Jak sprawdzić numer VIN samochodu?

Samochody i inne pojazdy mechaniczne to dobra o bardzo wysokiej wartości materialnej. Z tego powodu stanowią one łakomy kąsek dla złodziei, którzy najpierw kradną auto, a potem próbują je sprzedać. Dlatego producenci samochodów postanowili znaleźć sposób na ukrócenie podobnych procederów. W tym celu zaczęli oznaczać swoje pojazdy przy pomocy numerów VIN. Dlatego dzisiaj sprawdzenie numeru VIN stanowi jedną z podstawowych czynności, które należy wykonać przy zakupie pojazdu. Zatem jak sprawdzić numer VIN samochodu?

Numer VIN – co to jest?

Do 1981 roku samochody były ewidencjonowane jedynie przez swoich producentów. To oznacza, iż przez długi czas nie istniał żaden ogólnodostępny sposób na sprawdzenie danego pojazdu. Jednak rosnąca skala kradzieży samochodów i wynikającego z nich paserstwa doprowadziła do zmian w zakresie metod ewidencjonowania pojazdów. Ich symbolem stało się wprowadzenie numeru VIN – Vehicle Identification Number (Numer Identyfikacyjny Pojazdu).

Jak sama nazwa sugeruje, VIN to indywidualny numer nadawany wszystkim fabrycznie nowym samochodom. Każdy pojazd otrzymuje więc unikalny numer jeszcze przed opuszczeniem fabryki. Dzięki temu organy ścigania oraz sami użytkownicy mogą łatwiej śledzić późniejsze losy danego samochodu.

Jak wygląda numer VIN?

Przed wspomnianym 1981 rokiem nie istniał prawny obowiązek oznaczania tworzonych pojazdów. Jednak w późniejszych latach wszyscy producenci zostali zobowiązani do nadawania swoim samochodom 17-cyfrowych numerów VIN. Co ciekawe, taki wymóg nie dotyczył tylko pojazdów osobowych. Unikalne numery VIN musiały pojawić się także na: ciężarówkach, busach oraz innych pojazdach.

Tym samym 17-cyfrowy numer VIN jest ogólnie przyjętym standardem. Nie stanowi on jednak przypadkowego ciągu liczb, ponieważ każda litera lub cyfra ma tutaj znaczenie:

 • pierwsze 3 znaki to unikalny kod producenta pojazdu;
 • kolejne 6 znaków to tzw. numer VDS oznaczający konkretny typ pojazdu;
 • ostatnie 8 znaków to z kolei numer VIS, czyli właściwy identyfikator danego samochodu.

Co ważne, numer VIN jest często określany jako numer nadwozia. Warto przy tym pamiętać, że nadwozie czasami zostaje oznaczone krótszym 12-cyfrowym numerem. Na szczęście pełny VIN powinien widnieć także na podszybiu oraz w dowodzie rejestracyjnym.

Dlaczego sprawdzanie numeru VIN jest tak ważne?

Numer VIN kryje w sobie kilka naprawdę ważnych informacji. Przede wszystkim umożliwia on ustalenie daty i miejsca produkcji danego samochodu. Oprócz tego rozszyfrowanie numeru VIN zapewnia kompleksowe dane na temat fabrycznej konstrukcji pojazdu. Pod tym względem należy rozumieć między innymi:

 • typ nadwozia;
 • liczbę drzwi;
 • rodzaj jednostki silnikowej;
 • wersję silnika;
 • wyposażenie samochodu, kolor lakieru i wiele innych.

Toteż numer VIN pozwala ustalić, jak dany samochód wyglądał w momencie opuszczenia fabryki. Jest to absolutnie kluczowa informacja dla wszystkich kupujących. Każda niezgodność numeru VIN ze stanem faktycznym będzie prawdopodobnie oznaczać, że dany pojazd został poddany licznym modyfikacjom. Niestety, podobne zabiegi są najczęściej wykonywane przy okazji poważnych zniszczeń. Dlatego zgodność pojazdu z numerem VIN jest niezwykle ważna, a wszelkie rozbieżności stają się wyraźnym sygnałem ostrzegawczym.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Innymi słowy, numer VIN powinien kryć w sobie całą historię danego pojazdu. Sprawdzenie tego oznaczenia jest istotne również pod innym względem. Numery VIN skradzionych samochodów trafiają bowiem do bazy policyjnej. Tym samym uważna kontrola tego oznaczenia może uchronić nabywcę przed potencjalnymi problemami związanymi z zakupem kradzionego samochodu.

