Jak obliczyć swoje zniżki na OC
Ubezpieczenie komunikacyjne

Jak obliczyć swoje zniżki na OC?

Zniżki na OC mają ogromne znaczenie dla wszystkich posiadaczy samochodów. Dzięki nim można dużo taniej kupić obowiązkowe ubezpieczenie. Dlatego uzyskanie możliwie najwyższych zniżek na OC stanowi zrozumiały cel każdego kierowcy. Podstawową zasadą jest to, że rosną one wraz z okresem bezszkodowej jazdy. Natomiast towarzystwa ubezpieczeniowe mogą stosować inne zasady dotyczące wyliczania ich wysokości. Przez to kierowcy czasami po prostu nie wiedzą, jakie zniżki powinny im przysługiwać. Co zatem można zrobić w takiej sytuacji? Jak obliczyć swoje zniżki na OC?

Jak obliczyć swoje zniżki na OC? – fakty i mity

W internecie można natrafić na rozmaite teorie dotyczące obliczania posiadanych zniżek na OC. Niektórzy sugerują, że za każdy rok bezszkodowej jazdy kierowca może otrzymać 10% zniżki na OC. Według innych ubezpieczyciele już po trzech latach bezszkodowej jazdy przyznają kierowcy maksymalny upust. Czy jest to prawda? Pora zweryfikować najczęściej powtarzane informacje.

Zacznijmy od dwóch już wspomnianych kwestii. Czy asekuratorzy przyznają kierowcy 10% zniżki na OC za każdy rok bezszkodowej jazdy? Jest to dość prawdopodobne. Co jasne, poszczególni asekuratorzy mogą korzystać z nieco innych zasad pod względem przyznawania zniżek na OC. Tym samym nie każdy ubezpieczyciel zapewni kierowcy dokładnie 10% zniżki za rok bezszkodowej jazdy. Niemniej sama zależność pomiędzy kolejnym rokiem czystej historii szkód i dodatkową zniżką na OC jest ewidentna.

Kolejnym założeniem jest to, że 3 lata bezszkodowej jazdy dają kierowcy maksymalny upust.Tutaj trzeba doprecyzować jedną kwestię. Zasadniczo maksymalny wymiar zniżek na OC, które może otrzymać kierowca, wynosi z reguły 60-70%. Tym samym uzyskanie maksymalnego rabatu za 3 lata bezszkodowej jazdy oznaczałoby, że kierowca otrzymuje 20% zniżki za rok. Być może część asekuratorów faktycznie oferuje takie warunki. Niemniej jednak większość firm trzyma się bliżej wspomnianej granicy 10% na rok.

Następnym mitem jest twierdzenie, iż spowodowanie jednej kolizji lub wypadku drogowego skutkuje utratą wszystkich posiadanych zniżek na OC. W zdecydowanej większości sytuacji nie ma to miejsca. Owszem, każda kolizja lub wypadek będzie skutkować utratą zniżek. Natomiast dużo częściej jest to jedynie częściowa utrata. Zazwyczaj kierowca traci od 10% do około 30% zniżek za jednorazową kolizję. Niemniej to oznacza, że spowodowanie kilku takich incydentów faktycznie może skończyć się utratą wszystkich wypracowanych zniżek.

Jak obliczyć swoje zniżki na OC dzięki dostępnym informacjom?

Bezszkodowa jazda samochodem stanowi zdecydowanie najważniejszy czynnik pod względem przyznawania zniżek na OC. Tym samym kierowca może sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy przysługują mu już maksymalne zniżki. W tym celu można choćby skorzystać z opisanego wyżej równania – jeden rok bezszkodowej jazdy 10% zniżki. Dodatkowo warto pamiętać, że u większości ubezpieczycieli obowiązuje limit wynoszący 60-70% zniżki na OC.

Nie jest to jednak zbyt precyzyjny wyznacznik. Toteż alternatywą może być skorzystanie z bazy danych prowadzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Taka baza obejmuje dane o wszystkich pojazdach zarejestrowanych w Polsce oraz ich właścicielach. Co istotne, zawiera ona także informacje o historii szkód wybranego kierowcy. Toteż każdy może sprawdzić, ile już trwa jego bezszkodowa jazda. Na tej podstawie UFG wygeneruje raport uwzględniający potencjalną sumę zniżek na OC.

Jak sprawdzić dokładny wymiar posiadanych zniżek na OC?

Wyliczenie przygotowane przez UFG będzie dużo bardziej precyzyjne, ale wciąż nie daje gwarancji uzyskania poprawnego wyniku. Co więc powinni zrobić kierowcy, którzy chcą otrzymać dokładną informację? Odpowiedź jest zaskakująco prosta. Informacja o posiadanych zniżkach na OC powinna znajdować się w dokumentach wydanych przy okazji zawarcia ubezpieczenia.

Większość asekuratorów zamieszcza bowiem w treści umowy informację o uwzględnionych zniżkach. Tym samym kierowca może sprawdzić, ile tak naprawdę otrzymał rabatu przy zakupie ubezpieczenia. Trzeba jednak pamiętać, że są to zniżki przyznane tylko przez konkretnego asekuratora. Toteż konkurencyjna firma może nieco inaczej oszacować dokładną wysokość takiego upustu. Dlatego tak ważne jest regularne porównywanie ofert poszczególnych firm.

Jeżeli więc kierowca zamierza zmienić ubezpieczyciela, powinien najpierw zamówić wycenę OC z informacją o przysługujących zniżkach. W ten sposób uzyska szczegółową kalkulację stawek polisy, a co za tym idzie – będzie mógł wybrać najkorzystniejszą alternatywę!

Podsumowanie

Kierowcy posługują się różnymi sposobami, żeby obliczyć wysokość przysługujących im zniżek na OC. Warto jednak pamiętać, iż nie wszystkie takie metody mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Co prawda, wieloletnia historia bezszkodowej jazdy rzeczywiście jest czynnikiem, który zapewni maksymalne zniżki przy zakupie OC. Jednak dokładny wymiar takich zniżek zależy już wyłącznie od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli ktoś posiada ważną polisę OC, może znaleźć w zawartej umowie adnotację o uzyskanych zniżkach OC. To pozwoli na porównanie aktualnej oferty ze zniżkami gwarantowanymi przez innych ubezpieczycieli.