Ile kosztuje prawo jazdy kategorii A na motor?

Perspektywa jazdy na motocyklu potrafi naprawdę pobudzać wyobraźnię. Nic więc dziwnego, że wszyscy fani jednośladów marzą o zakupie swojego wymarzonego pojazdu. Aby jednak było to możliwe, takie osoby najpierw muszą zadbać o uzyskanie stosownych uprawnień do kierowania motocyklem. Te z kolei mogą stać się niebagatelnym wydatkiem. Ile kosztuje prawo jazdy kategorii A na motor? Jakie opłaty wygenerują wówczas największe koszty?

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii A na motor?

Abstrahując od wielu pomniejszych opłat, cena wyrobienia prawa jazdy kategorii A obejmuje dwa kluczowe wydatki. Pierwszym z nich jest koszt związany z uczestnictwem w kursie na prawo jazdy kategorii A. Wbrew pozorom w przypadku motocykli taki kurs wcale nie musi odbiegać cenowo od szkolenia przeznaczonego dla przyszłych kierowców. To oznacza, że jego średnia cena wyniesie około 2000 złotych. Niektórzy fani jednośladów mogą znaleźć tańsze kursy, a inni będą korzystać z droższych szkoleń. Warto bowiem pamiętać, że cena takich kursów zależy od kilku indywidualnych czynników.

W każdym razie ukończenie podstawowego kursu dla motocyklistów będzie oznaczać wydatek rzędu 2000 złotych. Co jasne, po uzyskaniu takiego przeszkolenia motocyklista może wreszcie podejść do państwowego egzaminu na prawo jazdy. W przypadku kategorii A taki egzamin dzieli się na dwie części – teoretyczną i praktyczną. Tutaj kosztorys wygląda następująco:

  • podejście do egzaminu teoretycznego – 30 złotych;
  • podejście do egzaminu praktycznego – 180 złotych.

Rzecz jasna opisane kwoty dotyczą tylko jednego podejścia. Toteż uzyskanie negatywnego wyniku podczas egzaminu będzie oznaczało konieczność ponownego poniesienia takiej opłaty.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Pozostałe opłaty związane z wyrobieniem prawa jazdy kategorii A

Dla uśrednienia można więc przyjąć, że ukończenie kursu motocyklowego wraz z podejściem do egzaminu to koszt około 2500 złotych. To właśnie te dwa wydatki mogą najmocniej odbić się na kieszeni. Jednak to nie oznacza, że motocyklista na pewno zamknie się we wspomnianej kwocie!

Wyrobienie prawa jazdy kategorii A wymaga bowiem dopełnienia kilku aspektów formalnych. Nie trzeba chyba dodawać, że takie formalności również wygenerują dodatkowe koszty. O czym zatem muszą pamiętać przyszli motocykliści? Wspomniane wydatki mogą obejmować np.:

  • przeprowadzenie badań lekarskich – jednolity koszt wynoszący 200 złotych;
  • opłatę za wydanie prawa jazdy – 100 złotych i 50 groszy;
  • dodatkowe godziny zajęć praktycznych – w zależności od potrzeb (koszt jednej godziny to około 70-100 złotych);
  • wykonanie zdjęcia do założenia profilu kandydata na kierowcę – koszt 20-40 złotych.

Uwzględnienie wymienionych wyżej kosztów zwiększa łączną cenę za prawo jazdy kategorii A do poziomu około 3000 złotych. Jest więc to optymalna kwota, która powinna wystarczyć na pokrycie wszystkich wymaganych opłat i ewentualnych opłat dodatkowych.

Po zdaniu egzaminu i zakupie wymarzonego jednośladu nie zapomnij kupić obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć