

Tymczasem „transport sanitarny” odnosi się do przewozu pacjenta pomiędzy placówkami medycznymi w celu rozpoczęcia lub kontynuacji leczenia.

Pomiędzy tymi dwiema procedurami występują więc zasadnicze różnice. Po pierwsze, przy udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanym w grę wchodzi tylko transport medyczny. Po drugie, transport medyczny zakłada przewiezienie pacjenta do najbliższego szpitala, gdzie może uzyskać pomoc. Po trzecie, transport sanitarny sprawdza się głównie wtedy, gdy życie pacjenta nie jest zagrożone. Dzięki niemu możliwa jest kontynuacja leczenia w wybranej placówce.

Po czwarte, transporty medyczne są praktycznie zawsze obsługiwane przez organy państwowego ratownictwa medycznego. Dlatego są one z reguły przynajmniej częściowo refundowane. Natomiast organizacją transportów sanitarnych zajmują się także prywatne firmy, które świadczą takie usługi na zasadach pełnej odpłatności.

Najważniejsze informacje:

  • Transport medyczny z zagranicy może być niezbędny w sytuacji, kiedy turysta nie będzie w stanie uzyskać odpowiedniej pomocy lekarskiej w danym kraju. Inną przesłanką do jego przeprowadzenia jest chęć kontynuacji leczenia w ojczyźnie.
  • W takim transporcie musi uczestniczyć personel medyczny, czyli ratownik medyczny lub lekarz. Niestety, obecność takich osób znacząco zwiększa koszty związane z przeprowadzeniem całej procedury.
  • Koszty związane z organizacją transportu medycznego mogą być liczone w dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy złotych. Dokładna wycena zależy tutaj między innymi od: trasy, stanu pacjenta i wybranego środka transportu.
  • Niestety, karta EKUZ i polisa NFZ w większości przypadków nie gwarantują refundacji kosztów takiego transportu. To z kolei oznacza, że turyści mogą polegać wyłącznie na ubezpieczeniu dla podróżnych.
  • Prywatne polisy turystyczne gwarantują refundację kosztów leczenia zagranicznego. Co ważne, taki zapis niemal zawsze obejmuje także ewentualne koszty transportu medycznego do Polski. Jest więc to jedyne świadczenie, które może zapewnić pomoc w tym zakresie.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy NFZ refunduje transport medyczny z zagranicy?
Tak, ale tylko w nielicznych uzasadnionych przypadkach. Co gorsza, refundacja ogranicza się tutaj tylko do sytuacji, kiedy pacjent przebywa na terytorium UE/EFTA. Natomiast we wszystkich pozostałych sytuacjach koszty takiego transportu ponosi sam pacjent.
Ile kosztuje transport medyczny z zagranicy?
Ceny takiego transportu wahają się od kilku lub kilkunastu do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. Wszystko zależy tutaj od wybranego środka transportu, trasy oraz stanu zdrowia pacjenta.
Jak uzyskać gwarancję bezpłatnego transportu medycznego z zagranicy?
Tak naprawdę taką gwarancję może zapewnić tylko jeden rodzaj świadczenia. Mowa o prywatnym ubezpieczeniu turystycznym. Takie ubezpieczenie zapewnia kompleksowe pokrycie kosztów leczenia zagranicznego, w tym także ewentualnego transportu medycznego.