Jak wyrejestrować samochód?

Przy sprzedaży samochodu kierowca musi zadbać nie tylko o znalezienie kupca. Jego obowiązkiem po sfinalizowaniu transakcji jest również zgłoszenie faktu sprzedaży samochodu oraz opcjonalne wyrejestrowanie pojazdu. W jaki sposób można to zrobić? Kiedy i jak wyrejestrować samochód?

Kiedy wyrejestrować samochód?

Każdy obywatel Polski będący posiadaczem samochodu musi dokonać rejestracji swojego pojazdu w miejscowym Wydziale Komunikacji. Taki obowiązek działa jednak w dwie strony. Oznacza to, że po sprzedaży lub zezłomowaniu samochodu kierowca musi wyrejestrować swój pojazd.

Tutaj pojawia się jednak pewien wyjątek. Kierowca nie musi wyrejestrowywać samochodu, jeśli pojazd zostanie w Polsce i będzie używany przez inną osobę. Jest to tzw. sprzedaż krajowa auta i nie podlega ona wspomnianemu obowiązkowi. Ponadto od 2022 roku nowy nabywca samochodu będzie zwolniony z konieczności wyrabiania nowych tablic rejestracyjnych.

O wyrejestrowanie samochodu należy jednak zadbać w kilku innych sytuacjach. Są to:

  • sprzedaż pojazdu za granicę;
  • demontaż lub zezłomowanie pojazdu;
  • kradzież samochodu.
Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Kierowca na zgłoszenie sprzedaży lub złomowania samochodu ma dokładnie 30 dni. Wszelkie opóźnienia w stosunku do wyznaczonego terminu mogą wiązać się z naliczeniem kary grzywny.

Jak wyrejestrować samochód?

Sama procedura wyrejestrowania pojazdu jest bardzo prosta. Najpierw kierowca musi wypełnić stosowny wniosek o wyrejestrowanie auta, a następnie dostarczyć go do pobliskiego Wydziału Komunikacji. Później wystarczy już tylko uiścić opłatę urzędową w wysokości 10 złotych.

Decyzja o wyrejestrowaniu samochodu powinna zostać wydana od ręki. Co istotne, przy składaniu wspomnianego wniosku muszą być obecni wszyscy współwłaściciele samochodu. Jeżeli jeden z nich nie może stawić się osobiście, powinien zadbać o przekazanie prawnego pełnomocnictwa. W przeciwnym razie urzędnik nie będzie mógł przyjąć wniosku i wydać decyzji o wyrejestrowaniu samochodu.

Więcej informacji na temat rejestracji pojazdu można znaleźć w artykułach tematycznych, które widnieją w bazie serwisu Polisoteka.pl.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć