Perspektywa suto zakrapianej imprezy staje się częstym źródłem dylematów dla kierowców. Takie osoby mają do wyboru właściwie tylko dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest rezygnacja ze spożywania alkoholu, a drugim wybór innego środka transportu niż własny samochód. Jednak dla wielu osób jest to zbyt ograniczony wybór, dlatego niektórzy kierowcy stawiają na swoisty kompromis. Zakłada on spożycie niewielkiej ilości alkoholu, która po pewnym czasie nie będzie już stanowić przeszkody do kierowania samochodem. Aby uzyskać pewność w tej kwestii, mnóstwo osób korzysta z tzw. wirtualnych alkomatów. Co jednak warto o nich wiedzieć? Jak działa wirtualny alkomat i czy jego wynik rzeczywiście jest wiarygodny? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym odpowiemy na wszystkie postawione pytania!
Z artykułu dowiesz się:
Co to jest wirtualny alkomat?
Standardowe alkomaty mają formę niewielkiego urządzenia. Jego sercem są specjalne elektrody, które poprzez serię reakcji chemicznych utleniają alkohol wydychany wraz z powietrzem. Na tej podstawie alkomaty mogą oszacować, ile alkoholu znajduje się we krwi danego człowieka. Jednak nie każdy ma przecież w domu takie urządzenie. Aby zatem zwiększyć dostępność do takich informacji, właściciele kilku serwisów internetowych opracowali tzw. wirtualne alkomaty.
Jak sama nazwa wskazuje, wirtualny alkomat umożliwia sprawdzenie zawartości alkoholi we krwi w sposób zdalny. To właśnie duża łatwość użycia i nieograniczona dostępność stanowią główne zalety tej technologii.
Co jasne, wirtualny alkomat nie pozwala na dokonanie fizycznego pomiaru. Zamiast tego opiera się on na pewnych wzorach, które symulują przybliżony przebieg metabolizmu alkoholu w organizmie. Jest więc to badanie oparte wyłącznie na suchych założeniach teoretycznych.
Naturalnie proces metabolizmu alkoholu zależy w dużej mierze od indywidualnych parametrów organizmu. Dlatego użytkownicy wirtualnych alkomatów muszą najpierw wypełnić specjalnie przygotowany formularz. Zawiera on dwie najważniejsze kategorie informacji. Pierwsza z nich to informacje na temat ilości i rodzaju wypitego alkoholu, a także czasu jego spożycia. Natomiast druga część formularza obejmuje informacje na temat organizmu (m.in. płeć, wzrost, waga, tempo spalania alkoholu).
Jak działa wirtualny alkomat?
Użytkownicy w pierwszej kolejności muszą wypełnić wspomniany formularz i podać wszystkie wymagane informacje. Na tej podstawie algorytm wirtualnego alkomatu dokona obliczeń dotyczących ilości alkoholu pozostałego we krwi. Metoda takiej kalkulacji jest bardzo prosta. System podstawia bowiem uzyskane dane do wpisanych wcześniej wzorów. Następnie wyświetla on wynik otrzymany na podstawie informacji wprowadzonych przez użytkownika. Co istotne, wszystkie alkomaty online są darmowe. Możliwość bezpłatnego wykonania takiej kalkulacji jest więc ich kolejnym ważnym atutem.
Większość wirtualnych alkomatów po uzyskaniu wymaganych informacji wyświetli użytkownikom wynik zawierający dwie kluczowe dane. Pierwszą z nich będzie szacowane stężenie alkoholu we krwi w momencie wypełniania formularza. Natomiast druga to przybliżony czas trzeźwienia. Tutaj ponownie algorytmy wykorzystują wprowadzone wcześniej dane, aby dokonać symulacji procesu metabolizowania alkoholu. Dzięki temu użytkownicy otrzymują informacje na temat tego, kiedy mogą „bezpiecznie” prowadzić samochód.
