Szkoda parkingowa
Ubezpieczenie samochodu

Szkoda parkingowa

Doskonale wiemy, że żadna szkoda nie jest mile zauważalna przez jakiekolwiek właściciela pojazdu. Niestety sytuacja pokazuje, że również się one zdarzają i co do tego nikt z nas nie powinien mieć najmniejszych wątpliwości. Samochód może zostać uszkodzony na parkingu i wówczas mamy do czynienia z tak zwaną szkodą parkingową. Co zrobić w przypadku szkody parkingowej? W jaki sposób się zachować, aby szkoda parkingowa nie była dla nas jeszcze większym problemem niż samo uszkodzenie auta? A może chcesz dowiedzieć się, co w sytuacji, kiedy sprawca uciekł na policję i w jakich przypadkach niezbędne będzie zgłoszenie sprawy na policję? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który rozwieje wszelkie pojawiające się wątpliwości.

Szkoda parkingowa – jak należy się zachować?

Szkoda parkingowa to sytuacja, która dla sprawcy i osoby poszkodowanej nie należy do najbardziej przyjemnych sytuacjach. Na parkingu wystarczy jednak zaledwie chwila nieuwagi, aby doszło do tej sytuacji. Sprawca w tym przypadku musi liczyć się z tym, że będzie mieć na swoich koncie szkodę i uszkodzenie pojazdu. Z kolei poszkodowany w przypadku właśnie zaistniałej szkody parkingowej może mieć ogromny problem z odnalezieniem sprawy. Jakie są różne sytuacje zdarzeń?

Szkoda parkingowa to zdarzenie, do którego dochodzi nie gdzie indziej, a właśnie na parkingu. Jeden z samochodów pozostaje najczęściej zaparkowany. Najczęściej do tego typu sytuacji dochodzi wówczas, kiedy sprawca zdarzenia nie zauważy innego pojazdu lub nie jest w stanie wyjechać z zajmowanego miejsca parkingowej. W efekcie czego dochodzi do zarysowania pojazdu poszkodowanego lub jego uderzenia i powstania szkody. Niekiedy zdarza się, że uszkodzenia są niezauważone, przez co sprawca zdarzenie nieświadomy odjeżdża.

Szkoda parkingowa – wzór oświadczenia

Jeśli wiesz, kim jest sprawca na miejscu możecie spisać wspólne oświadczenie sprawcy kolizji. Dzięki temu zapewnisz sobie możliwości zgłoszenia szkody i otrzymanie wypłaty z ubezpieczenia OC sprawcy. Niestety nie w każdej sytuacji sprawca przyzna się do winy. Wówczas niezbędne jest wezwanie policji, która podejmie próbę rozstrzygnięcia sporu. Jeśli znasz numer rejestracyjny samochodu sprawcy, jesteś w stanie samodzielnie sprawdzić dane takie jak numer polisy i nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego. Wystarczy skorzystać z ogólnodostępnej strony UFG.

Szkoda parkingowa – co robić gdy sprawca uciekł?

W momencie kiedy powracasz do swojego pojazdu po dłuższej nieobecności, a Twój samochód został uszkodzony, na pewno zastanawiasz się co zrobić. W dodatku obok Ciebie na miejscu parkingowym nie stoi żaden samochód, co jeszcze bardziej komplikuje znalezienie sprawy. Sprawca najprawdopodobniej zbiegł z miejsca zdarzenia. W takiej sytuacji niezbędne jest wezwanie policji. Może bowiem okazać się, że na parkingu jest dostępne nagranie z monitoringu, co zapewni szybkie zidentyfikowanie sprawcy i ewentualnych świadków zdarzenia na parkingu.

W sytuacji, kiedy sprawca jest zidentyfikowany możesz zgłosić szkodę do jego ubezpieczyciela. Pozwoli to na ubieganie się o należne odszkodowanie. Warto pamiętać, że w momencie ucieczki z miejsca zdarzenia, zakład ubezpieczeń zastosuje regres do sprawcy zdarzenia. Oznacza to, że sprawca zostanie zobowiązany do zwrócenia poniesionych kosztów na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego, gdzie wykupił polisę.

Szkoda parkingowa – zgłoszenie na policję

W jakich sytuacjach zgłoszenie na policję szkody parkingowej jest niezbędne? Przede wszystkim w sytuacjach, kiedy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Oprócz tego interwencja służb okaże się konieczna zawsze wtedy, kiedy sprawca nie zamierza przyznać się do winy.

Pamiętaj, że kiedy to Ty staniesz się sprawcą szkody parkingowej, należy poczekać na poszkodowanego na parkingu. Pozwoli to znacznie prościej rozwiązać problem i przede wszystkim “zwolnić” Cię od konieczności zwrotu kosztów wypłaconego ubezpieczenia na rzecz poszkodowanego przez Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe. W takiej sytuacji najlepiej spisać wspólnie z poszkodowanym oświadczenie sprawcy kolizji.