Jak wygląda wymiana dowodu rejestracyjnego?
Ubezpieczenie samochodu

Jak wygląda wymiana dowodu rejestracyjnego?

W 2018 roku funkcjonariusze policji uzyskali dostęp do specjalnej bazy danych. Dzięki temu mogą oni zdalnie sprawdzić uprawnienia zatrzymanego kierowcy oraz dokumenty jego samochodu. Taka zmiana okazała się istotna także dla samych właścicieli samochodów. Obecnie kierowcy nie muszą bowiem wozić w samochodzie dowodu rejestracyjnego. Nie oznacza to jednak, że ten dokument przestał być potrzebny. Jeśli kierowca zgubi dowód rejestracyjny lub ulegnie on zniszczeniu, należy go natychmiast wymienić. Jak wygląda wymiana dowodu rejestracyjnego? Gdzie można otrzymać nową kopię tego dokumentu?

Kiedy należy wymienić dowód rejestracyjny?

Co prawda, dowód rejestracyjny nie będzie potrzebny przy kontrolach drogowych. Jednak wciąż jest to dokument potwierdzający, kto jest właścicielem danego pojazdu. Dlatego też kierowca powinien mieć ważną kopię takiego dowodu.

UWAGA!

Kierowcy muszą okazać ważny dowód rejestracyjny w razie kontroli policyjnej na terytorium innego kraju. Zagraniczni funkcjonariusze nie będą mieli dostępu do polskiej bazy danych. Toteż przy podróży autem do innego kraju kierowca musi mieć przy sobie dowód rejestracyjny.

Toteż wskazaniem do wymiany dokumentu będzie wspomniane już zniszczenie albo zgubienie dowodu rejestracyjnego. W takich sytuacjach kierowca powinien zadbać o szybkie wyrobienie kopii straconego dowodu.

W przypadku kobiet wymiana dowodu rejestracyjnego będzie konieczna także w razie zmiany nazwiska po ślubie. Dotyczy to również zmiany danych spowodowanej innymi czynnikami.

Natomiast obecnie nie trzeba już wymieniać dowodu rejestracyjnego, jeżeli skończą się w nim miejsca na pieczątkę przeglądową. Przez lata pozytywne przejście przeglądu technicznego auta było dokumentowane pieczątką oraz wpisem do dowodu rejestracyjnego. Jeśli pieczątki zajęły już wszystkie miejsca, kierowca musiał wyrobić nowy dokument do czasu następnego przeglądu. Teraz jednak informacja o przebytym przeglądzie trafia bezpośrednio do bazy online. Tym samym kierowca nie musi już martwić się koniecznością wymiany dowodu, choć jak najbardziej może to zrobić.

Jak wygląda wymiana dowodu rejestracyjnego?

Aby uzyskać nowy dowód rejestracyjny, właściciel samochodu musi zgłosić się do pobliskiego wydziału komunikacji i złożyć stosowny wniosek. Następnie urzędnik poprosi o przedstawienie: dowodu osobistego, poprzedniego dowodu rejestracyjnego (o ile nie został zgubiony), karty pojazdu, zaświadczenia o ważnym przeglądzie technicznym i ubezpieczenie OC. Wymienione dokumenty będą niezbędne do złożenia wniosku.

Dodatkowo kierowca musi zapłacić za wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego. Koszt tej procedury wynosi odpowiednio:

  • 54 złote i 50 groszy za wyrobienie samego dowodu rejestracyjnego;
  • 73 złote i 50 groszy za wyrobienie dowodu wraz z 30-dniowym pozwoleniem czasowym.

Dowód uiszczenia takiej opłaty należy dołączyć do kompletu składanych dokumentów.

Co więcej, jeśli samochód ma kilku współwłaścicieli, wszyscy muszą być obecni w urzędzie. W przeciwnym razie jeden ze współwłaścicieli będzie musiał zadbać o uzyskanie pełnomocnictwa, aby wniosek został przyjęty.

Więcej informacji na temat formalności urzędowych związanych z eksploatacją auta można znaleźć w bazie wiedzy serwisu Polisoteka.pl.