Jak sprawdzić numer VIN samochodu krajowego?

Pora odpowiedzieć na najważniejsze pytanie, czyli jak sprawdzić numer VIN samochodu? W tym przypadku dużo zależy od tego, czy dany pojazd został kupiony w Polsce. Jeśli tak, sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy jedynie skorzystać z państwowego serwisu dostępnego na platformie – https://historiapojazdu.gov.pl/. Serwis ten został w pełni zintegrowany z bazą CEPiK, która zawiera informacje o wszystkich pojazdach zarejestrowanych w Polsce. Aby sprawdzić numer VIN, należy wejść na podaną stronę i uzupełnić trzy rubryki:

 • numer rejestracyjny pojazdu;
 • VIN;
 • datę pierwszej rejestracji w Polsce.

Taka metoda ma swoje zalety oraz wady. Po stronie zalet należy zapisać możliwość łatwego i w pełni darmowego sprawdzenia numeru VIN. Natomiast zdecydowanie największą wadą takiego rozwiązania jest ograniczona zawartość wygenerowanego raportu. Wynika to z faktu, że system CEPiK rejestruje tylko wybrane dane dotyczące pojazdu. Co więcej, dopiero od 2018 roku do bazy wprowadzono informacje o dokładnym przebiegu samochodu. Mimo to warto skorzystać z takiego rozwiązania!

Jak sprawdzić numer VIN samochodu sprowadzanego z zagranicy?

W tym przypadku sprawa jest nieco trudniejsza. Jeżeli pojazd nie został jeszcze zarejestrowany w Polsce, system CEPiK nie uwzględnia go w swojej bazie. Tym samym potencjalny nabywca musi skorzystać z innych alternatyw.

Najpopularniejszym rozwiązaniem są wówczas płatne serwisy internetowe przeprowadzające analizę numeru VIN. Takie platformy korzystają ze specjalnych algorytmów, które umożliwiają pobieranie informacji z różnych baz danych. Dzięki temu użytkownik otrzymuje dostęp również do informacji zebranych przez zagraniczne urzędy lub organy kontroli. Jest więc to zdecydowanie bardziej kompleksowe zestawienie niż analiza wygenerowana przez system CEPiK. Należy jednak pamiętać, że za taką usługę trzeba dodatkowo zapłacić.

Czasami numer VIN można sprawdzić także w serwisach ASO należących do danej marki. Tutaj jednak pojawiają się dwa problemy. Po pierwsze, dany producent wcale nie musi prowadzić własnej ewidencji wszystkich dokonywanych napraw. Po drugie, jeżeli nawet takowa ewidencja istnieje, samochód musiałby być ciągle serwisowany w ASO. Tylko wtedy serwisanci posiadaliby pełny zakres informacji dotyczących przebiegu prac serwisowych. Jest to możliwe, ale z pewnością nie w każdym przypadku.

Jeśli pozostałe metody zawiodą, można w ostateczności skorzystać z pomocy innych ludzi. Tutaj szczególnie przydatne będą fora i serwisy motoryzacyjne. Użytkownicy takich stron czasami wymieniają się informacjami na temat konkretnych samochodów. Nie wykluczone, że dany temat może być poświęcony właśnie oglądanemu pojazdowi.

Podsumowanie

Numer VIN konkretnego samochodu można sprawdzić na kilka sposobów. W przypadku pojazdów krajowych wystarczy skorzystać z rządowego serwisu zintegrowanego z bazą CEPiK. Wspomniany serwis umożliwia wygenerowanie raportu zawierającego krajową historię pojazdu. Niestety, taka analiza nie zawsze jest kompletna. Co gorsza, wygenerowanie raportu wymaga podania pierwszej daty rejestracji pojazdu w kraju. Oznacza to, że algorytm nie przetworzy informacji o samochodach, które nie zostały jeszcze zarejestrowane w Polsce. Tym samym osoby zamierzające sprowadzić auto z zagranicy muszą skorzystać z innych metod sprawdzenia numeru VIN. Pod tym względem najczęściej wybieranymi sposobami są: płatne serwisy analizujące VIN, sprawdzenie numeru poprzez ASO lub posiłkowanie się forami motoryzacyjnymi. Niezależnie od wybranej metody – sprawdzenie numeru VIN to absolutna konieczność i nie można o niej zapominać!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć