Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy

Zakup pierwszego własnego samochodu to bardzo ważne wydarzenie w życiu wszystkich młodych kierowców. Co jasne, każdy młody kierowca ma swoją własną wizję wymarzonego samochodu. Jednakże przy zakupie pierwszego auta warto mieć na uwadze kilka bardzo istotnych zasad. Przede wszystkim należy pamiętać, iż jazda takim samochodem będzie formą kontynuacji nauki. Młody kierowca musi bowiem nauczyć się samodzielnej jazdy i radzenia sobie bez pomocy drugiej osoby. Ponadto przy zakupie pierwszego auta trzeba wziąć pod uwagę wszystkie koszty związane z taką inwestycją. Jednym z nich będzie wówczas ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Ile kosztuje taka polisa i o czym powinni pamiętać świeżo upieczeni posiadacze prawa jazdy?

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy – ile kosztuje taka polisa?

Choć wszystkie ubezpieczenia OC dla kierowców muszą zapewniać identyczny zakres ochrony, ceny takich świadczeń mogą być zgoła odmienne. Niestety, jest to zła wiadomość dla młodych kierowców, gdyż to oni muszą płacić najwięcej przy zakupie obowiązkowej polisy OC. Z czego wynika taka zależność?

Przede wszystkim z tego, że młodzi kierowcy muszą kupować polisy OC w ich bazowej cenie. Natomiast wszystkim bardziej doświadczonym kierowcom przysługują wypracowane zniżki na OC. Takie zniżki mają uniwersalny charakter, co oznacza, że obowiązują one przy zakupie OC u dowolnego ubezpieczyciela. Ich obecność jest więc czynnikiem, który decyduje o znacznie niższej cenie polis OC.

Co dokładnie oznacza „niższa cena”? Różnice są w tym przypadku naprawdę znaczące, albowiem maksymalna wysokość zniżek na OC może wynieść nawet 60-70%! Tak duży rabat pozwala na wyraźne obniżenie ceny ubezpieczenia. Co jasne, gdyby kierowca nagle stracił wypracowane zniżki na OC, musiałby kupować polisy po standardowej cenie. Niestety, właśnie tak wygląda sytuacja wszystkich młodych kierowców.

Jak takie wyliczenia mogą wyglądać w praktyce? Na podstawie rocznych raportów publikowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe można zauważyć, że średnia cena OC wynosi około 600-700 złotych. Niemniej jednak w przypadku młodych kierowców takie widełki wynoszą już od 1000 do nawet 2000 złotych!

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy – dlaczego jest tak drogie?

Wspomniany brak wypracowanych zniżek na OC stanowi główny powód, dla którego młodzi kierowcy muszą płacić więcej przy zakupie polisy. Główny, ale nie jedyny. Poza nim asekuratorzy zwracają uwagę również na inne czynniki. Niestety, one również zazwyczaj działają na niekorzyść młodych kierowców.

Pierwszą taką kwestią są statystyki policyjne dotyczące wypadków drogowych. Takie raporty są publikowane już od wielu lat, a mimo to można w nich odnaleźć jedną stałą zależność. Mianowicie to właśnie młodzi kierowcy najczęściej powodują wypadki oraz kolizje drogowe. Dlatego osoby w wieku 18-25 lat muszą płacić więcej przy zakupie obowiązkowej polisy OC. Ubezpieczyciele uzasadniają taką podwyżkę „zwiększonym ryzykiem ubezpieczeniowym”.

Co więcej, przy kalkulacji składki OC asekuratorzy biorą pod uwagę również czynniki, takie jak:

  • stan cywilny (osoby w związkach małżeńskich mogą liczyć na niższą cenę OC);
  • okres posiadania prawa jazdy (dłuższy staż za kółkiem zapewnia dodatkowe zniżki);
  • wykonywany zawód (studenci oraz uczniowie są obciążeni najwyższą składką za OC).

Tym samym praktycznie wszystkie wymienione czynniki działają na niekorzyść młodych osób. To wszystko sprawia, że młodsi kierowcy zawsze będą obciążani wyższymi składkami przy zakupie ubezpieczeń OC. W tym miejscu pojawia się więc kluczowe pytanie. Czy można jakoś odmienić tę niekorzystną tendencję?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy a kupiony samochód – o czym warto pamiętać?

Na szczęście ubezpieczyciele przy sprzedaży OC zwracają również uwagę na samochód, który ma zostać objęty ochroną. To oznacza, że właściciele aut o określonych parametrach mogą liczyć na korzystniejsze warunki ubezpieczenia. Jakie czynniki dotyczące pojazdu są pod tym względem najważniejsze?

