Kupiłem samochód
Ubezpieczenie samochodu

Kupiłem samochód – co dalej?

Kupiłem samochód i nie wiem co zrobić dalej. Takie pytanie często zadaje sobie nabywca pojazdu. Dowiedz się więcej na temat niezbędnych dokumentów i konkretnych rozwiązań, które musisz wdrożyć oprócz wykonaniu umowy kupna sprzedaży pojazdu. W sytuacji, kiedy nie chcesz pominąć jakiejkolwiek formalności wśród obowiązkowych, warto wybrać dla Ciebie zapoznanie się z właściwym przewodnikiem.

Zakup pojazdu jest związany z konkretnymi wymaganiami zgodnie z prawem czynnościowym. O wykonanej transakcji należy poinformować odpowiednie urzędy. Sprawdź poradnik, na łamach którego dowiemy się więcej o obowiązkach kupującego samochód. W ten sposób będzie mieć pewność, że dopełnisz wszelkiego rodzaju formalności.

Co trzeba zrobić po zakupie samochodu?

Jeśli kupiłeś samochód i zastanawiasz się, jakie są konieczne następne kroki, pamiętaj, że niezbędne będzie zarejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji i opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). W niektórych sytuacjach może się okazać, że niezbędne będzie kupienie ubezpieczenia OC.

Już w momencie nabycia samochodu, odpowiadasz za to, aby był on ubezpieczony, a polisa pozostawała ważna. W sytuacji, kiedy wraz z umową sprzedaży i kupna pojazdu wcześniejszy właściciel przekazał Ci polisę OC, możesz skorzystać z dwóch rozwiązań.

W pierwszy sytuacji należy pozostać przy wykupionym wcześniej ubezpieczeniu. Ubezpieczyciel może jednak ponownie oszacować ryzyka i wezwać nowego właściciela auta do uiszczenia dopłaty.

Jeśli nie jest zainteresowany ofertą wybranego przez wcześniejszego właściciela towarzystwa ubezpieczeniowego, konieczne jest wypowiedzenie umowy i zawarcie nowej. Należy jednak pamiętać, że każda przerwa w ciągłości ubezpieczenia OC nawet ta jednodniowa jest związana z koniecznością zapłaty kary.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie warto sprawdzić, które z dostępnych rozwiązań będzie dla Ciebie najlepsze. W sytuacji, kiedy jesteś młodym kierowcą, musisz liczyć się z ewentualną koniecznością dopłaty. Może być ona jednak mniejsza, niż zakup nowego ubezpieczenia. Niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych nie przystępują do rekalkulacji składek, co jest dodatkowym atutem i może wpłynąć na niższe ubezpieczenie.

Jakie formalności po zakupie samochodu?

Dodatkowym aspektem, niezbędnym w kwestii formalności koniecznych do uiszczenia po zakupie samochodu będzie rejestracja pojazdu, jaką zajmuje się wydział komunikacji. Zakupiony przez Ciebie pojazd musi zostać zarejestrowany w wydziale właściwym ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. Może to być między innymi: urząd starostwa powiatowego, urząd miasta i urząd dzielnicy. W momencie, kiedy uda się zarejestrować auto, konieczne pozostaje złożenie wniosku z załącznikami. Warto pobrać wzór wniosku ze strony internetowej lub pobrać jego pisemną formę z wydziału komunikacji.

Kogo muszę poinformować o zakupie samochodu?

Jaka jest lista załączników, niezbędna do zarejestrowania pojazdu? Wszystko zależy od tego, czy rejestrujesz samochód zakupiony w Polsce, czy też sprowadzasz go z zagranicy. Będą to takie dokumenty jak:

  • dowód własności samochodu, czyli umowa kupna-sprzedaży,
  • dowód rejestracyjny (ważny przegląd techniczny to dodatkowy warunek),
  • karta pojazdu,
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
  • ważna polisa OC,
  • potwierdzenie dokonania niezbędnej opłaty

Rejestracja pojazdu jest wykonywana przez właściciela. W przypadku, kiedy samochód ma współwłaścicieli przy rejestracji powinni być oni wszyscy obecni. Rejestrację pojazdu można załatwić także poprzez wybranego pełnomocnika. Łączny koszt rejestracji pojazdu wynosi 180 złotych.

Dokumenty wymagane przy zakupie samochodu

Przy zakupie samochodu niezbędne jest posiadanie dowodu osobistego. Dane i potwierdzenie Twojej tożsamości jest niezbędne do sporządzenia umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Następne kroki będą wymagały od Ciebie posiadania dokumentów, które zostały Ci przekazane przez wcześniejszego właściciela. Do tego typu dokumentów zaliczamy między innymi sporządzoną umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem i kartę pojazdu.