Kontrolki w samochodzie
Ubezpieczenie komunikacyjne

Kontrolki w samochodzie – opis. Co oznaczają te żółte i czerwone?

Już od dobrych kilkunastu lat szeroko pojęta elektronika staje się fundamentem motoryzacji XXI wieku. Rzecz jasna nie ma w tym niczego złego. Koniec końców elektroniczne systemy pozwalają na stałe monitorowanie, a czasami także wspomaganie pracy samochodu. Dzięki temu kierowca jest w stanie łatwiej i bezpieczniej kierować pojazdem. Co istotne, niektóre systemy bezpieczeństwa są podłączone do specjalnych kontrolek rozmieszczonych na desce rozdzielczej. Takie kontrolki mają informować kierowców o pewnych problemach związanych z pracą aut. Aby jednak spełniały one swoją rolę, sami kierowcy muszą wiedzieć, co oznaczają poszczególne kontrolki. Dlatego w tym artykule pokrótce opiszemy najważniejsze kontrolki w samochodzie i wyjaśnimy ich znaczenie. Co więc oznaczają np. żółte i czerwone kontrolki na desce rozdzielczej? Które z nich są najważniejsze? Zapraszamy do lektury!

Co robić, gdy zaświecą się kontrolki w samochodzie?

Niektórzy, zwłaszcza ci młodzi, kierowcy bardzo przejmują się tym, że na desce rozdzielczej w ich aucie zapaliła się kontrolka. Jednak sam ten fakt wcale nie musi oznaczać awarii samochodu. Warto bowiem wiedzieć o tym, że tylko wybrane kontrolki są podłączone do systemów alarmowych. Z drugiej strony liczne kontrolki mają jedynie informować kierowcę o pracy pojazdu. Jedno jest więc pewne – kontrolek nie należy się bać!

Przy uruchamianiu zapłonu na desce rozdzielczej powinny wyświetlić się wszystkie kontrolki. Wówczas kierowca powinien od razu zauważyć, że mają one różne kolory. Nie jest to przypadek, gdyż barwa kontrolki ma bezpośrednio sugerować jej znaczenie.

Standardowy podział na tej płaszczyźnie jest dosyć prosty. Niebieskie oraz zielone kontrolki mają pełnić funkcję informacyjną. Tym samym ich pojawienie się nie stanowi powodu do obaw, choć faktycznie warto je odnotować. Żółte/pomarańczowe kontrolki mogą już sugerować pewne problemy związane z pracą samochodu. Jeżeli jedna z nich się wyświetli, należy przy najbliższej okazji zdiagnozować sytuację. Największe znaczenie mają kontrolki czerwone, które alarmują o bardzo poważnym problemie związanym z pracą samochodu.

Tym samym kolorystyka kontrolek rzeczywiście ma znaczenie i warto o tym pamiętać. Z drugiej strony każdy kierowca powinien znać dokładny charakter kilku najważniejszych kontrolek. Dlatego w drugiej części artykułu zajmiemy się omówieniem najczęściej spotykanych kontrolek o różnych kolorach!

Co oznaczają żółte/pomarańczowe kontrolki w samochodzie?

Żółte/pomarańczowe kontrolki odpowiadają za informowanie kierowcy o potencjalnym problemie związanym z pracą pojazdu. Nie musi to być poważna awaria, jednak taka kontrolka może sugerować konieczność zdiagnozowania problemu.

Zdecydowanie najczęściej kierowcom wyświetla się kontrolka Check Engine. Może mieć ona formę klucza hydraulicznego lub pomarańczowej (czasami czerwonej) ikonki silnika. W teorii ta kontrolka informuje o nieprawidłowościach w pracy układu silnikowego. Jednak czasami Check Engine wyświetla także inne informacje zarejestrowane przez komputer samochodowy. W każdym razie genezę komunikatu można bardzo łatwo sprawdzić poprzez podpięcie samochodu do komputera diagnostycznego. Jest to możliwe na dowolnej stacji kontroli pojazdów. Większość warsztatów również powinna dysponować takimi komputerami.

Kierowcy często mogą zauważyć również podświetloną pomarańczową (lub czerwoną) kontrolkę systemu ABS. Ona zazwyczaj informuje o awarii czujnika ABS lub usterce samego systemu. Jeśli się wyświetli podczas jazdy, warto przekazać auto do mechanika i sprawdzić, co doprowadziło do wyświetlenia takiego komunikatu.

Inne ważne żółte/pomarańczowe kontrolki dotyczą między innymi:

  • niskiego poziomu paliwa (kontrolka z ikoną dystrybutora);
  • zbyt niskiego ciśnienia w oponach (ikona wykrzyknika w falowanym okręgu z dolnym wystrzępieniem);
  • awarii świateł (ikona wykrzyknika w żarówce);
  • uruchomienia lub wyłączenia systemu antypoślizgowego (ikona auta, które zostawia falowane ślady na jezdni);
  • niskim poziomie płynu do spryskiwaczy (żółta lub pomarańczowa ikonka fontanny i przedniej szyby).

Oczywiście pomarańczowych kontrolek ostrzegawczych może być znacznie więcej. Jeżeli więc kierowca chciałby poznać je wszystkie, powinien poszukać znaczenia konkretnych symboli, które go interesują.

Co oznaczają czerwone kontrolki w samochodzie?

O ile żółte/pomarańczowe kontrolki można potraktować jako zwykłe ostrzeżenie, o tyle czerwone kontrolki to już poważny sygnał. Zazwyczaj świadczą one o istotnej awarii, która zagraża pracy samochodu oraz bezpieczeństwu kierowcy. Dlatego w razie wyświetlenia niektórych takich kontrolek należy natychmiast zatrzymać samochód, wyłączyć silnik i zdiagnozować problem.

Co istotne, nie wszystkie czerwone kontrolki oznaczają awarię. Przykładowo, czerwony wykrzyknik w okręgu często może oznaczać po prostu nieopuszczony hamulec ręczny. Z kolei ikonka otwartych drzwi sugeruje, że klapa bagażnika lub drzwi nie zostały domknięte. Jednak równie często czerwona kontrolka faktycznie sygnalizuje dość poważną awarię. Dlatego też warto poznać najważniejsze oznaczenia tego typu. Są to między innymi:

  • zbyt niskie ciśnienie oleju (ikonka oleju kapiącego z misy);
  • nieprawidłowe działanie poduszek powietrznych (koło przed zapiętym pasażerem);
  • zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura cieczy chłodzącej (termometr z falami);
  • zaburzenia napięcia w instalacji elektrycznej lub rozładowany akumulator (ikonka akumulatora);
  • inne poważne zakłócenia w pracy pojazdu (czerwony wykrzyknik w trójkącie).

Spośród wszystkich wymienionych kontrolek najpoważniejsze są zazwyczaj komunikaty o zbyt niskim ciśnieniu oleju i cieczy chłodzącej. Nieprawidłowe ciśnienie oleju może bowiem prowadzić nawet do uszkodzenia silnika. Równie groźne dla samochodu są wszelkie zakłócenia w pracy chłodnicy. Nie można także lekceważyć kwestii poduszek powietrznych. Nieprawidłowe działanie systemu poduszek powietrznych stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i może ono skutkować negatywnym wynikiem badania technicznego.

Dlatego też wszystkie opisane wyżej komunikaty wymagają pilnej wizyty u mechanika. Z drugiej strony warto pamiętać, że niektóre czerwone kontrolki (np. nieopuszczony hamulec lub otwarte drzwi) oznaczają tylko przyziemne problemy. Na szczęście znajomość poszczególnych oznaczeń pozwoli na reakcję adekwatną do powstałej sytuacji.

Co oznaczają zielone kontrolki ostrzegawcze?

Żółte/pomarańczowe lub czerwone kontrolki na desce rozdzielczej nie powinny zdziwić żadnego kierowcy. Niektórzy mogą być jednak zaskoczeni obecnością kontrolek koloru zielonego. Istotnie takie kontrolki pojawiają się głównie w nowszych samochodach. Dlatego spora grupa kierowców może zetknąć się z nimi po raz pierwszy. Nie ma jednak powodów do obaw, albowiem zielone kontrolki mają jedynie informować kierowcę o pracy samochodu.

