Właścicielom samochodów bardzo zależy na tym, aby zgromadzić możliwie najwyższe zniżki na OC. Koniec końców jest to obowiązkowa polisa, którą cyklicznie trzeba odnawiać. Co gorsza, jej podstawowy wymiar składki nie należy do najniższych, dlatego wszelkie zniżki są tutaj bardzo istotne. Warto jednak zaznaczyć, że wypracowanie takich zniżek będzie korzystne nie tylko przy zakupie obowiązkowego OC. Spora grupa ubezpieczycieli zapewnia bowiem swoim klientom także zniżki na AC. Kiedy mogą one przysługiwać kierowcom i od czego zależy ich wysokość?
Zniżki na AC – kiedy zaczynają przysługiwać kierowcy?
Schemat naliczania zniżek na OC oraz AC jest wbrew pozorom bardzo podobny. To oznacza, że kierowcy w obydwu przypadkach mogą otrzymać stosowną gratyfikację na podstawie tych samych czynników.
Wszyscy asekuratorzy na pewno doceniają fakt bezpiecznej jazdy. Tutaj głównym wyznacznikiem jest brak spowodowanych kolizji i wypadków drogowych. Co jasne, nie oznacza to, że kierowca nie może w nich uczestniczyć. Po prostu takie sytuacje nie powinny nastąpić z jego winy. Oprócz tego asekuratorzy biorą pod uwagę również:
- wiek (starsi i bardziej doświadczeni kierowcy mogą liczyć na wyższe zniżki);
- model i markę pojazdu;
- parametry techniczne samochodu.
Warto dodać, że wszystkie opisane czynniki są kluczowe zarówno dla otrzymania zniżek na OC, jak i na AC.
Za co jeszcze można otrzymać zniżki na AC?
Mimo ewidentnych podobieństw procedura przyznawania zniżek na AC obejmuje także kilka takich czynników, które nie mają znaczenia przy OC. Idealnym przykładem będzie rodzaj zabezpieczeń zamontowanych w pojeździe. Asekuratorzy zwracają na to uwagę, ponieważ AC chroni przede wszystkim przed kradzieżą pojazdu. Tym samym działanie fabrycznych zabezpieczeń samochodu i poziom ich zaawansowania odgrywa tutaj bardzo istotną rolę. Toteż AC dla aut z kompleksowymi zabezpieczeniami będzie znacznie tańsze.
Ubezpieczyciel może także wziąć pod uwagę sam zakup polisy AC. Tutaj na korzyść kierowcy działają trzy czynniki. Pierwszym z nich jest zapłacenie z góry za cały okres ochrony. Asekurator zapewnia wtedy lepsze warunki niż przy systemie płatności ratalnych. Dodatkowo kierowca może skorzystać z innego rozwiązania w postaci zakupu całego pakietu OC i AC. Przy zakupie dwóch różnych świadczeń u jednego asekuratora kierowca powinien otrzymać stosowny rabat. Na bardzo podobnej zasadzie działają także wszelkie bonusy lojalnościowe, którymi asekurator wynagradza swoich stałych klientów.
Jak wysokie mogą być zniżki na AC?
Podobnie jak w przypadku OC, ubezpieczyciele mogą niemal dowolnie ustalać wysokość zniżek przyznawanych na zakup AC. Kiedyś powszechnie przyjętym standardem było obniżanie cen takich polis o połowę. Tym samym maksymalne zniżki na AC wynosiły niegdyś 50%. Jednak dzisiaj sporo firm ubezpieczeniowych zdecydowało się na wprowadzenie jeszcze korzystniejszych zapisów.
Dzięki temu aktualna wysokość przyznawanych zniżek może oscylować nawet w okolicach 60-70% bazowej ceny ubezpieczenia. Co jasne, tak wysoki rabat będą mogli uzyskać tylko kierowcy, którzy spełnią większość opisanych kryteriów. Jednak nawet spełnienie tylko części z nich będzie już uprawniać do uzyskania stosownego rabatu.
Warto również pamiętać, iż poszczególni asekuratorzy stosują inne zasady przyznawania zniżek na zakup ubezpieczeń. Tym samym dana firma może zaproponować zdecydowanie korzystniejsze warunki niż wielu konkurencyjnych asekuratorów. Dlatego sami kierowcy powinni szukać takich ofert, które będą dla nich najbardziej opłacalne. Ponadto przy zakupie AC zawsze należy uważnie weryfikować zakres ubezpieczenia. Część asekuratorów może bowiem zaoferować zniżki np. na zakup mini AC. Jednak zakres tej polisy jest z reguły mocno ograniczony, przez co nie będzie to aż tak opłacalny zakup.
Podsumowanie
Jeżeli danemu kierowcy przysługują wysokie zniżki na OC, bardzo możliwe, że asekurator zapewni mu podobny rabat przy zakupie AC. W przypadku obydwu tych świadczeń ubezpieczyciele biorą pod uwagę bardzo podobne czynniki. Szczególnie duże znaczenie ma więc: bezszkodowa jazda, wiek kierowcy, a także marka i model posiadanego pojazdu. Ponadto asekuratorzy nieraz oferują różne bonusy lojalnościowe dla klientów, którzy zdecydują się na zakup kilku różnych ubezpieczeń. To wszystko sprawia, że kierowcy zawsze powinni sprawdzać, jaka oferta będzie dla nich najkorzystniejsza. Co jasne, przy zakupie AC wysokość składki to tylko jeden z ważnych czynników. Równie istotny jest zakres ochrony gwarantowanej w ramach ubezpieczenia. To właśnie taką ochronę zawsze należy stawiać na pierwszym miejscu.