Komunikacyjne ubezpieczenie NNW – co obejmuje i czy warto je kupić?

Najnowsze raporty policyjne pokazują, że poziom bezpieczeństwa na polskich drogach zaczyna powoli rosnąć. Niestety, liczba wypadków wciąż stanowi powód do niepokoju. Trudno więc dziwić się kierowcom, którzy szukają sposobu na zwiększenie swojego bezpieczeństwa. Co prawda, zdarzenia drogowe mają to do siebie, że czasami trudno im zapobiegać. Nawet najbardziej ostrożni kierowcy mogą przecież ulec wypadkowi z winy innej osoby. Jednak pewną formą zabezpieczenia będzie dla nich komunikacyjne ubezpieczenie NNW. Co to za polisa i jaki jest jej zakres ochrony?

Komunikacyjne ubezpieczenie NNW – co to jest?

Nazwa ubezpieczeń NNW stanowi skrót od pierwszych liter terminu „następstwa nieszczęśliwych wypadków”. To pojęcie dobrze obrazuje zakres wspomnianych świadczeń. Polisy NNW zakładają bowiem wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy osoba ubezpieczona dozna szkody na skutek nieszczęśliwego wypadku.

Co jasne, powyższa definicja odnosi się wyłącznie do szkód zdrowotnych. Trzeba pamiętać o tym, że polisy NNW należą do kategorii ubezpieczeń osobowych. Tym samym nie mogą one obejmować żadnych dóbr materialnych.

Polisy NNW można zakupić w kilku różnych wariantach. Niektóre świadczenia tego typu są przystosowane do określonych sytuacji. Takie właśnie jest komunikacyjne ubezpieczenie NNW. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj polisy obejmuje wypadki związane z ruchem drogowym. Zazwyczaj komunikacyjne NNW chroni zarówno kierowcę, jak i pasażerów podróżujących danym pojazdem. Jednak przed zakupem takiej polisy należy dokładnie zweryfikować jej zakres ochrony poprzez uważną lekturę OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia).

W jakich okolicznościach komunikacyjne ubezpieczenie NNW zapewni pomoc?

Zakres ochrony w ubezpieczeniach NNW jest w dużej mierze indywidualny. Oznacza to, że przy zakupie takiej polisy można dopasować jej warunki do swoich własnych potrzeb. Z drugiej strony wykaz dostępnych rozszerzeń ochrony zależy przede wszystkim od rodzaju wybranego świadczenia.

Komunikacyjne ubezpieczenia NNW zasadniczo obejmują dwa czynniki:

  • trwały uszczerbek na zdrowiu lub inwalidztwo w wyniku nieszczęśliwego wypadku;
  • śmierć kierowcy lub pasażera/pasażerów.

Co istotne, obydwa wymienione zapisy odnoszą się do wszystkich czynności związanych z użytkowaniem samochodu. Dlaczego trzeba o tym pamiętać? Ponieważ wiele osób uważa, że komunikacyjne polisy NNW chronią wyłącznie podczas jazdy samochodem. Jednakże nie jest to prawda. Takie ubezpieczenie może zapewnić odszkodowanie również wtedy, gdy kierowca lub pasażer dozna szkody podczas:

  • wsiadania lub wysiadania z pojazdu;
  • postoju;
  • awaryjnego zatrzymania się w czasie jazdy;
  • załadunku lub wyładunku towaru (tylko w przypadku osób pracujących jako kierowcy zawodowi).

Jakie świadczenia wchodzą w zakres ubezpieczenia NNW?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Jak większość dostępnych ubezpieczeń, polisy NNW gwarantują przede wszystkim wypłatę określonego odszkodowania. Jego wysokość zależy między innymi od wybranego wariantu ochrony oraz indywidualnych warunków ubezpieczenia. Dzięki takiej rekompensacie osoby poszkodowane mogą łatwiej opłacić różne wydatki związane z leczeniem lub codziennym życiem.

Nie oznacza to jednak, że polisa NNW nie zapewnia dostępu do żadnych innych świadczeń. Niektórzy asekuratorzy oferują kierowcom możliwość zakupu ubezpieczeń o zwiększonym zakresie ochrony. Takie polisy obejmują także inne świadczenia przyznawane w razie doznania szkód na skutek nieszczęśliwego wypadku. Wówczas asekurator może zapewnić poszkodowanym dodatkowe środki na pokrycie kosztów: rehabilitacji, zabiegów lekarskich oraz zakupu preparatów medycznych.

Warto pamiętać o tym, że zakres ochrony często idzie w parze z ceną ubezpieczenia. Droższe polisy mają zazwyczaj bardziej rozbudowany zakres, a co za tym idzie – zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa. O jakich kwotach mowa? Najtańsze komunikacyjne ubezpieczenia NNW można zakupić już za około kilkanaście złotych. Natomiast bardziej rozbudowane polisy są dostępne w cenie wynoszącej średnio 50-100 złotych. We wszystkich opisanych przypadkach kierowca otrzymuje ochronę na okres 365 dni.

W jaki sposób można zaoszczędzić na zakupie NNW? To proste! Asekuratorzy często oferują dodatkowe zniżki kierowcom, którzy kupią więcej niż jedno ubezpieczenie. Jeżeli chodzi o polisy komunikacyjne, dobrym rozwiązaniem będzie np. połączenie obowiązkowego OC z polisą NNW.

Wyłączenia odpowiedzialności, czyli kiedy polisa NIE zapewni pomocy…

Wykaz wyłączeń odpowiedzialności to dokument, który widnieje we wszystkich ubezpieczeniach. Obejmuje on sytuacje powodujące natychmiastowe unieważnienie polisy. Jeżeli jedna z takich okoliczności się urzeczywistni, asekurator uzyska pełne prawo do odmowy wypłaty odszkodowania.

Wyłączenia odpowiedzialności w przypadku komunikacyjnych ubezpieczeń NNW dotyczą przede wszystkim sytuacji stanowiących naruszenie prawa. Są więc to między innymi:

  • kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
  • jazda niezgodna z przepisami ruchu drogowego;
  • kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień.

Ponadto część ubezpieczycieli nie wypłaca odszkodowania, jeżeli winowajcą wypadku okazał się właściciel polisy. Dlatego tak istotne jest uważne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia jeszcze przed podpisaniem umowy!

Podsumowanie

Komunikacyjne ubezpieczenie NNW zapewnia odszkodowanie kierowcy oraz pasażerom, którzy odniosą szkody w wyniku nieszczęśliwego wypadku drogowego. Oprócz tego rozszerzone warianty NNW zapewniają dodatkowe środki na zakup niezbędnych preparatów medycznych oraz opłacenie innych wydatków. Opisywaną polisę można kupić indywidualnie lub jako część pakietu (np. OC+NNW). Ceny komunikacyjnych ubezpieczeń NNW wynoszą od 20-30 do około 50-100 złotych. Warto przy tym pamiętać, że droższe polisy z reguły zapewniają bardziej kompleksową ochronę!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć