Od czego zależą zniżki na OC
Ubezpieczenie komunikacyjne

Od czego zależą zniżki na OC?

Bazowa cena ubezpieczeń OC jest naprawdę wysoka, o czym z pewnością przekonali się wszyscy młodzi kierowcy. Dlaczego zatem osoby z większym stażem za kierownicą płacą zdecydowanie mniejsze składki? Powód jest bardzo prosty. Niższa wysokość składki to efekt zniżek na OC, które zostały przyznane przez ubezpieczyciela. Co prawda, poszczególni asekuratorzy mogą nieco inaczej określać warunki przyznawania takich zniżek. Natomiast praktycznie wszystkie firmy korzystają z kilku uniwersalnych założeń. Kto więc może otrzymać zniżki na OC i od czego będzie zależeć ich wysokość?

Zniżki na OC, czyli system bonus-malus i historia szkód

Cena wszystkich polis zależy w głównej mierze od ryzyka ubezpieczeniowego. Im wyższy będzie jego poziom, tym bardziej wzrośnie cena danej polisy. Aby móc określić takie ryzyko, asekuratorzy stworzyli specjalny system bonus-malus. Jest on stosowany głównie w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń OC.

Jak sama nazwa sugeruje, bonus-malus to dwudrogowy algorytm. Z jednej strony zakłada on nagradzanie tych kierowców, którzy mogą pochwalić się nienaganną historią szkód. Takim osobom zaczynają przysługiwać rosnące zniżki przy zakupie oraz odnawianiu obowiązkowych polis OC. Jednak z drugiej strony ubezpieczyciele stosują także system malus. Działa on odwrotnie, gdyż przewiduje karanie kierowców powodujących wypadki lub kolizje drogowe. Takie osoby muszą liczyć się ze wzrostem składek, które przyjdzie im zapłacić przy zakupie tudzież odnawianiu OC.

System bonus-malus ma zatem ogromne znaczenie dla ubezpieczycieli. Trzeba jednak podkreślić, że asekuratorzy określają wysokość składki również przez pryzmat innych czynników. Które z nich są najważniejsze?

Parametry ubezpieczanego pojazdu

Sportowe Subaru pod wieloma względami różni się od miejskiego Fiata Pandy. Nic więc dziwnego, że parametry samochodu mają ogromne znaczenie przy zakupie OC. Każdy ubezpieczyciel uzależnia od nich wysokość składki, którą będzie trzeba zapłacić.

Co jasne, niektóre parametry są dużo ważniejsze niż inne wartości. Świetnym przykładem jest tutaj pojemność silnika, czyli jeden z kluczowych aspektów dla wszystkich ubezpieczycieli. Dlaczego ma ona tak duże znaczenie? Ponieważ duża pojemność silnika idzie w parze z wyższą mocą takiej jednostki. Tym samym kierowca może jeździć znacznie szybciej i bardziej dynamicznie. Niestety, brawurowa jazda zdecydowanie zwiększa ryzyko wypadków drogowych. Toteż każdy asekurator podniesie w takim przypadku wysokość składki OC.

Wybór samochodu ze stosunkowo niską pojemnością silnika to rada, którą słyszą wszyscy młodzi kierowcy. Jednak nie jest to jedyny sposób na obniżenie składki OC. Oprócz tego przy wyborze pierwszego samochodu warto wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • marka i model pojazdu – zakup ubezpieczenia dla auta sportowego lub pojazdu z sektora premium będzie droższy niż nabycie identycznej polisy dla samochodu miejskiego;
  • rok produkcji – młodsze pojazdy można co do zasady ubezpieczyć dużo taniej niż samochody pochodzące ze starszych roczników;
  • rodzaj paliwa – ubezpieczenie OC dla pojazdów z silnikiem elektrycznym i benzynowym jest tańsze niż polisa dla aut z silnikiem diesla. Najwięcej trzeba jednak zapłacić za OC dla samochodów z założoną instalacją gazową.

Dane personalne właściciela pojazdu

Młody wiek i brak własnej historii szkód to dwa czynniki, przez które młodsi kierowcy płacą krocie za ubezpieczenie OC. Warto jednak pamiętać, że asekuratorzy mogą brać pod uwagę również inne informacje. Jeżeli chodzi o ocenę właściciela pojazdu, ubezpieczyciele sprawdzają jego:

  • stan cywilny – osoby pozostające w związkach małżeńskich mogą liczyć na znacznie tańsze OC niż kawalerzy oraz panny;
  • miejsce zamieszkania – kierowcy żyjący w dużych aglomeracjach miejskich muszą płacić za OC zdecydowanie więcej (wynika to ze zwiększonego ryzyka wypadków);
  • wykonywany zawód – niewiele osób wie o tym, że nawet wykonywany zawód może być istotny w kontekście zakupu polisy OC. Ubezpieczyciele oferują najwyższe zniżki osobom zatrudnionym w sektorze edukacji oraz administracji. Po drugiej stronie barykady znajdują się profesjonalni sportowcy oraz przedstawiciele handlowi.

Co jasne, właściciele samochodów nie mogą znacząco wpływać na wymienione aspekty. Mimo to warto pamiętać, że ubezpieczyciele biorą je pod uwagę. Dlatego tak ważne okazuje się znalezienie asekuratora, który będzie w stanie zapewnić konkurencyjną wysokość składki OC.

Podsumowanie

Zniżki na OC wynikają przede wszystkim z dwóch czynników – czystej historii szkód oraz dużego doświadczenia za kierownicą. Tym samym to starsi kierowcy z bezszkodową historią mogą liczyć na najtańsze OC. Jednak nawet młodsi i mniej doświadczeni właściciele samochodów mają pewne argumenty po swojej stronie. Wystarczy tylko, że kupią młodszy samochód ze stosunkowo małym silnikiem. Dzięki temu cena OC nie będzie aż tak wysoka. Ponadto asekuratorzy biorą pod uwagę dane personalne kierowcy, ale pod tym względem nie można zbyt wiele zmienić. Dlatego kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego pojazdu i stopniowe wypracowywanie własnych zniżek. Młodzi kierowcy mogą także skorzystać z innego rozwiązania polegającego na zarejestrowaniu samochodu wraz ze współwłaścicielem. Dzięki temu zniżki współwłaściciela przejdą także na mniej doświadczonego kierowcę.