Czy trzeba przerejestrować samochód?

Obowiązek rejestracji dotyczy wszystkich nowych samochodów. Brak takiej rejestracji może być podstawą do wydania decyzji o niedopuszczeniu pojazdu do ruchu. Z tego względu nabywcy samochodów sprowadzonych z zagranicy muszą szybko zadbać o rejestrację pojazdu w Polsce. Co ważne, przez lata istniał także obowiązek przerejestrowywania aut krajowych. Jednakże niedawno weszła w życie ważna nowelizacja prawa, która wprowadziła kilka istotnych zmian. Zatem czy trzeba przerejestrować samochód kupiony w Polsce?

Czy trzeba przerejestrować samochód?

Przerejestrowanie samochodu jest konieczne w sytuacji, gdy sprowadzony pojazd wciąż posiada tablice rejestracyjne wydane w innym państwie. Wówczas kierowca musi udać się do pobliskiego Wydziału Komunikacji i wypełnić stosowne dokumenty, aby otrzymać nowe tablice rejestracyjne.

Co ciekawe, ten obowiązek dotyczył również samochodów już zarejestrowanych w Polsce. Niemal przy każdej sprzedaży auta krajowego nowy właściciel musiał przerejestrować pojazd i wyrobić nowe tablice rejestracyjne.

Jednak od 2022 roku obowiązują nowe przepisy, które cofnęły obowiązek wymiany tablic w samochodach krajowych. Jeśli zatem auto jest już zarejestrowane w Polsce, jego nabywca nie musi zmieniać posiadanych tablic.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Kiedy przerejestrowanie samochodu jest konieczne?

Czy opisana nowelizacja jest dobrą wiadomością dla kierowców? Jak najbardziej! Jednakże opisane zmiany nie oznaczają, że nabywcy takich aut zostaną zwolnieni ze wszystkich innych obowiązków. Nawet po wprowadzonych zmianach nabywca samochodu wciąż musi zgłosić zakup pojazdu do pobliskiego Wydziału Komunikacji. Ponadto w niektórych sytuacjach urzędnik może mimo wszystko zażądać przerejestrowania samochodu!

Kiedy przerejestrowanie samochodu jest konieczne? Przede wszystkim wtedy, gdy dotychczasowe tablice rejestracyjne są mocno zniszczone i przez to nieczytelne. W takiej sytuacji urzędnik ma prawo do nakazania wymiany zniszczonych tablic, a co za tym idzie – przerejestrowania pojazdu. Dopiero wtedy można mówić o wypełnieniu wszystkich wymaganych formalności.

Aby uzyskać więcej informacji na temat procedur związanych z rejestracją samochodu albo ubezpieczeniem samochodu wystarczy zajrzeć do bazy serwisu Polisoteka.pl. Można z niej znaleźć liczne artykuły poświęcone temu zagadnieniu.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć