Nagła awaria samochodu w czasie jazdy może przydarzyć się dosłownie wszystkim kierowcom. Takie sytuacje mogą jedynie utrudnić podróż, ale niektóre usterki całkowicie uniemożliwią dalszą jazdę. Jeśli do tego dojdzie, kierowca będzie musiał wezwać lawetę, aby przewieźć swoje auto do najbliższego warsztatu. Niestety, to oznacza dodatkowe koszty. Ile kosztuje holowanie samochodu na lawecie i w jaki sposób kierowca może uniknąć takiego wydatku?
Z artykułu dowiesz się:
Ile kosztuje holowanie samochodu na lawecie?
Od razu trzeba podkreślić, że ceny holowania samochodu nie są jednolite. Wysokość takiej opłaty będzie zależeć od kilku czynników. Pod tym względem kluczowe znaczenie ma docelowy dystans holowania. On z kolei zależy od lokalizacji najbliższego warsztatu. Im bliżej będzie warsztat, tym niższe powinny być koszty holowania.
Ponadto firmy zajmujące się holowaniem samochodów biorą pod uwagę także miejsce powstania awarii. Jeżeli samochód odmówił posłuszeństwa w centrum miasta, kierowca będzie mógł liczyć na niższą opłatę. Natomiast koszt holowania zdecydowanie wzrośnie w momencie, gdy pojazd ulegnie awarii daleko poza miastem.
Na jaki wydatek trzeba się więc przygotować? Podstawowa opłata za holowanie samochodu na lawecie wynosi średnio 100-150 złotych. Jest to kwota obowiązująca za samo wezwanie lawety. Jednak do niej należy również doliczyć opłatę za pokonywanie kolejnych kilometrów. Opisana wyżej kwota z reguły dotyczy holowania na dystansie wynoszącym maksymalnie 5-10 kilometrów. Natomiast odleglejsze holowanie automatycznie będzie oznaczać większy wydatek. Wówczas właściciel samochodu będzie musiał zapłacić nawet 300-500 złotych!
Jak uniknąć opłaty za holowanie samochodu na lawecie?
Nawet najbardziej zadbane samochody mogą nagle ulec awarii w czasie jazdy. Toteż nagła usterka jest ryzykiem, przed którym po prostu nie da się w 100% zabezpieczyć. Na szczęście kierowca ma do dyspozycji inną alternatywę.
Jest nią zakup drogowego ubezpieczenia assistance. Taka polisa zapewni właścicielowi pojazdu pomoc w przypadku nagłej awarii samochodu. Ubezpieczyciel wyśle wtedy specjalistów, którzy spróbują naprawić pojazd na miejscu. Jeżeli nie będzie to możliwe, auto zostanie odholowane do najbliższego warsztatu. Co jasne, kierowca nie poniesie wtedy dodatkowych opłat.
Ubezpieczenie assistance jest znacznie tańsze niż holowanie samochodu, a przy tym zapewnia ono dodatkową ochronę. Dlatego naprawdę warto zdecydować się na zakup tej polisy.
Aby uzyskać więcej informacji na temat warunków i zakresu polis assistance, wystarczy zajrzeć do bazy serwisu Polisoteka.pl.