Tutaj trzeba przyznać, że innym plusem wirtualnych alkomatów jest właśnie metoda dokonywania opisanej kalkulacji. Takie algorytmy faktycznie pytają użytkowników o najważniejsze informacje, które pomagają w oszacowaniu stężenia alkoholu we krwi. Do tego darmowy charakter oraz łatwy dostęp do wirtualnych alkomatów sprawia, że użytkownicy zazwyczaj ufają uzyskanym wynikom. Niemniej w tym miejscu powstaje jedno kluczowe pytanie. Czy takim informacjom rzeczywiście można ufać?
Czy wirtualny alkomat jest wiarygodny?
Do tej pory przedstawiliśmy najważniejsze zalety wirtualnych alkomatów. Aby jednak uzyskać jasny obraz sytuacji, należy także spojrzeć na takie algorytmy od drugiej strony. Niestety, lista wad wirtualnych alkomatów okazuje się naprawdę długa…
Pierwszym i zarazem najważniejszym aspektem jest kwestia zasugerowana w tytule akapitu, czyli słaba wiarygodność wyników uzyskiwanych dzięki wirtualnym alkomatom. Co prawda, takie algorytmy działają według poprawnych założeń. Jednak praktycznie każdy wirtualny alkomat powstaje przy użyciu innej bazy danych. To z kolei sprawia, że poszczególne strony tego typu mogą wyświetlać zupełnie inne wyniki!
Już sam ten fakt stanowi bardzo poważną wadę wirtualnych alkomatów. Na obronę takich serwisów można jednak wysunąć inny argument. Jeżeli bowiem alkomat online będzie zaokrąglać wynik, zapewne zaokrągli go w górę. Tym samym większość takich serwisów określa czas trzeźwienia z dodatkową nawiązką. Wszystko po to, aby dać użytkownikom pewność, że mogą oni prowadzić samochód.
Niestety, nawet ten fakt nie rekompensuje problemu w postaci braku wiarygodnych wyników. Tutaj trzeba również dodać, że niektóre wady wirtualnych alkomatów wynikają z błędów samych użytkowników. Wirtualny alkomat może bowiem działać dobrze tylko pod warunkiem, że wszystkie wprowadzone do niego dane są całkowicie poprawne. Tymczasem praktyka pokazuje, iż kierowcy rzadko kiedy dokładnie monitorują np. ilość spożywanego alkoholu i dokładny czas konsumpcji. Natomiast każdy błąd dotyczących wprowadzanych informacji może skutkować mniejszym lub większym zafałszowaniem wyniku.
Niska wiarygodność wirtualnych alkomatów wynika więc z dwóch czynników. Są nimi różnice w algorytmach oraz błędy popełniane przez użytkowników. Zatem czy te dwa aspekty przekreślają zasadność korzystania z wirtualnych alkomatów? W żadnym wypadku! Taki algorytm wciąż może być świetnym i przede wszystkim ogólnodostępnym sposobem na sprawdzenie trzeźwości. Jednak wiadomo już, że na jego wynikach nie można w 100% polegać. Dlatego idealnym rozwiązaniem będzie stosowanie wirtualnych alkomatów jako metody uzupełniającej (np. badanie zwykłym alkomatem plus wynik wirtualnego alkomatu).
Podsumowanie
Wirtualne alkomaty pozwalają na szybkie i łatwe sprawdzenie stężenie alkoholu we krwi online. Ze względu na ogólnodostępny charakter takie serwisy cieszą się dużą popularnością. Jednak wszyscy kierowcy powinni być świadomi ich wad. Najpoważniejszym problemem jest w tym przypadku niska wiarygodność uzyskiwanych wyników. Co istotne, wcale nie musi ona wynikać z błędnego zaprojektowania alkomatu. Czasami zafałszowany rezultat badania stanowi wynik nieprawidłowych informacji, które zostały wprowadzone przez użytkownika. Dlatego też do wszystkich wirtualnych alkomatów trzeba podchodzić z pewną dozą ostrożności. Idealną alternatywą byłoby połączenie tej metody z innym sposobem weryfikacji trzeźwości (np. badaniem fizycznym alkomatem). W ten sposób można bowiem uzyskać znacznie bardziej wiarygodny wynik. Jeśli jednak to nie wchodzi w grę, wirtualny alkomat nadal będzie lepszym rozwiązaniem niż wsiadanie za kierownicę „na ślepo”!