Wartość samochodu
Ubezpieczenie komunikacyjne

Wartość samochodu

Samochody bez wątpienia należy zaliczyć do grona bardzo wartościowych dóbr materialnych. Mimo to po sfinalizowaniu zakupu auta większość kierowców na długi czas przestaje interesować się wartością rynkową ich samochodu. Zmienia się to dopiero w sytuacji, gdy właściciel auta postanawia wystawić je na sprzedaż lub kupić ubezpieczenie komunikacyjne. Wówczas znajomość choćby przybliżonej wartości rynkowej samochodu staje się niezwykle istotna. Jak więc obliczyć wartość samochodu? Kiedy taka wiedza będzie najbardziej potrzebna?

Wartość samochodu – od czego ona zależy?

Wraz z upływem czasu wartość rynkowa samochodu zaczyna systematycznie spadać. Dlatego też zdecydowanie najdroższe są fabrycznie nowe i nieużywane pojazdy. Jednak od momentu, gdy auto wyjedzie z salonu wraz ze swoim pierwszym właścicielem, jego wartość rynkowa będzie nieuchronnie maleć. Co prawda, spadek takiej wartości zależy od wielu różnych czynników, ale jest on zawsze widoczny.

To z kolei może prowadzić do pierwszego słusznego założenia, iż o wartości samochodu decyduje między innymi jego rok produkcji. Auta z młodszych roczników są zdecydowanie atrakcyjniejsze dla kupujących, co pozytywnie wpływa na ich wartość rynkową. Ponadto krótszy czas eksploatacji często oznacza, że auto znajduje się w dobrym stanie technicznym. Dla wszystkich kierowców sprawność techniczna samochodu stanowi absolutnie koronny czynnik. Oznacza to, że wszelkie usterki oraz uszkodzenia mechaniczne będą mocno obniżać wartość pojazdu. Powyższa zależność tłumaczy także, dlaczego największym zainteresowaniem cieszą się samochody bezwypadkowe.

Co jeszcze ma znaczenie dla kupujących? W świadomości ludzi zakorzenione jest patrzenie na przebieg silnika, choć nie zawsze ma on przełożenie na stan techniczny pojazdu. Ponadto kupujący zwracają uwagę na pojemność silnika i rodzaj spalanego paliwa. Nie można również zapominać o pobocznych kwestiach, takich jak: rodzaj nadwozia, wyposażenie, a nawet kolor lakieru.

Dlaczego wartość samochodu jest istotna dla ubezpieczycieli?

Ustalenie wartości samochodu w celach związanych z jego sprzedażą wydaje się oczywiste. Jednak nie wszyscy kierowcy wiedzą o tym, że niekiedy o wskazanie takiej wartości może poprosić także ubezpieczyciel. Takie pytanie najczęściej pada w momencie, gdy kierowca zamierza kupić polisę dla swojego samochodu. Dlaczego więc tak duże znaczenie ma wówczas ustalenie rynkowej wartości pojazdu?

Powód jest bardzo prosty. Niektóre ubezpieczenia (np. ubezpieczenie AC) zapewniają odszkodowanie w razie zniszczenia chronionego pojazdu. Co jasne, maksymalna wysokość takiej rekompensaty powinna odpowiadać właśnie wartości samochodu. To z kolei wyjaśnia, dlaczego asekuratorom tak bardzo zależy na ustaleniu wartości danego pojazdu.

Niektórzy kierowcy z różnych powodów próbują zawyżyć wartość swojego samochodu. Czasem taka sztuczka przynosi spodziewane efekty w trakcie sprzedaży auta. Jednakże przy szacowaniu rynkowej wartości pojazdu dla ubezpieczyciela nie ma sensu jej sztucznie zawyżać. Dlaczego? Wynika to z dwóch ważnych powodów. Po pierwsze, jeżeli kierowca zgłosi szkodę, ubezpieczyciel przed wypłatą odszkodowania sam zweryfikuje faktyczną wartość pojazdu. Na tej podstawie wypłaci on rekompensatę, która będzie zgodna z przeprowadzonymi wyliczeniami. Toteż dane od właściciela samochodu mają tylko charakter pomocniczy.

Po drugie, regulacje prawne zabraniają wypłacania odszkodowań przewyższających wartość uszkodzonych dóbr. Ma to na celu zapobieganie sytuacjom, w których posiadacze aut próbowaliby wzbogacić się poprzez zakup ubezpieczeń. Z tego względu tylko rzetelne oszacowanie wartości samochodu ma sens przy zakupie polisy.

Wartość samochodu – jak ją obliczyć?

Przed laty jedynym sposobem na dokładne oszacowanie wartości samochodu było skorzystanie z dedykowanego katalogu danej marki. Producenci zamieszczali tam informacje o rynkowych cenach nowych pojazdów oraz ich zmianach na przestrzeni lat. Niemniej dzisiaj takie rozwiązanie uchodzi już za nieco przestarzałe. Jakie możliwości mają więc kierowcy?

Dużo lepszą alternatywą jest np. skorzystanie z internetowych kalkulatorów wartości aut. Takie algorytmy pobierają wprowadzone dane, a następnie porównują je ze zgromadzonymi danymi na temat innych samochodów. Dzięki temu kierowca może szybko sprawdzić, ile mniej więcej warte są podobne auta. Rzecz jasna jest to tylko przybliżona kalkulacja, ale w rzeczywistości stanowi ona cenny punkt odniesienia.

Na podobnej zasadzie działa także samodzielne porównywanie wartości samochodu z ceną innych podobnych modeli. Większość kierowców sprawdza to poprzez zestawienie swojego auta z samochodami wystawionymi na sprzedaż. Tutaj pojawia się jednak mały problem. Otóż handlarze zawsze doliczają do rynkowej ceny pojazdu swoją marżę. Przez to uzyskany wynik nie do końca oddaje rzeczywistą wartość rynkową danego samochodu.

Zdecydowanie najlepszym i najpewniejszym, choć generującym dodatkowe koszty, rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy samochodowego. Certyfikowani rzeczoznawcy mogą pochwalić się ogromną wiedzą na temat aut oraz umiejętnością dokładnego szacowania ich realnej wartości. Tym samym ekspertyza rzeczoznawcy pozwala na precyzyjne ustalenie wartości auta. Niestety, taka usługa jest płatna i dla większości kierowców nie będzie ona opłacalna.

Podsumowanie

Wraz z chwilą wyjazdu z salonu cena niemal każdego samochodu zaczyna automatycznie spadać. Natomiast taki spadek wcale nie jest równomierny. Niektóre wydarzenia powodują bowiem, iż auto mocno traci na wartości. Koronnym przykładem będzie wypadek lub kolizja drogowa skutkująca uszkodzeniem pojazdu. Niestety, auta powypadkowe (mimo dokonanych napraw) zazwyczaj już nigdy nie wracają do swojej podstawowej wartości. Naturalnie o cenie samochodu decyduje także szereg innych czynników. Aby więc poznać przybliżoną wartość auta, wystarczy tylko skorzystać z internetowych kalkulatorów. Takie serwisy przeprowadzają bardzo podstawowe analizy, a co za tym idzie – ich wyniki są tylko szacowane. Jednakże wciąż jest to lepsze rozwiązanie niż np. opieranie się na cenach aut z rynku wtórnego. Zdecydowanie najpewniejszą metodą byłoby skorzystanie z usług rzeczoznawcy samochodowego, ale jest to dość droga i zazwyczaj nieopłacalna alternatywa.