Pijany sprawca wypadku
Ubezpieczenie komunikacyjne

Pijany sprawca wypadku – co z odszkodowaniem?

Przy okazji świąt oraz innych dni wolnych od pracy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzają wzmożone kontrole trzeźwości kierowców. Jest to bardzo istotne, albowiem kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu stanowi jedno z najpoważniejszych wykroczeń drogowych. Co gorsza, pijani kierowcy znacznie częściej powodują poważne wypadki i kolizje drogowe. Jak powinny się zachować osoby poszkodowane w takiej sytuacji? Czy ubezpieczyciel zapewni im odszkodowanie, jeżeli całą sytuację spowodował pijany sprawca wypadku?

Pijany sprawca wypadku – co robić?

Przepisy dotyczące postępowania w razie kolizji lub wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę są jednoznaczne. Jeżeli pojawia się jakakolwiek wątpliwość dotycząca trzeźwości danego kierowcy, na miejsce kolizji trzeba natychmiast wezwać policję. Funkcjonariusze od razu przeprowadzą badanie trzeźwości przy użyciu alkomatu. Jeśli ich wynik potwierdzi opisane przypuszczenia, policjanci natychmiast zatrzymają nietrzeźwego kierowcę.

Ponadto funkcjonariusze sporządzą tzw. notatkę policyjną z adnotacją, że wypadek został spowodowany przez pijanego kierowcę. Taka notatka staje się głównym dowodem w sprawie dotyczącej wypłaty odszkodowania. Osoby poszkodowane mogą powoływać się na jej treść przy składaniu wniosku o przyznanie rekompensaty finansowej. Wówczas ubezpieczyciel wypłaci im określone odszkodowanie z OC sprawcy wypadku.

Z jakimi konsekwencjami musi liczyć się pijany sprawca wypadku?

Wypłata odszkodowania z OC sprawcy pozwala osobom poszkodowanym na pokrycie kosztów naprawienia szkód spowodowanych przez pijanego kierowcę. Na tym jednak nie kończą się problemy sprawcy. Najpoważniejszą konsekwencją będzie dla niego zarzut prowadzenia pojazdu i spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu. Jest to czyn zagrożony maksymalną karą aż 12 lat pozbawienia wolności.

Co więcej, pijany sprawca wypadku musi także liczyć się z konsekwencjami natury finansowej. W tym miejscu należy bowiem wspomnieć o bardzo istotnej zasadzie. Jeżeli wypadek zostanie spowodowany przez trzeźwego kierowcę, asekurator obsługujący jego polisę OC wypłaci rekompensatę finansową osobom poszkodowanym. Z kolei największym problemem dla sprawcy wypadku będzie wówczas wyraźny wzrost składki przy kolejnym odnowieniu ubezpieczenia OC. Natomiast pijany sprawca wypadku zostanie dodatkowo wezwany przez ubezpieczyciela do zwrotu pieniędzy wypłaconych osobom poszkodowanym w formie zadośćuczynienia. Nie trzeba chyba dodawać, że kwoty takich odszkodowań mogą być bardzo wysokie.

Toteż powyższe informacje stanowią najlepszą przestrogę przed wsiadaniem za kierownicę po spożyciu alkoholu!

Podsumowanie

Osoby poszkodowane na skutek wypadku spowodowanego przez pijanego sprawcę mogą ubiegać się o przyznanie im odszkodowania. Przebieg takiej procedury jest dość standardowy, ponieważ rekompensata zostanie wypłacona z OC sprawcy wypadku. Warto jednak zaznaczyć, że winowajcę czekają później dotkliwe konsekwencje. Odpowiedzialność prawna i prawdopodobna kara pozbawienia wolności to tylko jedna strona medalu. Oprócz tego pijany sprawca wypadku zostanie zobligowany do zwrócenia asekuratorowi środków, które ten przeznaczył na wypłatę odszkodowań. Wniosek jest więc prosty – nigdy nie należy kierować samochodem pod wpływem alkoholu!