Jak zezłomować auto?

Złomowanie samochodu w wielu przypadkach może być jedynym sensownym rozwiązaniem. Jeśli stan techniczny pojazdu przekreśla możliwość lub podważa opłacalność jego naprawy, złomowanie wydaje się najlepszym wyborem. Dlatego też wszyscy właściciele samochodów powinni zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę na temat tej procedury. Jak zezłomować auto? Czy właściciel takiego samochodu może liczyć na jakieś korzyści?

Jak zezłomować auto?

Na całym świecie działają specjalne firmy świadczące usługi w zakresie złomowania pojazdów. W Polsce określa się je mianem stacji demontażu pojazdów. To właśnie tam powinni skierować się kierowcy zainteresowani usługą złomowania samochodu.

Rzecz jasna oddanie samochodu do złomowania nie jest takie proste, ponieważ ma ono charakter procedury formalnej. Tym samym pracownicy wspomnianej stacji muszą najpierw zidentyfikować pojazd oraz jego właściciela. Z tego względu kierowca powinien mieć przy sobie dwa dokumenty: dowód osobisty i dowód rejestracyjny samochodu. Bez nich samochód może nie zostać przyjęty. Co prawda, obsługa stacji ma inne możliwości weryfikacji pojazdu (np. spisanie oświadczenia lub przyjęcie auta na podstawie karty pojazdu). Jednakże najprościej będzie skorzystać z opisanych dokumentów.

Co istotne, do stacji demontażu powinni zgłosić się wszyscy współwłaściciele samochodu. Jeśli jeden z nich nie może stawić się osobiście, powinien przekazać stosowne pełnomocnictwo. Brak takiego dokumentu również stanowi podstawę do odmowy przyjęcia samochodu.

Ile kosztuje złomowanie auta?

Wszystkie stacje demontażu pojazdu powinny realizować usługę złomowania bez pobierania dodatkowych opłat. Jedynie w nielicznych sytuacjach (np. zmienionej wadze samochodu) stacja ma prawo do naliczenia niewielkiej należności.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Co istotne, sam właściciel samochodu może liczyć na otrzymanie pewnej kwoty za przekazanie pojazdu do złomowania. Niestety, nie są to duże pieniądze, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków kierowca otrzyma mniej więcej kilkaset złotych. Dlatego zawsze warto zastanowić się nad tym, czy złomowanie pojazdu na pewno będzie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Jeśli auto ma jeszcze sprawne części, być może lepszym rozwiązaniem jest ich wcześniejsza sprzedaż.

Co robić po zezłomowaniu samochodu?

W momencie przyjęcia samochodu obsługa stacji demontażu musi wydać właścicielowi auta dwa ważne dokumenty:

  • zaświadczenie o przyjęciu samochodu do złomowania;
  • dokument potwierdzający unieważnienie karty pojazdu i tablic rejestracyjnych.

Ponadto obsługa stacji w ciągu 7 dni od przyjęcia samochodu powinna wysłać kopie obydwu dokumentów do wydziału komunikacji. Dzięki temu urzędnicy będą mogli odnotować fakt, że samochód został przekazany do złomowania.

Sam kierowca pojazdu ma z kolei 30 dni na formalne wyrejestrowanie samochodu. Żeby móc to zrobić, należy udać się do wydziału komunikacji i przedstawić otrzymane dokumenty. Na tej podstawie urzędnik wyda decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu, a jego właściciel uzyska stosowne potwierdzenie. Po wyrejestrowaniu pojazdu właściciel może ubiegać się o zwrot składki z ubezpieczenia OC.

Więcej informacji na temat rejestracji i wyrejestrowywania samochodów można znaleźć w bazie wiedzy serwisu Polisoteka.pl

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć