Przy codziennej eksploatacji samochodu kierowcy zapewne nie zastanawiają się nad tym, jaka jest aktualna wartość rynkowa ich pojazdu. Jednakże w kilku przypadkach znajomość takiej wartości okazuje się szczególnie istotna. Jednym z nich jest zakup ubezpieczenia komunikacyjnego. Przed zawarciem polisy dany asekurator na pewno ustali, jaka jest wartość rynkowa danego samochodu. Co ciekawe, niektórzy ubezpieczyciele proszą kierowców o podanie takiej wartości. Zatem w jaki sposób można ją sprawdzić? Jakie znaczenie ma wartość rynkowa samochodu do ubezpieczenia?
Co to jest wartość rynkowa samochodu?
Każdy nowy samochód w momencie opuszczenia fabryki ma określoną wartość rynkową. Jest to po prostu cena, którą należy zapłacić za dany egzemplarz pojazdu. Natomiast wraz z eksploatacją auta na przestrzeni lat jego wartość zaczyna powoli spadać. Dlatego też po upływie kilku lat wartość rynkowa samochodu jest zupełnie inna niż w momencie zakupu. Najprościej tłumacząc, wartość rynkowa samochodu to kwota za jaką auto można kupić.
Jak sprawdzić wartość rynkową samochodu do ubezpieczenia?
Na rynku można znaleźć kilka ubezpieczeń komunikacyjnych, które mają zabezpieczyć przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub kradzieżą auta. Tutaj trzeba wyróżnić przede wszystkim ubezpieczenie AC (autocasco). To one gwarantują kierowcy stosowne odszkodowanie za większość szkód powstałych na pojeździe. Jeżeli właściciel samochodu chciałby uzyskać tylko podstawową ochronę, ciekawym rozwiązaniem może być zakup ubezpieczenia Mini Casco. Takie ubezpieczenia zapewniają rekompensatę tylko w przypadku powstania szkody całkowitej (np. kradzieży lub doszczętnego zniszczenia auta). W zamian polisa mini AC jest tańsza niż standardowe AC.
Niezależnie od wybranego wariantu polisy AC – asekurator musi znać wartość rynkową auta. To od niej będzie bowiem zależeć wysokość gwarantowanego odszkodowania. Co więc powinien zrobić właściciel pojazdu, aby poznać wartość rynkowa samochodu do ubezpieczenia?
Pierwszą i zarazem najczęściej wykorzystywaną alternatywą są dedykowane katalogi cen samochodów, takie jak: Eurotax, Audatex i InfoExpert. Dzięki nim można naprawdę szybko i łatwo poznać przybliżoną wartość pojazdu. Minusem jest jednak to, że przygotowana wycena nie będzie w 100% dokładna.
Zdecydowanie większą dokładność zapewnia wycena przygotowana przez rzeczoznawcę. Jednak jest to bardzo drogie i przez to na ogół nieopłacalne rozwiązanie. Z wyceny rzeczoznawcy mogą skorzystać osoby, które np. planują sprzedaż samochodu w nieodległej przyszłości. Natomiast w przypadku zakupu ubezpieczenia będzie to zazwyczaj zbędny wydatek.
Jak określa się wartość samochodu do ubezpieczenia?
Przy wycenie samochodu należy uwzględnić parę istotnych czynników. Pierwszym z nich są ogólne parametry techniczne pojazdu, czyli: rok produkcji, typ nadwozia, parametry silnika, wersja wyposażenia. Na podstawie tych aspektów można łatwo odtworzyć wartość rynkową samochodu w momencie sprzedaży salonowej.
Do tego należy doliczyć także spadek wartości pojazdu wynikający z wieloletniej eksploatacji. Tutaj zarówno rzeczoznawcy, jak i twórcy wspomnianych katalogów samochodowych korzystają z określonych wzorów matematycznych. Dzięki takiej kalkulacji można określić utratę wartości auta w odniesieniu do dnia pierwszej sprzedaży.
Co jasne, kolejnym ważnym aspektem jest aktualny stan techniczny auta. W wielu przypadkach dwa pozornie podobne samochody mogą mieć zupełnie inną wartość właśnie ze względu na stan techniczny. Tutaj należy więc wziąć pod uwagę: zużycie części, istniejące usterki, mankamenty lakiernicze. Każdy taki defekt będzie powodować obniżenie aktualnej wartości samochodu.
Ostatnim czynnikiem i zarazem cennym punktem odniesienia będzie aktualna wartość rynkowa innych egzemplarzy danego pojazdu. W tym przypadku ustalenie wartości rynkowej nie będzie trudne, ponieważ wystarczy przejrzeć aktualne oferty sprzedaży. Co jasne, warto pamiętać o tym, że handlarze samochodowi doliczają do ceny pojazdu swoją własną marżę. Dopiero po jej odliczeniu można mniej więcej oszacować, ile wynosi wartość rynkowa samochodu.
Dlaczego nie warto zawyżać wartości samochodu przy zakupie ubezpieczenia samochodu? Odpowiedź na to oraz inne pytania można odnaleźć w bazie wiedzy serwisu Polisoteka.pl.