Zielonych kontrolek nie ma zbyt wiele, dzięki czemu kierowcy mogą łatwo poznać ich znaczenie. Zdecydowanie najczęściej wyświetla im się zielona kontrolka sygnalizująca zapalenie świateł mijania (dziennych). Oprócz tego kierowcom może się wyświetlić kontrolka z ikoną buta w okręgu. Jest ona typowa dla samochodów mających automatyczną skrzynię biegów. Taka kontrolka przypomina o konieczności naciśnięcia pedału hamulca, aby wyjść z uruchomionego trybu parkowania samochodu.

Okazjonalnie w niektórych pojazdach mogą wyświetlać się również inne zielone kontrolki. Mają one następujące znaczenie:

  • uruchomienie asystenta kontroli samochodu podczas stromego zjazdu (zielona ikonka zjeżdżającego samochodu);
  • aktywny system kontroli pasa ruchu (zielona ikonka jezdni z linią przerywaną);
  • sugerowanie zmiany biegu (napis SHIFT pomiędzy zielonymi strzałkami);
  • uruchomienie trybu ekologicznego (ikonka zielonej rośliny z listkami).

Jak widać, zielone kontrolki mają znaczenie stricte informacyjne. Toteż kierowcy powinni zwracać na nie uwagę, ale nie muszą martwić się ich obecnością. Co ciekawe, nie tylko zielone kontrolki informacyjne mogą widnieć na desce rozdzielczej. Niektóre samochody mają także kontrolki koloru niebieskiego.

Co oznaczają niebieskie kontrolki ostrzegawcze?

Podobnie jak zielone, niebieskie kontrolki także informują kierowcę o aspektach związanych z pracą samochodu. Tym samym one również nie stanowią większego powodu do obaw, ale warto mieć je na oku.

Jedną z popularniejszych kontrolek tego typu jest niebieska ikonka reflektora z literą A. Oznacza ona, że w pojeździe uruchomił się system automatycznego sterowania światłami drogowymi (tzw. długimi). Oprócz tego właściciele pojazdów z automatyczną skrzynią biegów mogą zobaczyć kontrolkę z niebieskim butem naciskającym gaz. Taka ikonka ma przypominać o konieczności naciskania pedału gazu podczas jazdy pod górę (niezależnie od ustawień tempomatu).

Co więcej, niebieski kolor ma z reguły również kontrolka informująca o włączeniu świateł drogowych (tzw. długich).

Pozostałe niebieskie kontrolki zdarzają się indywidualnie w bardzo nielicznych samochodach. Jeśli więc kierowcy są zainteresowani ich znaczeniem, powinni poszukać informacji w książeczce auta.

Podsumowanie

Na podstawie zgromadzonych informacji można wyciągnąć kilka ważnych wniosków. Pierwszym z nich jest to, że kontrolki w samochodzie mają dosyć istotne znaczenie. W teorii czerwone kontrolki są szczególnie ważne, ponieważ informują o poważnych zakłóceniach w pracy pojazdu. Z kolei żółte/pomarańczowe kontrolki powinny być traktowane jako mniej poważne ostrzeżenie. Natomiast zielone i niebieskie kontrolki pełnią wyłącznie funkcję informacyjną. Jednak nie oznacza to, że np. podświetlona czerwona kontrolka zawsze oznacza konieczność wizyty w warsztacie. Wszakże taka lampka może informować np. o niedomkniętych drzwiach albo źle opuszczonym hamulcu ręcznym. Dlatego znajomość znaczenia poszczególnych kontrolek jest istotna dla każdego właściciela samochodu. Taka wiedza umożliwi zachowanie spokoju w sytuacji, gdy jedna z lampek zapali się podczas jazdy. Koniec końców dobra znajomość własnego auta jest szczególnie istotnym aspektem!