W jaki sposób są obliczane zniżki na OC i co warto o nich wiedzieć?

Przy zakupie większości ubezpieczeń nie należy kierować się tylko ceną, ponieważ dużo większe znaczenie ma zakres takiej polisy. Niemniej w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń OC dla kierowców to właśnie cena odgrywa absolutnie kluczową rolę. Wszystko ze względu na fakt, że obowiązkowe komunikacyjne ubezpieczenia OC muszą mieć identyczny zakres ochrony. Taki wymóg jest efektem istniejących regulacji prawnych. Warto jednak wiedzieć, że o cenie tej polisy w największym stopniu decydują przyznane zniżki na OC. Na jakich zasadach kierowcy mogą je otrzymać i od czego zależy ich wysokość?

Zniżki na OC – co to jest?

Wszyscy kierowcy powinni wiedzieć o tym, że podstawowy wymiar składek w przypadku polis OC jest naprawdę wysoki. Co gorsza, taka zależność odnosi się do ofert dosłownie wszystkich firm ubezpieczeniowych. Dlaczego więc niektórzy kierowcy mogą kupić polisę OC znacznie taniej niż inni? Powodem są wypracowane przez nich zniżki na OC.

Same zniżki na OC są formą gratyfikacji dla kierowców. Dzięki nim dana osoba może znacznie taniej kupić lub odnowić obowiązkową polisę OC. Takie zniżki są przyznawane na podstawie różnych czynników. Jednak zdecydowanie największe znaczenie dla wszystkich ubezpieczycieli ma historia szkód danej osoby.Premiuje ona tych kierowców, którzy nigdy nie spowodowali wypadku lub kolizji drogowej. Tym samym osoby z bezszkodową historią mogą uzyskać najwyższe zniżki na OC.

Co istotne, zniżki na OC mają charakter uniwersalny, gdyż informacje dotyczące kierowców są przekazywane pomiędzy ubezpieczycielami. Dlatego raz wypracowane zniżki zachowują ważność nawet przy zmianie asekuratora.

Za co kierowca może otrzymać zniżki na OC?

Podstawowym i zarazem najważniejszym czynnikiem uprawniającym do uzyskania zniżek przy zakupie OC jest bezszkodowa historia jazdy. Dzięki niej kierowcy mogą otrzymać zniżki na OC sięgające nawet 60% podstawowej ceny ubezpieczenia. Dlaczego akurat 60%? Ponieważ w wielu firmach ubezpieczeniowych jest to górny limit przyznawanych zniżek. Oznacza to, że kierowcy nie będą mogli otrzymać wyższych rabatów. Co jasne, od tej reguły zdarzają się wyjątki, albowiem część asekuratorów oferuje zniżki wynoszące nawet 70-80% bazowej ceny ubezpieczenia. Jednak znalezienie takiej oferty nie zawsze jest proste.

Należy przy tym podkreślić, że zniżki na OC nie dotyczą jedynie bezszkodowej jazdy. Asekuratorzy uwzględniają także szereg innych czynników przy wyliczaniu ich wysokości. Duże znaczenie ma między innymi rodzaj ubezpieczanego samochodu. Pod tym względem liczą się praktycznie wszystkie parametry techniczne, czyli: marka oraz model pojazdu, rok produkcji, pojemność i moc silnika, a także inne aspekty związane z budową samochodu.

Kolejną ważną kwestią są informacje na temat właściciela ubezpieczanego pojazdu.Warto bowiem wiedzieć, że zniżki na OC są przypisane do konkretnego kierowcy, a nie samochodu. Z tego względu asekuratorzy muszą wziąć pod uwagę także niektóre dane dotyczące właściciela. Co ma w tym przypadku największe znaczenie? Ubezpieczyciele sprawdzają między innymi: wiek kierowcy, doświadczenie za kółkiem, miejsce zamieszkania, stan cywilny, a także wykonywany zawód.

Za co kierowca może stracić zniżki na OC?

Niestety, kierowcy mogą zarówno zyskiwać, jak i tracić wypracowane zniżki na OC. Co jasne, ich utrata będzie wiązać się z koniecznością płacenia znacznie wyższej składki przy zakupie lub odnawianiu polisy. W jakich sytuacjach kierowcy mogą stracić wypracowane przez lata zniżki na OC?

Podstawowym problemem okazują się tutaj spowodowane wypadki lub kolizje drogowe. Pod tym względem asekuratorzy stosują bardzo rygorystyczne zasady. Nawet jednorazowy incydent tego typu może skutkować utratą połowy wypracowanych zniżek. W jeszcze gorszej sytuacji znajdą się kierowcy, którzy cyklicznie zaczną powodować kolizje. Wówczas najpierw stracą oni wszystkie wypracowane zniżki, a później asekuratorzy zaczną naliczać im dodatkowe opłaty za zwiększone ryzyko ubezpieczeniowe. Rzecz jasna takie opłaty zwiększą finalną wysokość składki ubezpieczeń OC.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Bezpieczna jazda jest więc najlepszą metodą na utrzymanie wypracowanych zniżek. Warto jednak wiedzieć, że asekuratorzy mogą odebrać część zniżek również za brak ciągłości ubezpieczenia. Na szczęście w tym przypadku utrata zniżek nie jest natychmiastowa. Każdy asekurator przewiduje bowiem dopuszczalny okres przerwy w ubezpieczeniu. Jeśli kierowca zmieści się w wyznaczonej granicy, nie straci swoich zniżek. Zazwyczaj maksymalny brak ciągłości w przypadku ubezpieczeń OC może wynosić 2-3 lata, choć niektóre firmy dopuszczają możliwość dłuższych przerw.

W jaki sposób można sprawdzić wysokość swoich zniżek na OC?

Znajomość powyższych zasad przyda się każdemu kierowcy. Jednakże samą wysokość posiadanych zniżek na OC można sprawdzić w zupełnie inny sposób. Najprostszą metodą będzie zapoznanie się z zapisami posiadanego OC. W treści ubezpieczenia powinna widnieć informacja o zniżkach, które obowiązywały przy zakupie polisy. Jest więc to zdecydowanie najłatwiejsza alternatywa. Jeżeli nawet w umowie nie znajdzie się taki zapis, posiadacz polisy może poprosić ubezpieczyciela o udostępnienie stosownego dokumentu.

Co jednak mogą zrobić osoby, które dopiero zamierzają kupić własną polisę OC? Tacy kierowcy powinni skorzystać z danych zawartych w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Organ ten dysponuje bardzo szczegółowymi informacjami o wszystkich zarejestrowanych szkodach drogowych. To oznacza, że UFG ma także dostęp do historii szkód wszystkich kierowców. Z tego względu właściciel pojazdu może przy pomocy UFG uzyskać specjalne zaświadczenie o zniżkach na OC. W treści takiego dokumentu powinny widnieć informacje dotyczące przebiegu historii ubezpieczeniowej. Baza danych UFG obejmuje okres od 2004 roku, dzięki czemu większość kierowców może w niej znaleźć wszystkie potrzebne informacje.

Sposób „na współwłaściciela”, czyli jak młodzi kierowcy mogą zyskać zniżki na OC?

Brak udokumentowanej historii szkód jest głównym powodem, dla którego młodzi kierowcy muszą płacić wysokie składki OC. Nic więc dziwnego, że świeżo upieczeni kierowcy szukają różnych metod na uzyskanie zniżek. Pod tym względem zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest rejestracja pojazdu wraz ze współwłaścicielem. Z czego to wynika?

Powód jest bardzo prosty. Obowiązujące przepisy zakładają bowiem, że przy zakupie polisy OC współwłaściciel może korzystać ze zniżek wypracowanych przez drugiego kierowcę. Dlatego w takich przypadkach jednym z właścicieli pojazdu zostaje na ogół kierowca z wieloletnim stażem. Dzięki temu młodszy kierowca może korzystać z jego zniżek na OC.

Jest tylko jeden problem – spowodowanie szkody może spowodować utratę zniżek posiadanych przez obydwie osoby. Wobec tego młodzi kierowcy muszą zachowywać szczególną ostrożność w czasie prowadzenia samochodu.

Co jednak w sytuacji, gdy bardziej doświadczony kierowca figuruje już w dokumentach jako właściciel innego pojazdu? Na szczęście nie ma to większego znaczenia! Wypracowane zniżki na OC zachowują ważność niezależnie od liczby posiadanych samochodów. Tym samym bardziej doświadczeni kierowcy mogą bez większych przeszkód pełnić funkcję współwłaścicieli. Co jasne, trzeba przy tym pamiętać o powyższej zasadzie dotyczącej współodpowiedzialności za wszystkie spowodowane straty.

Podsumowanie

Zniżki na OC to absolutnie najważniejszy czynnik, który określa finalną wysokość składki polisy. Takie zniżki otrzymują przede wszystkim kierowcy mogący pochwalić się bezszkodową jazdą. W ich przypadku maksymalna wysokość przyznawanego upustu wynosi z reguły od 60 do nawet 80%. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczyciele przy obliczaniu wysokości składki biorą pod uwagę również inne czynniki. Dotyczą one przede wszystkim parametrów ubezpieczanego samochodu, a także informacji na temat jego właściciela. Jeżeli chodzi o młodych kierowców, to oni są narażeni na konieczność płacenia najwyższych składek. Toteż w ich przypadku dużo korzystniejszą metodą będzie zarejestrowanie samochodu wraz z bardziej doświadczonym współwłaścicielem.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć