Ile kosztuje instalacja gazowa LPG do samochodu?

Cena ropy naftowej zależy od wielu czynników gospodarczych. Bez wątpienia jest więc to surowiec narażony na duże wahania cen. Z pewnością przekonali się już o tym kierowcy, którzy muszą płacić coraz więcej za benzynę i olej napędowy. Niestety, lata 2020-2022 przyniosły kolejne wzrosty cen paliw, przez co kierowcy zostali narażeni na jeszcze większe koszty. Toteż właściciele samochodów zaczynają coraz częściej zastanawiać się nad montażem instalacji LPG. Ile kosztuje instalacja gazowa LPG do samochodu? Kiedy warto ją założyć i o czym trzeba wtedy pamiętać?

Ile kosztuje instalacja gazowa LPG do samochodu?

Koszty związane z montażem instalacji LPG mogą być bardzo zróżnicowane. Wynika to z dwóch powodów. Pierwszym jest budowa silnika oraz parametry techniczne samochodu, które wymagają dopasowania określonej instalacji LPG. Drugim aspektem jest natomiast rodzaj samej instalacji. Obecnie na rynku można znaleźć aż 5 różnych generacji systemów LPG. Najnowsze konstrukcje tego typu działają znacznie efektywniej, powodują mniej problemów i jednocześnie gwarantują wysoki komfort jazdy. Niestety, są one droższe niż modele ze starszych generacji.

O jakich kwotach mowa? Najnowsza instalacja gazowa LPG będzie kosztować około 4000-5000 złotych. Jeżeli zaś chodzi o starsze konstrukcje, tutaj koszt wyniesie około 2000-3000 złotych. Należy jednak pamiętać, że nie każda starsza instalacja będzie pasować do nowszych silników.

Co więcej, do ceny samej instalacji należy także doliczyć koszt jej montażu. W certyfikowanych warsztatach założenie instalacji gazowej będzie kosztować około 1000 złotych. Do tego trzeba doliczyć również inne wydatki, takie jak np. homologacja butli gazowej.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Czy instalacja gazowa LPG do samochodu się opłaca?

Biorąc pod uwagę wszystkie opisane wyżej wydatki, łączny koszt instalacji LPG w samochodzie wyniesie około 3500-6500 złotych. Nie jest to mały wydatek. Dlatego też kierowcy powinni dobrze przemyśleć taki zakup. Co przemawia za założeniem instalacji LPG?

Przede wszystkim oszczędność, ponieważ gaz jest zdecydowanie tańszy niż benzyna lub olej. Toteż instalacja LPG będzie dobrym rozwiązaniem dla kierowców, którzy na co dzień pokonują długie dystanse swoim samochodem.

Z drugiej strony instalacja LPG wpływa na niektóre aspekty związane z używaniem samochodu. Jednym z nich jest kwestia zakupu ubezpieczenia OC. Więcej informacji na ten temat można odnaleźć w artykułach opublikowanych na łamach serwisu Polisoteka.pl.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć