Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – ile kosztuje?

Kradzież samochodu jest ryzykiem, którego najbardziej obawiają się właściciele aut. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ samochód to dobro o wysokiej lub bardzo wysokiej wartości materialnej. To oznacza, że jego ewentualna kradzież wiąże się z powstaniem naprawdę poważnej straty. Co gorsza, obecnie nie istnieją żadne zabezpieczenia, które w 100% chroniłyby auta przed złodziejami. Dobitnie pokazują to choćby statystyki policyjne. Według tych raportów nawet nowe i teoretycznie najlepiej chronione pojazdy padają łupem złodziei. Dlatego jedyną skuteczną ochroną będzie w tym przypadku ubezpieczenie samochodu od kradzieży. Ile kosztuje taka polisa i od czego zależy jej cena?

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – co to jest?

Na początku warto zaznaczyć, że dedykowane ubezpieczenie samochodu od kradzieży obecnie nie istnieje. Nie musi zresztą istnieć, ponieważ jego funkcję już od lat pełnią ubezpieczenia AC. To właśnie one gwarantują szeroko rozumiane zabezpieczenie samochodu, a ich zakres obejmuje również ochronę przed kradzieżą.

Jeżeli więc kogoś interesuje ubezpieczenie samochodu od kradzieży, powinien po prostu kupić AC lub mini AC (minicasco). Jak sama nazwa wskazuje, polisy te różnią się zakresem ochrony, gdyż w minicasco nie jest on tak szeroki. Natomiast nie dotyczy to ochrony przed kradzieżą auta. Ten zapis widnieje zarówno w ubezpieczeniach AC, jak i minicasco. Warto jednak pamiętać, iż polisa AC zapewnia szerszą ochronę pod innymi względami. Tym samym zakup takiego ubezpieczenia będzie dużo bardziej kompleksowym rozwiązaniem. Standardowe AC można polecić wszystkim kierowcom, dla których priorytetem jest szeroki zakres ochrony.

Jak działa ubezpieczenie samochodu od kradzieży?

Polisa z gwarancją ochrony samochodu przed kradzieżą ma zapewnić pomoc w razie utraty auta. Zasady takich świadczeń wydają się więc dość jasne. Jeśli dojdzie do kradzieży samochodu, jego właściciel powinien zgłosić to na policję, a następnie wnioskować o wypłatę rekompensaty finansowej. Jednak warunki ubezpieczeń od kradzieży obejmują kilka bardzo istotnych zapisów dodatkowych. Dlatego każdy nabywca powinien poznać je jeszcze przed zakupem ubezpieczenia.

Pierwszą ważną kwestią jest fakt, że każde ubezpieczenie samochodu od kradzieży przewiduje pewne wyłączenia odpowiedzialności. Są to sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Najczęściej dotyczą one kradzieży spowodowanej zaniedbaniem ze strony właściciela pojazdu. Co dokładnie należy przez to rozumieć? Takim zaniedbaniem może być pozostawienie kluczyków w stacyjce auta lub brak wymiany zamków po wcześniejszym zgubieniu kluczyków. Odpowiedzialność za obydwie opisane sytuacje spada na barki właściciela samochodu, przez co asekurator może odmówić wypłaty odszkodowania. Pełen wykaz wyłączeń odpowiedzialności powinien widnieć w treści OWU, dlatego należy się z nim zapoznać jeszcze przed zakupem polisy.

Bardzo duże znaczenie ma również stosowana przez ubezpieczyciela metoda kalkulacji wysokości odszkodowania.Wielu kierowców może bowiem wychodzić z mylnego założenia, że w przypadku kradzieży auta uzyskają rekompensatą odpowiadającą wartości pojazdu. Nie jest to jednak do końca prawda. Owszem, asekurator weźmie pod uwagę przybliżoną wartość samochodu, ale może ją obniżyć poprzez zastosowanie tzw. amortyzacji części.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Taka amortyzacja oznacza spadek wartości samochodu wynikający z rosnącego zużycia części zamontowanych w pojeździe. Na jego podstawie asekurator może obniżyć kwotę rekompensaty finansowej nawet o kilka procent! Nie jest więc to korzystna sytuacja dla posiadacza pojazdu, który musi pamiętać o obecność tego zapisu w warunkach ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu od kradzieży?

Po opisaniu najważniejszych zasad oraz założeń polisy można przejść już do głównego pytania. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu od kradzieży? Uśredniony przedział cenowy dla polis mini AC wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Natomiast w przypadku pełnych ubezpieczeń AC będzie to już kwota od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Są więc to naprawdę duże dysproporcje cenowe. Wynikają one jednak z kilku istotnych czynników. Przy sprzedaży ubezpieczenia od kradzieży asekuratorzy muszą wziąć pod uwagę wartość auta. To od niej będzie zależeć wysokość sumy ubezpieczenia, czyli maksymalnej kwoty dostępnego odszkodowania. Im wyższa będzie taka kwota, tym bardziej wzrośnie także składka polisy. Toteż właściciele droższych samochodów przy zakupie AC lub mini AC muszą przygotować się na większy wydatek.

Ponadto cena polisy zależy również od wybranego zakresu ochrony. Standardowe ubezpieczenia AC obejmują więcej świadczeń, przez co są wyraźnie droższe. Co więcej, kierowca w momencie zakupu polisy może także dopłacić za usunięcie z jej treści niektórych zapisów. Idealnym tego przykładem jest wspomniany wyżej zapis dotyczący amortyzacji części. Wielu ubezpieczycieli za dodatkową opłatą przewiduje możliwość wykreślenia takiego zapisu z treści polisy. Dzięki temu kierowca w razie kradzieży pojazdu będzie mógł uzyskać wyższe odszkodowanie. Dlatego każdy powinien zastanowić się nad tym, czy w jego przypadku jest to opłacalne rozwiązanie.

Podsumowanie

Producenci samochodów starają się coraz bardziej udoskonalać mechanizmy zabezpieczeń, aby chronić pojazdy przed złodziejami. Niestety, do dzisiaj nie wynaleziono żadnej technologii, która w 100% zredukowałaby ryzyko kradzieży pojazdu. Kierowcy muszą więc zaakceptować fakt, iż takie ryzyko istnieje i przez następne lata będzie istnieć. Na szczęście właściciele aut mogą przynajmniej zabezpieczyć się finansowo na wypadek kradzieży posiadanego pojazdu. W tym celu powinni zakupić ubezpieczenie od kradzieży samochodu, czyli mini AC lub pełną polisę AC. Obydwa te świadczenia zapewnią odszkodowanie, które będzie odpowiadać wartości skradzionego pojazdu. Jednak przed zakupem polisy warto bardzo dokładnie przeczytać jej warunki (OWU). Tylko w ten sposób właściciel auta będzie mógł sprawdzić, jakie zapisy widnieją w podpisywanej umowie. Tutaj szczególną uwagę należy zwrócić na: gwarantowany zakres ochrony, wyłączenia odpowiedzialności oraz metodę kalkulacji odszkodowania.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć