OC na raty
Ubezpieczenie komunikacyjne

OC na raty – czy kierowcy mogą zapłacić za polisę w ratach?

Zakup i późniejsze odnawianie obowiązkowego ubezpieczenia OC to istotny wydatek związany z eksploatacją samochodu. Jest on szczególnie dokuczliwy dla młodych kierowców oraz posiadaczy aut z pojemnym silnikiem. To właśnie takie osoby muszą płacić najwięcej za obowiązkową polisę OC. Dlatego też kierowcy bardzo chętnie korzystają z możliwości zakupu ubezpieczenia OC na raty. Wówczas nie muszą od razu regulować całej płatności, gdyż obowiązuje ich system ratalny. Czu zakup ubezpieczenia na raty jest standardem, a może tylko niektórzy ubezpieczyciele oferują kierowcom taką możliwość?

Czy zakup OC na raty zawsze jest możliwy?

Komunikacyjne polisy OC są świadczeniami obowiązkowymi dla właścicieli samochodów, dlatego przepisy prawa regulują kilka kwestii związanych z ich sprzedażą. Takie przepisy zapewniają np. gwarancję tego, że wszystkie dostępne na rynku ubezpieczenia OC będą miały identyczny zakres ochrony. Należy jednak podkreślić, że sami ubezpieczyciele zachowali prawo do samodzielnego ustalania cen takich świadczeń. Toteż zarówno wysokość składki OC, jak i dostępne metody płatności zależą tylko od danego asekuratora.

Na szczęście zdecydowana większość ubezpieczycieli wprowadziła do swoich ofert możliwość zakupu polisy OC na raty. Pod tym względem asekuratorzy zapewniają swoich klientom dostęp do kilku schematów płatności. Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem są kwartalne raty za OC. W takim wypadku składka ubezpieczenia zostaje podzielona na 4 części, które należy opłacać co 3 miesiące.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe stosują również inne systemy ratalne. Czasami kierowcy mogą zdecydować się na opłacenie składki tylko w dwóch ratach. Jest to dość praktyczny system, ponieważ wtedy pierwszą ratę należy opłacić przy zakupie polisy, a drugą po upływie 6 miesięcy. Inną, choć znacznie rzadziej spotykaną, alternatywą jest opłacanie ubezpieczenia OC w systemie miesięcznym. Wówczas składka polisy zostaje rozdzielona na 12 równych części. Głównym atutem tego rozwiązania jest bardzo niska wysokość każdej raty. Mimo to trzeba przyznać, iż miesięczny system płatności bywa dość uciążliwy dla kierowców. Dlatego każdy powinien dobrze zastanowić się nad tym, który z opisanych systemów będzie dla niego najlepszy.

Dlaczego zakup OC na raty wcale nie musi być korzystny dla kierowcy?

Jeżeli kierowca dysponuje ograniczonym budżetem, zakup OC na raty staje się jedynym wyborem. Nie oznacza to jednak, że taka decyzja musi być opłacalna. Wręcz przeciwnie. Płatność ratalna jest bowiem korzystna przede wszystkim dla… samych ubezpieczycieli!

Z czego to wynika? Otóż ubezpieczyciele często oferują lepsze warunki kierowcom, którzy od razu opłacą całą składkę polisy OC. Takie osoby zazwyczaj mogą liczyć nawet na dodatkową zniżkę. W efekcie zapłacą za ubezpieczenie mniej niż osoby korzystające z ratalnego schematu płatności.

Tym samym zakup OC na raty ma swoje plusy oraz minusy. Po stronie zalet należy zapisać fakt, iż taki wydatek nie stanowi wielkiego obciążenia dla osób z mniejszym budżetem. Jeśli nawet składka OC jest dość wysoka, rozłożenie jej na raty powinno ułatwić płatność. Niestety, głównym minusem systemu ratalnego okazuje się mniejsza opłacalność. Owszem, samo sfinansowanie zakupu staje się wtedy dużo łatwiejsze. Jednak ubezpieczyciele mogą przyznawać dodatkowe rabaty osobom, które z góry opłacą całą należność za OC. Tym samym kierowcy muszą pamiętać o tym, że zakup OC na raty wcale musi być korzystny.

Zakup OC na raty – czy to jedyna alternatywa?

Rzecz jasna wybór metody płatności za ubezpieczenie OC zależy przede wszystkim od budżetu danego kierowcy. Osoby z mniejszym kapitałem często nie mają pola manewru, ponieważ płatność w ratach stanowi dla nich jedyną alternatywę. Na szczęście istnieją również inne sposoby na znalezienie tańszego ubezpieczenia OC.

Przede wszystkim kierowcy muszą pamiętać o stałym porównywaniu dostępnych ubezpieczeń OC. Wiele osób po wygaśnięciu takiej polisy od razu decyduje się na jej odnowienie u tego samego asekuratora. Natomiast w wielu przypadkach inny ubezpieczyciel mógłby zaproponować dużo atrakcyjniejszą składkę przy zakupie OC. Niestety, tylko niewielka grupa kierowców pamięta o tym, aby regularnie porównywać dostępne oferty. Tymczasem jest to niewątpliwie najlepszy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy przy zakupie OC.

Jeśli kierowca decyduje się na pozostanie ze swoim dotychczasowym ubezpieczycielem, powinien zapytać o możliwość uzyskania bonusu lojalnościowego. Takie bonusy są formą gratyfikacji dla klientów, którzy decydują się na odnowienie posiadanej polisy. Co jasne, każdy ubezpieczyciel ma swoje własne zasady dotyczące przyznawania bonusów tego typu.Dlatego przed podjęciem decyzji o przedłużeniu OC warto zapytać asekuratora o taki rabat.

W tym miejscu warto wspomnieć o jeszcze jednej metodzie. Jest nią zakup polisy OC w pakiecie z innym ubezpieczeniem komunikacyjnym (np. AC lub assistance). Co prawda, zakup pakietu nie wpłynie znacząco na cenę OC, ale łączy koszt dwóch polis powinien być dość atrakcyjny. Takie rozwiązanie warto więc polecić kierowcom z niego większym budżetem, którzy chcieliby uzyskać bardziej kompleksową ochronę.

Podsumowanie

Zakup OC na raty stał się w dzisiejszych czasach standardem. Praktycznie każdy ubezpieczyciel pozwala swoim klientom na opłacenie składki OC w systemie ratalnym. Niektórzy zapewniają także kierowcom możliwość samodzielnego określenia liczby rat spłacanych w skali roku. Takie rozłożenie płatności jest z pewnością przydatna dla osób z mniejszym budżetem. Trzeba jednak pamiętać, że zakup OC na raty ma jedną istotną wadę. Mianowicie kierowca nie może wówczas uzyskać dodatkowego rabatu, który jest przyznawany za natychmiastowe opłacenie całej składki ubezpieczenia. W efekcie ostateczna cena polisy staje się nieco większa. Tym samym kierowcy muszą dokładnie zastanowić się nad tym, czy raty będą w ich przypadku dobrym rozwiązaniem. Warto pamiętać o tym, że istnieją także inne sposoby na zakup tańszego OC. Najlepszą metodą jest stałe porównywanie cen dostępnych polis w celu znalezienia najbardziej opłacalnej oferty.