Podstawową i zarazem najistotniejszą kwestią jest pojemność silnika. Każdy ubezpieczyciel bierze ją pod uwagę przy kalkulacji składki OC. Im wyższa będzie pojemność silnika, tym bardziej wzrośnie cena ubezpieczenia. Z tego względu młodzi kierowcy często stawiają na samochody ze stosunkowo małym silnikiem. Dzięki temu mogą później liczyć na dużo tańsze ubezpieczenie dla swojego auta.

Nie bez znaczenia jest także marka i model pojazdu. Samochody niektórych marek (np. BMW, Audi) są co do zasady objęte wyższymi składkami. Co jasne, taka zależność działa również w drugą stronę. Dlatego zakup samochodu wyprodukowanego przez inną firmę (np. Fiat, Skoda) może być metodą na obniżenie ceny ubezpieczenia OC!

Kolejnym ważnym czynnikiem będzie typ samochodu. Ubezpieczyciele podchodzą z bardzo dużą rezerwą do wszystkich aut o charakterze sportowym. Można zatem w ciemno założyć, że pojazdy tego typu zostaną objęte zwiększoną składką. Po drugiej stronie barykady znajdują się z kolei auta o charakterze rodzinnym (np. z nadwoziem typu kombi). Młodzi kierowcy mogą więc wykorzystać wspomnianą zależność i wybrać samochód, który będzie objęty zredukowanym wymiarem składek OC.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy a kwestia współwłasności, czyli najpopularniejszy sposób na tanie OC!

Trzeba jednak przyznać, że wszystkie wymienione wyżej metody blakną przy innym sposobie na obniżenie ceny OC. Jest nim zarejestrowanie kupionego samochodu wraz ze starszym i bardziej doświadczonym kierowcą. Taki kierowca pełni wówczas funkcję współwłaściciela pojazdu. Co sprawia, że jest to tak chętnie wykorzystywane rozwiązanie?

Przy rejestracji pojazdu wraz ze współwłaścicielem to bardziej doświadczony kierowca może kupić OC dla danego auta. Co istotne, taki kierowca najprawdopodobniej ma już wypracowane zniżki na OC. To zaś oznacza, że może on kupić obowiązkowe ubezpieczenie w znacznie lepszej cenie niż młody współwłaściciel. Pod tym względem jest to wręcz idealne rozwiązanie. Niestety, ma ono jedną istotną wadę.

Mianowicie obaj współwłaściciele ponoszą odpowiedzialność za wszystkie szkody wyrządzone podczas kierowania danym pojazdem. Nie ma więc tutaj znaczenia, kto spowoduje wypadek lub kolizję drogową. Przy takim zdarzeniu współwłaściciele stracą część wypracowanych zniżek na OC. Rzecz jasna taka kara będzie znacznie bardziej dotkliwa dla doświadczonego kierowcy, który miał wypracowane wysokie zniżki.

Dlatego rejestracja auta ze współwłaścicielem to opłacalne rozwiązanie, ale wiąże się z nim bardzo duża odpowiedzialność. Wobec tego taka decyzja powinna zostać dobrze przemyślana. W praktyce współwłaścicielem danego samochodu najczęściej zostaje krewny młodego kierowcy. Z reguły jest to dobre rozwiązanie, ponieważ dużo łatwiej jest znaleźć porozumienie z bliską osobą. Jednak nawet wtedy należy zastanowić się nad bilansem zysków oraz strat wynikających z rejestracji pojazdu w formie współwłasności.

Podsumowanie

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy jest znacznie droższe niż analogiczna polisa dla osób z większym stażem za kółkiem. Doskonale widać to na przykładzie raportów publikowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Według takich raportów średnia cena ubezpieczeń OC wynosi około 600-700 złotych. Natomiast młodzi kierowcy za identyczną polisę muszą płacić średnio 1000-2000 złotych. Niestety, liczne czynniki wywołujące wzrost składki OC są narzucone odgórnie i nie da się ich zmienić. Co więc mogą zrobić młodzi kierowcy, aby kupić polisę OC w przystępnej cenie? Po pierwsze, warto wybrać niewielki samochód z niską pojemnością silnika. Takie pojazdy są bowiem co do zasady objęte niższymi składkami OC. Ponadto młodzi kierowcy mogą zastanowić się nad zakupem pojazdu określonej marki. Bardzo popularną metodą jest również rejestracja samochodu razem ze współwłaścicielem. Wtedy młodzi kierowcy uzyskują możliwość korzystania ze zniżek na OC wypracowanych przez bardziej doświadczonego współwłaściciela. Warto jednak pamiętać, że stan współwłasności oznacza także wzajemną odpowiedzialność za spowodowane szkody!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć