Trudna sytuacja na rynku pracy w połączeniu z rosnącą inflacją niepokoi wszystkich aktywnych zawodowo Polaków. Dlatego coraz większe zainteresowanie na przestrzeni ostatnich lat zaczyna budzić praca sezonowa za granicą. Perspektywa wyższych zarobków jest bez wątpienia głównym argumentem przemawiającym za poszukiwaniem takiej pracy. Z drugiej strony należy pamiętać także o pewnych wymogach związanych z szukaniem zatrudnienia poza granicami Polski. W tym tekście pokrótce je opiszemy oraz podpowiemy, jakie ubezpieczenie na pracę sezonową za granicą warto wybrać. Zapraszamy do lektury naszego tekstu.
Praca sezonowa za granicą – jak znaleźć?
Istnieje co najmniej kilka różnych sposobów na znalezienie zagranicznej pracy sezonowej. W najlepszej sytuacji znajdują się osoby, które mogą uzyskać wspomnianą pracę dzięki przysłowiowej znajomości. Pomoc krewnego albo znajomego mieszkającego poza granicami Polski może być wtedy niezwykle cenna.
Trzeba jednak przyznać, że takie znajomości są raczej wyjątkiem od reguły. Pozostałe osoby muszą więc rozejrzeć się za innymi możliwościami. Jak one wyglądają w przypadku pracy sezonowej? W zasadzie możliwości są dwie – poszukiwanie pracy na własną rękę lub skorzystanie z usług agencji.
Każda z wymienionych opcji ma zarówno swoje wady, jak i zalety. W przypadku samodzielnego poszukiwania pracy plusem jest możliwość dokładnego filtrowania ofert pod kątem osobistych preferencji. Wadą takiego rozwiązania będzie z kolei konieczność zadbania o wszelkie aspekty formalne i o zorganizowanie całego wyjazdu.
Jeżeli chodzi o pośrednictwo agencji pracy sezonowej, taka agencja bardzo pomaga w realizacji wymaganych formalności. Ponadto zainteresowana osoba szybko otrzymuje konkretne propozycje zatrudnienia, co znacząco przyspiesza znalezienie pracy. Jakie są jednak wady agencji? Wszystkie agencje tego typu pobierają od pracowników pewne opłaty. Mogą one dotyczyć np. kosztów organizacji transportu i wypełniania aspektów formalnych.
Każdy musi więc samodzielnie zadecydować o tym, która z podanych alternatyw będzie dla niego najlepsza.
Jaka praca sezonowa jest najlepsza?
Do mediów docierają nieraz bardzo niepokojące historie osób, które narzekają na trudne warunki zagranicznej pracy sezonowej. W większości przypadków dotyczy to pracy fizycznej. Faktycznie jest ona najtrudniejsza i przy tym rzadko kiedy gwarantuje wyjątkowo duże zarobki. Jednakże ma ona również pewne plusy. Mianowicie wymagania stawiane przed potencjalnymi pracownikami są zdecydowanie niższe. Dzięki temu znacznie więcej osób będzie mogło podjąć się sezonowej pracy fizycznej poza granicami Polski. Takie zatrudnienie może polegać np. na: wykonywaniu prac budowlanych, ogrodniczych lub magazynowych.
Zgoła inaczej jest w przypadku pracy umysłowej lub pracy w obsłudze klienta. Tutaj absolutnie kluczowym wymogiem stawianym przed kandydatami będzie znajomość konkretnego języka. To mocno filtruje potencjalnych zainteresowanych, ale jednocześnie zapewnia kandydatom lepsze perspektywy zatrudnienia. Taka praca może dotyczyć między innymi: obsługi klienta w ramach infrastruktury turystycznej, pracy jako konsultant lub przedstawiciel handlowy.
Jak wyglądają zarobki w przypadku takich zawodów? Na pewno praca umysłowa, przynajmniej w teorii, oferuje wyższe zarobki. Jednak w tym przypadku kluczowym wyznacznikiem jest po prostu indywidualnie ustalona stawka. Warto więc zrobić z niej priorytet już na etapie szukania pracy sezonowej.
Jakie ubezpieczenie wybrać do pracy sezonowej za granicą?
Rozpoczęcie pracy sezonowej za granicą wiąże się z kilkoma istotnymi zmianami. Jedna z nich dotyczy kwestii ubezpieczenia zdrowotnego. Generalnie za ubezpieczenie pracownika odpowiada jego aktualny pracodawca. Tym samym praca sezonowa powinna uprawniać do uzyskania opieki zdrowotnej w kraju zatrudnienia.
Z drugiej strony ubezpieczenie zdrowotne nie rozwiązuje wszystkich problemów. Pracownicy wciąż mogą być bowiem narażeni na wypadki w miejscu pracy lub inne niebezpieczne sytuacje. Dlatego każda osoba zainteresowana zagraniczną pracą sezonową powinna zainteresować się dedykowaną polisą dla osób zatrudnionych w tym charakterze.
Jak wybrać takie ubezpieczenie i na co zwracać uwagę? Podstawowym aspektem będzie zakres gwarantowanej ochrony. Polisa powinna zapewniać ochronę NNW i OC zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim. Bardzo ważna będzie także gwarancja opłacenia kosztów ewentualnego powrotu do kraju w razie ciężkiej choroby.
Jeżeli ktoś po raz pierwszy wyjeżdża do danego kraju, na pewno przyda mu się dodatkowa usługa assistance. To świadczenie zapewnia bowiem pomoc informacyjną np. w organizacji leczenia zagranicznego.
Kluczowe znaczenie będzie mieć także gwarantowana suma ubezpieczenia. Im wyższa ona będzie, tym lepiej dla pracownika. Jednak z drugiej strony należy pamiętać o tym, że wysokość gwarantowanego odszkodowania będzie wpływać także na cenę takiej polisy. Z tego względu przy zakupie polisy warto wybrać taki wariant ochrony, który będzie dopasowany do indywidualnych oczekiwań.
Ile kosztuje ubezpieczenie do pracy sezonowej za granicą?
Ceny takich ubezpieczeń będą zależeć od kilku czynników. Największe znaczenie będzie mieć wybrany zakres ochrony i gwarantowana suma ubezpieczenia. Bardziej kompleksowe polisy z wyższą sumą ubezpieczenia będą droższe od mniej rozbudowanych świadczeń.
Dla uśrednienia można przyjąć, że opisywane ubezpieczenia będą kosztować kilka złotych za każdy dzień ochrony. Tym samym w skali miesiąca taki wydatek nie powinien przekroczyć kwoty 150-300 złotych. Takie widełki są dość szerokie, ale wynika to między innymi z dużej różnorodności świadczeń dostępnych na rynku.
Najważniejsze informacje:
- Zagraniczna praca sezonowa w zdecydowanej większości przypadków okazuje się bardziej dochodową alternatywą dla pracy w kraju. Dlatego zainteresowanie takimi ogłoszeniami jest naprawdę wysokie. Ważne jest jednak to, aby przy poszukiwaniu zagranicznej pracy znaleźć rzetelną i uczciwą ofertę.
- Praca fizyczna poza granicami kraju nie wymaga specjalnych kwalifikacji. Z drugiej strony oznacza ona również trudniejsze warunki pracy oraz niższe zarobki. Natomiast praca umysłowa może okazać się bardziej dochodowa, ale w jej przypadku konieczna będzie np. znajomość języka.
- Przed podpisaniem umowy o pracę warto dokładnie zweryfikować uczciwość pracodawcy. Należy więc sprawdzić, czy firma działa legalnie i poszukać opinii na jej temat. Dodatkowo warto dopytać rekrutera między innymi o kwestię ubezpieczenia zdrowotnego.
- Dobrą alternatywą dla osób poszukujących pracy zagranicznej może być specjalna polisa. Takie ubezpieczenie zapewni dodatkową ochronę osobom zatrudnionym poza granicami kraju. Zakres polisy tego typu może obejmować np. NNW lub OC.
- Cena wspomnianych ubezpieczeń zależy między innymi od wybranego zakresu ochrony oraz długości umowy. Dla uśrednienia można więc przyjąć, że miesięcznie będzie to kwota rzędu 150-300 złotych.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Jak najłatwiej można znaleźć pracę sezonową poza granicami Polski?
- Poszukiwanie sezonowej pracy zagranicznej jest możliwe na kilka sposobów. Jeżeli ktoś zna język, może poszukać takiej pracy osobiście oraz samodzielnie wynegocjować warunki zatrudnienia. Pozostałym osobom warto polecić oferty profesjonalnych agencji zatrudnienia. Dobrym pomysłem może być także poczta pantoflowa i rozeznanie u znajomych mieszkających w innym kraju.
- Ile można zarobić na pracy sezonowej poza granicami Polski?
- Wysokość zarobków jest uzależniona od wielu czynników. Duże znaczenie ma tutaj np. rodzaj wykonywanej pracy oraz miejsce zatrudnienia. Zazwyczaj miesięcznie są to kwoty kilku tysięcy euro. Należy pamiętać, że lepsze zarobki zapewnia praca umysłowa, ale w jej przypadku kandydatom stawiane są wyższe wymagania.
- Jak uzyskać dodatkową ochronę w czasie pracy zagranicznej?
- Bardzo dobrym sposobem na uzyskanie dodatkowej ochrony będzie zakup polisy dla pracowników zagranicznych. Takie ubezpieczenie zapewni pomoc w razie różnych wypadków poza granicami kraju. Co więcej, zakup samej polisy nie będzie dużym wydatkiem, gdyż ubezpieczenie tego typu kosztuje średnio 200 złotych miesięcznie.