Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenia OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych należą do nielicznego grona świadczeń obowiązkowych. Oznacza to, że właściciele samochodów oraz innych pojazdów muszą dokonać zakupu takiej polisy, a później dbać o jej odnawianie. Z drugiej strony obowiązkowy charakter polis OC ma również swoje zalety. Najważniejszą z nich jest to, że wszystkie takie świadczenia muszą mieć identyczny zakres ochrony. Dzięki temu kierowca nie musi martwić się o zakres kupowanego ubezpieczenia, gdyż wszystkie polisy OC powinny gwarantować identyczną ochronę. Na co warto więc zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia OC? Jakie czynniki, poza wspomnianym zakresem ochrony, mają w tym przypadku największe znaczenie?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia OC? – cena polisy

Zazwyczaj osoby zainteresowane zakupem wybranego ubezpieczenia zwracają szczególną uwagę na dwie kwestie – zakres ochrony oraz cenę polisy. Na szczęście w przypadku ubezpieczeń OC nie trzeba martwić się zakresem wybranego świadczenia. To z kolei oznacza, że kupujący mogą brać pod uwagę wyłącznie aspekt cenowy.

Paradoks związany z polisami OC polega na tym, iż pomimo identycznego zakresu – ceny takich polis mogą być zupełnie inne. Dlaczego tak się dzieje? Albowiem ubezpieczyciele zachowali możliwość samodzielnego decydowania o cenie sprzedawanych świadczeń. Jest to bardzo dobra informacja dla kierowców, którzy nie są skazani na jednolitą cenę OC. Zamiast tego mogą oni znaleźć najkorzystniejszą ofertę dla siebie!

W jaki sposób można to zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest bez wątpienia skorzystanie z porównywarki OC. Ten algorytm pozwala na wprowadzenie do systemu wymaganych danych, a następnie wykorzystuje je do wygenerowania zestawienia ofert. Tym samym kierowca może szybko porównać, jak wyglądają oferty poszczególnych asekuratorów. To z kolei ułatwi wybór najlepszej i najbardziej opłacalnej polisy OC.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia OC? – opinie o TU

Znalezienie najtańszego ubezpieczenia OC stanowi główny cel dla większości kierowców. Jest to w pełni zrozumiałe, ale nie można zapominać o innych istotnych aspektach związanych z zakupem polisy. Jednym z ważniejszych czynników mogą okazać się opinie na temat danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Dlaczego mają one znaczenie?

Co prawda, każdy asekurator ma określone obowiązki wynikające z ustawy. Jednak rzeczywistość pokazuje, że nie wszystkie firmy równie dobrze wywiązują się ze swoim zobowiązań. Dlatego też niektórzy nabywcy ubezpieczeń dzielą się swoimi opiniami na temat jakości usług świadczonych przez danego asekuratora. Takie opinie mogą być jednym z wyznaczników tego, jak wygląda rzetelność wybranej firmy.

Naturalnie trzeba pamiętać o tym, że opinie zawsze mają charakter subiektywny. Niektóre opinie mogą być pisane pod wpływem emocji np. ze względu na trwający spór z asekuratorem. Z tego względu nie należy zwracać większej uwagi na nieliczne głosy niezadowolenia. Te bowiem mogą pojawić się dosłownie przy każdej firmie. Natomiast szczególną czujność powinna już budzić wyjątkowo duża liczba negatywnych opinii. Jeśli duża grupa klientów wypowiada się negatywnie o danym ubezpieczycielu, warto dodatkowo zweryfikować wiarygodność wybranej firmy. Koniec końców w takich głosach może być wiele prawdy!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia OC? – Bezpośrednia Likwidacja Szkody

Osoby poszkodowane na skutek wypadków komunikacyjnych mają prawną gwarancję uzyskania pomocy. Niestety, poszkodowani muszą sami upomnieć się o taką pomoc. Przez wiele lat to oni musieli dbać o wypełnienie wszystkich formalności związanych ze zgłaszaniem szkody. Dopiero od niedawna na rynku pojawiła się zupełnie nowa usługa. Jest nią Bezpośrednia Likwidacja Szkody. Zakłada ona, że to ubezpieczyciel w imieniu poszkodowanego zajmie się likwidacją powstałej szkody. Jak dokładnie przebiega schemat BLS?

Przede wszystkim poszkodowany kierowca nie musi wtedy zgłaszać się do asekuratora, który obsługuje polisę OC sprawcy wypadku. Zamiast tego poszkodowany kontaktuje się ze swoim ubezpieczycielem i z nim ustala warunki odszkodowania. Po ich uzgodnieniu asekurator wypłaci swojemu klientowi określoną rekompensatę finansową, a następnie żąda zwrotu przekazanej kwoty od ubezpieczyciela obsługującego polisę OC sprawcy.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Bezpośrednia Likwidacja Szkód jest więc korzystna z kilku względów. Po pierwsze, dzięki niej poszkodowany może szybciej zgłosić szkodę i uzyskać potrzebną pomoc. Oszczędność czasu ma więc tutaj bardzo duże znaczenie. Po drugie, kierowcy znacznie łatwiej będzie ustalić warunki odszkodowania ze swoim ubezpieczycielem. Po trzecie, przy BLS asekurator nie odpowiada za szkodę z własnych środków, ponieważ wypłacona kwota zostanie mu zwrócona. Przez to wielu ubezpieczycieli dąży do tego, aby zakończyć sprawę w sposób najbardziej opłacalny dla klienta. Nie ma więc tutaj mowy o konflikcie interesów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia OC? – dodatkowe zniżki i promocje

Wiadomo już, że cena ma kluczowe znaczenie przy zakupie polisy OC. Niemniej trzeba przyznać, że wysokość składki wcale nie jest jedynym wyznacznikiem tego, czy dana oferta jest opłacalna. Ubezpieczyciele mogą bowiem zaoferować swoim klientom dodatkowe zniżki oraz promocje przy zakupie OC.

Najczęściej stosowaną alternatywą jest sprzedaż OC w pakiecie z inną polisą komunikacyjną. Zazwyczaj jest to połączenie OC z mini AC lub OC z NNW. Co istotne, przy zakupie takiego pakietu często okazuje się, że łączna cena tych dwóch polis jest bardzo atrakcyjna. Jest więc to dobra alternatywa dla kierowców, którzy regularnie kupują także dodatkowe polisy komunikacyjne. W ich przypadku zakup wspomnianego pakietu może być bardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Przy zakupie polis OC warto więc spojrzeć nieco szerzej na wspomniany aspekt cenowy. Czasami może się bowiem okazać, że nieco droższy pakiet ubezpieczeń jest lepszą alternatywą niż zakup tańszego ubezpieczenia OC!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia OC? – rozszerzenia ochrony

Wszelkie rozszerzenia ochrony pojawiają się głównie w polisach dobrowolnych. Jednak nawet w przypadku obowiązkowych polis OC nabywcy mogą rozszerzyć zakres uzyskiwanej ochrony. Jak to możliwe?

Otóż zakres samej polisy OC musi odpowiadać istniejącym regulacjom prawnym. Natomiast asekuratorzy mogą po prostu zaoferować dodatkowe świadczenia osobom kupującym takie polisy. Wówczas dostępne usługi stają się formą rozszerzenia ochrony.

W przypadku polis OC największą popularnością cieszą się ubezpieczenia poświęcone ochronie konkretnych części samochodu. Wystarczy choćby wspomnieć o ubezpieczeniu szyb lub opon. Obydwie te polisy zapewniają częściową albo pełną refundację kosztów wymiany uszkodzonych części. Co jasne, ryzyko uszkodzenia opon i szyb wzrasta przy szczególnie intensywnej eksploatacji pojazdu. Dlatego takie świadczenia doskonale sprawdzają się w przypadku osób, które codziennie korzystają ze swoich samochodów.

Niezwykle przydatnym rozszerzeniem OC jest także ochrona wypracowanych zniżek. Jak sama nazwa wskazuje, to świadczenie zapobiega obniżeniu zniżek na skutek spowodowania wypadku lub kolizji drogowej. Dzięki temu kierowca może zyskać pewność, że jeden błąd za kółkiem nie będzie kosztować go utraty wypracowanych zniżek!

Podsumowanie

Wszystkie ubezpieczenia OC mają odgórnie ustalony zakres ochrony, dlatego kierowcy skupiają się głównie na cenie takich świadczeń. Jest to dobre założenie, ponieważ wysokość składki faktycznie odgrywa istotną rolę w przypadku tych polis. Jednak nie oznacza to, iż atrakcyjna składka musi przysłonić wszystko inne. Przy zakupie ubezpieczeń OC warto bowiem zwrócić uwagę również na inne czynniki, takie jak: opinie o wybranym TU, obecność BLS w ofercie asekuratora, promocje i rabaty dla klientów, a także dostępne rozszerzenia ochrony. Uwzględnienie tych aspektów sprawi, że wybór OC będzie zdecydowanie bardziej świadomy i opłacalny!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć