Jak zapłacić podatek od zakupu samochodu przez internet?

Zakup samochodu to transakcja, która w niektórych sytuacjach może zostać obciążona dodatkowym podatkiem. Co istotne, obowiązek opłacenia takiej należności spoczywa na barkach nabywcy auta. Na szczęście taką opłatę można wygodnie uiścić dzięki płatności online. Jak zapłacić podatek od zakupu samochodu przez internet? Ile wynosi taka należność i kto może zostać z niej zwolniony?

Jak zapłacić podatek od zakupu samochodu przez internet?

Przez długi czas jedynym sposobem na uiszczenie wspomnianego podatku była osobista wizyta w urzędzie skarbowym. Toteż kierowca musiał na miejscu wypełnić stosowny druk oraz uiścić wymaganą opłatę. Jednak teraz do realizacji takich formalności wystarczy dowolne urządzenie z dostępem do internetu.

Nabywca pojazdu może w tym celu skorzystać z rządowej platformy podatkowej. Jest to serwis umożliwiający podatnikom między innymi składanie elektronicznych deklaracji online. Dlatego po wejściu w podany link nabywca będzie mógł wybrać i wypełnić stosowny formularz. Nabywca samochodu powinien wybrać formularz oznaczony jako PCC-3. To właśnie ten dokument będzie podstawą do naliczenia i odprowadzenia podatku.

Co istotne, wypełnienie deklaracji online wymaga wcześniejszej autoryzacji. Aby ją uzyskać, należy wprowadzić do systemu dane umożliwiające potwierdzenie tożsamości. W tym przypadku będą to następujące informacje:

  • imię i nazwisko;
  • numer PESEL;
  • data urodzenia;
  • kwota przychodu wykazana w zeznaniu podatkowym sprzed 2 lat.

Gotowy dokument należy wysłać na skrzynkę podawczą wybranego urzędu skarbowego. Po wysłaniu deklaracji pozostaje już tylko odnaleźć numer konta bankowego, które jest przypisane do danej placówki. Zazwyczaj taka informacja widnieje np. na stronie internetowej urzędu. To na wskazane konto należy przelać określoną kwotę w ramach płatności podatkowej.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Ile wynosi podatek od zakupu samochodu i kto nie musi go płacić?

Jaką kwotę powinien przelać nabywca pojazdu? To już zależy od wartości kupionego samochodu. Przepisy prawa wskazują, że podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi dokładnie 2% pobierane od wartości rynkowej kupionego dobra.

W tym miejscu należy podkreślić ważną informację. Urzędnicy z pewnością sprawdzą, czy kwota zadeklarowana przez podatnika odpowiada wartości kupionego samochodu. Jeżeli wyliczenia nie będą zgadzać się z danymi posiadanymi przez urząd, kierowca otrzyma wezwanie do dokonania korekty podatkowej. Co istotne, kwota wpisana na umowie sprzedaży nie ma znaczenia, jeśli nie pokrywa się ona z rynkową wartością auta. Dlatego kierowcy nie mogą liczyć na to, że wpisanie niższej kwoty na umowie zmniejszy ich zobowiązania podatkowe.

Na zakończenie warto dodać, że dwie grupy są zwolnione z obowiązku płacenia wspomnianego podatku. Są to:

  • osoby kupujące pojazd od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą (komisu, salonu samochodowego, zarejestrowanego handlarza itd.);
  • posiadacze orzeczenia o niepełnosprawności, którzy kupują samochód dopasowany do swoich potrzeb.

Po więcej informacji na temat zakupu, rejestracji i ubezpieczenia samochodu zapraszamy do bazy wiedzy serwisu Polisoteka.pl.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć