Małe tablice rejestracyjne – kto może je mieć i jak je dostać?

Czasami na drogach można dostrzec samochody z wyjątkowo małymi tablicami rejestracyjnymi. Taki widok zaskakuje wielu kierowców, którzy zastanawiają się, z czego wynika zasada dotycząca montażu wspomnianych tablic. Dlatego w tym artykule postaramy się rzucić nieco więcej światła na to zagadnienie. Kto może korzystać z małych tablic rejestracyjnych? Co należy zrobić, aby otrzymać takie blachy?

Do czego służą małe tablice rejestracyjne?

Małe tablice rejestracyjne wbrew pozorom nie mają specjalnego przeznaczenia. Ich rola pozostaje niezmienna, gdyż jest nią oznaczenie samochodu i umożliwienie jego szybkiej identyfikacji. To zaś może rodzić podstawowe pytanie. Skoro małe tablice rejestracyjne nie mają żadnego specjalnego zastosowania, to dlaczego w ogóle są wydawane?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Otóż konstrukcja niektórych samochodów została przystosowana właśnie do montażu takich tablic. Dotyczy to w głównej mierze modeli aut sprowadzonych z Japonii albo Stanów Zjednoczonych.

W obydwu tych krajach powszechnie stosowane są właśnie małe tablice rejestracyjne. Z tego względu producenci aut przystosowują ich konstrukcję do obowiązujących norm. Przez to w momencie, gdy dany samochód trafi do innego państwa, montaż zwykłej tablicy jest utrudniony. Dlatego wówczas małe tablice rejestracyjne stają się w zasadzie jedyną dostępną alternatywą.

Kto może mieć małe tablice rejestracyjne?

Idea stosowania zmniejszonych tablic jest już jasna. Dlatego teraz należy odpowiedzieć na pytanie, kto może otrzymać takie blachy. W teorii małe tablice rejestracyjne mogą otrzymać wszyscy kierowcy. Jednak są one wydawane tylko na wniosek. Z kolei w takim wniosku kierowca musi oświadczyć, że jego samochód jest przystosowany tylko do montażu małych tablic.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

UWAGA!

Pod koniec 2020 roku w życie weszła istotna zmiana prawna. Od tego momentu małe tablice są już zarezerwowane tylko dla pojazdów mających ściśle określoną konstrukcję. Jeżeli kierowca złamie tę zasadę, jego pojazd nie przejdzie przeglądu, a rutynowa kontrola drogowa może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego!

Jak dostać małe tablice rejestracyjne?

Na szczęście procedura wyrobienia małych tablic przebiega stosunkowo szybko. Kierowca musi jedynie złożyć stosowny wniosek wraz ze wspomnianym wyżej oświadczeniem. Obecne prawo nie przewiduje istnienia dodatkowych wymogów związanych z wyrabianiem takich tablic. Sama procedura oraz koszt wyrobienia małych tablic wygląda więc identycznie.

Podsumowanie

Małe tablice rejestracyjne służą do oznaczania niektórych pojazdów sprowadzonych np. z Japonii lub USA. Takie samochody są bowiem konstrukcyjnie przystosowane do jazdy właśnie na małych tablicach. Nie należy zatem montować małych tablic w innych pojazdach! Od 2020 roku takie działanie jest zagrożone karą zatrzymania dowodu rejestracyjnego! Jeżeli chodzi o procedurę wyrabiania małych tablic rejestracyjnych, wygląda ona standardowo. Kierowca musi jedynie złożyć dodatkowe oświadczenie o tym, że jego auto jest konstrukcyjnie przystosowane do montażu małych tablic.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć