Jak sprawdzić auto po VIN?

Osoby zainteresowane kupnem samochodu używanego mogą skorzystać z kilku sposobów na zweryfikowanie rzeczywistej historii takiego pojazdu. Jedna z takich metod polega na sprawdzeniu indywidualnego numeru VIN. Numer ten już od końca XX wieku jest nadawany wszystkim produkowanym samochodom. Co istotne, VIN pełni funkcję identyfikatora pojazdu. Zatem jak sprawdzić auto po VIN oraz czego można się dzięki temu dowiedzieć?

Gdzie można znaleźć numer VIN?

Numer VIN bywa często nazywany również numerem nadwozia. Nie jest to przypadek, albowiem producenci samochodów montują tabliczkę z tym numerem właśnie na nadwoziu. Dlatego osoby poszukujące VIN-u powinny skierować swój wzrok w stronę nadwozia pojazdu.

Nie oznacza to jednak, iż numer VIN można znaleźć tylko tam. Producenci nieraz montują bowiem wspomnianą tabliczkę również w innych miejscach. Co prawda, różne marki stosują pod tym kątem inne rozwiązania. Jednak najczęściej tabliczka z tym numerem widnieje również w okolicy:

  • wzmocnień czołowych lub bocznych;
  • słupków środkowych;
  • podłogi bagażnika;
  • przegrody czołowej;
  • podłużnicy;
  • deski rozdzielczej.
Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Jak sprawdzić auto po VIN?

Odnalezienie i zapisanie numeru VIN będzie pierwszym krokiem do weryfikacji historii pojazdu. Jak sprawdzić auto po VIN? Najprostszym sposobem jest wpisanie tego numeru do rządowej bazy danych o nazwie Historia Pojazdu. Dzięki temu każdy może wygenerować darmowy raport zawierający informacje na temat historii samochodu. Niestety, taki raport będzie ograniczać się tylko do zarejestrowanej historii krajowej. To sprawia, że wspomniany serwis nie sprawdzi się w przypadku aut sprowadzonych z zagranicy.

Jeżeli kierowca chciałby sprawdzić taki samochód, ciekawym rozwiązaniem mogą być prywatne serwisy informacyjne. Takie serwisy świadczą usługi w zakresie weryfikacji numeru VIN poprzez zestawienie ich z danymi z zagranicznych baz. Trzeba jednak pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, takie usługi są dodatkowo płatne. Po drugie, kierowca nigdy nie ma 100% pewności, że wygenerowany raport będzie kompletny i rzetelny.

Więcej informacji na temat kupowania, rejestracji samochodów i ubezpieczeniu samochodu można odnaleźć w artykułach pochodzących z serwisu Polisoteka.pl

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć