Starsi kierowcy na pewno doskonale pamiętają czasy, kiedy w Polsce właścicielom samochodów wydawano czarne tablice rejestracyjne. Dopiero w 2000 roku wprowadzono zmiany w przepisach prawa drogowego. Od tego momentu właściciele samochodów otrzymują białe tablice z czarnymi literami i cyframi. Jednak do dzisiaj od tej reguły zdarzają się pewne wyjątki. Od 2020 roku część kierowców może bowiem otrzymać zielone tablice rejestracyjne w Polsce. Co one oznaczają?
Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne?
Światowa motoryzacja już od dłuższego czasu zmierza w dużo bardziej ekologicznym kierunku. Producenci samochodów są zachęcani przez organy kontroli do wprowadzania nowych rozwiązań, które zmniejszają negatywny wpływ samochodów na środowisko. Pod tym względem szczególnie duże zainteresowanie budzą jednostki silnikowe przystosowane do innych rodzajów paliwa.
Idealnym przykładem będą silniki elektryczne oraz jednostki napędzane specjalnym rodzajem wodoru. To właśnie auta z takimi silnikami zostają w Polsce oznaczone za sprawą zielonych tablic rejestracyjnych.
Poza specyficzną zieloną barwą opisane tablice rejestracyjne w niczym nie różnią się od zwykłych tablic. Nie oznacza to jednak, że nie mają one większego znaczenia. Wręcz przeciwnie! Posiadacze samochodów z zielonymi tablicami rejestracyjnymi mogą bowiem liczyć na pewne korzyści!
Jakie przywileje mają samochody z zielonymi tablicami rejestracyjnymi?
Pierwszą ze wspomnianych korzyści jest fakt, że samochody z zielonymi tablicami rejestracyjnymi są uprzywilejowane. Dzięki temu kierowcy mogą np. korzystać z buspasów, które docelowo są zarezerwowane dla autobusów i taksówek. Możliwość poruszania się takimi pasami jest bardzo przydatna (zwłaszcza w tzw. godzinach szczytu).
Na tym jednak wcale nie kończą się korzyści. Posiadacze samochodów z zielonymi tablicami rejestracyjnymi mogą także bezpłatnie korzystać z miejskich stref płatnego parkowania. Jest to kolejne duże ułatwienie, które będzie wyjątkowo ważne dla mieszkańców zatłoczonych miast.
Od pewnego czasu na parkingach pojawiają się także specjalne miejsca dla posiadaczy aut elektrycznych. Zazwyczaj znajdują się one tuż obok stanowisk ładowania. Co jasne, takie miejsca są przeznaczone właśnie dla samochodów z zielonymi tablicami rejestracyjnymi.
Wszystkie opisane korzyści sprawiają, że wielu kierowcom bardzo zależy na uzyskaniu zielonych tablic rejestracyjnych. To z kolei prowadzi do pewnych nadużyć. Nie ulega jednak wątpliwości, że takie tablice faktycznie zapewniają właścicielom samochodów istotne korzyści.
Kto może otrzymać zielone tablice rejestracyjne?
Liczni kierowcy chcieliby uzyskać wspomniane tablice, ale tylko nieliczni mogą to zrobić zgodnie z prawem. Wspomniana wyżej nowelizacja dotycząca wydawania tablic rejestracyjnych weszła w życie od stycznia 2020 roku. Od tego momentu właściciele pojazdów z ekologicznym napędem uzyskują zielone tablice rejestracyjne w Polsce przy rejestracji samochodu. Mogą je otrzymać zarówno posiadacze aut elektrycznych, jak i właściciele samochodów z silnikami napędzanymi wodorem. W tym miejscu należy jednak omówić dwie ważne kwestie.
Pierwsza z nich dotyczy ekologicznych samochodów wyprodukowanych i zarejestrowanych w Polsce przed 2020 rokiem. Czy ich właściciele muszą wymienić swoje tablice rejestracyjne? Co prawda, obecnie nie ma takiego obowiązku. Jednak posiadanie zielonych tablic jest niezbędne do korzystania z opisanych wyżej przywilejów. Kierowca nie musi więc tego robić, ale wówczas straci prawo do korzystania z przedstawionych udogodnień.
Wymiana tablic rejestracyjnych na zielone przebiega według standardowych zasad. Kierowca musi zapłacić 80 złotych za wydanie zielonych tablic. Ponadto taka procedura wymaga wypełnienia kilku formalności w miejscowym wydziale komunikacji. Jeśli jednak kierowcy zależy na uzyskaniu nowych tablic, sama procedura nie powinna być problemem.
Czy hybryda może uzyskać zielone tablice rejestracyjne?
Druga kwestia dotyczy samochodów z napędem hybrydowym. Wprowadzone zmiany z pewnością zainteresowały również właścicieli takich pojazdów. Warto zatem odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie. Czy posiadacze takich aut także mogą uzyskać zielone tablice rejestracyjne i korzystać z opisanych udogodnień?
Niestety, obecnie nie ma takiej możliwości, ponieważ napęd hybrydowy nie jest uznawany za ekologiczny. Co prawda, napędy hybrydowe mogą mieć różną budowę i właściwości. Dlatego też kierowcy czasami odgórnie deklarują, że ich samochód spełnia warunki niezbędne do otrzymania zielonych tablic. Jednak czy rzeczywiście jest to prawda?
Głównym kryterium w przypadku uzyskania zielonych tablic rejestracyjnych jest to, czy dany samochód ma wlew paliwa. Jeśli tak, zielone tablice rejestracyjne nie mogą zostać przyznane. Teoretycznie posiadacze niektórych aut hybrydowych mogą w takiej sytuacji zdecydować się na mechaniczną modyfikację napędu. Przerobienie jednostki w celu usunięcia wlewu paliwa mogłoby sprawić, że auto będzie kwalifikować się uzyskania zielonych tablic. Jednakże jest to dość złożona procedura i wobec tego warto dobrze ją przemyśleć.
Więcej informacji na temat praw i przywilejów właścicieli samochodów oraz ubezpieczenia OC można znaleźć na stronie Polisoteka.pl.