Jak kupić OC przez internet?

Przez długie lata zakup polisy OC oraz innych ubezpieczeń był możliwy jedynie poprzez wizytę w stosownej placówce. Później sporą popularność zyskała także sprzedaż terenowa prowadzona przez agentów ubezpieczeniowych. Jednak aktualnie obydwie te metody wydają się mocno przestarzałe. Wszystko ze względu na ogromny wzrost zainteresowania ubezpieczeniami sprzedawanymi online. Zakup polisy przez internet stanowi bowiem zdecydowanie wygodniejszą alternatywę. Co więcej, zamawianie ubezpieczeń online jest bardzo proste, gdyż sprowadza się do wykonania raptem kilku kroków. Z tego względu każdy będzie w stanie łatwo zamówić polisę online. Zatem jak kupić OC przez internet?

Krok pierwszy – znalezienie najlepszej oferty

We wszystkich poradnikach poświęconych tematyce zakupu ubezpieczeń można odnaleźć tę samą poradę. Zakłada ona, że przy zakupie polisy należy skupić się głównie na znalezieniu ubezpieczenia zapewniającego najszerszy możliwy zakres ochrony. Jednakże taka zasada nie odnosi się do polis OC dla kierowców. Dlaczego? Ponieważ ze względu na obowiązkowy charakter polis OC ich zakres jest ustalony odgórnie. Z tego powodu każdy ubezpieczyciel musi zapewnić swoim klientom identyczny zakres ochrony w ramach zawartego OC.

Tym samym przy zakupie polisy OC nie trzeba martwić się o jej zakres ochrony. Znacznie większą uwagę warto więc zwrócić na cenę ubezpieczenia. O ile bowiem wszystkie polisy OC gwarantują identyczną ochronę, o tyle cena takich świadczeń może już być zupełnie inna. Dlatego w interesie kierowcy jest znalezienie najbardziej opłacalnej oferty OC. Na szczęście przy zakupie polisy online będzie to wyjątkowo proste. Wszystko dzięki możliwości skorzystania z porównywarek cen OC.

Wspomniane porównywarki umożliwiają szybkie zestawienie ze sobą ofert kilku wybranych ubezpieczycieli. Co istotne, całe zestawienie jest przygotowywane dopiero po tym, gdy użytkownik wprowadzi do systemu niezbędne dane. Dzięki temu wygenerowana oferta jest dostosowana do parametrów technicznych samochodu.

Co jasne, porównywarka ubezpieczeń wyświetla dostępne oferty zgodnie z kryterium cenowym. Warto jednak pamiętać, że czasem ubezpieczyciele mogą zaoferować gratyfikację w nieco innej formie. Przykładowo, wyższa cena polisy może zostać zrekompensowana za sprawą dodatkowego świadczenia. Coraz powszechniejszą praktyką wśród asekuratorów jest bowiem oferowanie polisy OC np. wraz z dodatkowym mini AC lub assistance. Taki pakiet może nieraz być jeszcze bardziej opłacalną alternatywą niż zakup OC w promocyjnej cenie!

Krok drugi – wypełnienie formularza

Przy sprzedaży polisy OC asekurator musi wprowadzić do systemu dane swojego nowego klienta. Dlatego nabywca ubezpieczenia musi je najpierw podać. To zaś wymaga uzupełnienia specjalnego formularza, który pojawia się od razu po zamówieniu ubezpieczenia OC. Tym samym kierowca zainteresowany zakupem polisy musi go najpierw wypełnić, aby móc później sfinalizować swoje zamówienie.

Wspomniany formularz można podzielić na dwie główne części. Pierwsza z nich dotyczy danych właściciela samochodu. Są więc to informacje, takie jak:

  • imię;
  • nazwisko;
  • data urodzenia;
  • miejsce zamieszkania;
  • stan cywilny;
  • staż za kółkiem (czas posiadania prawa jazdy);
  • historia spowodowanych szkód drogowych.

Druga część formularza jest już poświęcone stricte ubezpieczanemu pojazdowi. Asekurator poprosi więc o podanie:

  • marki samochodu;
  • modelu;
  • daty produkcji;
  • pojemności silnika;
  • rodzaju paliwa;
  • stanu licznika;
  • danych technicznych (np. rodzaj nadwozia, liczba drzwi);
  • daty pierwszej rejestracji auta;
  • numerów rejestracyjnych.
Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Powyższe informacje są niezbędne przy sprzedaży OC, dlatego każdy asekurator z pewnością o nie zapyta. Jednak niektórzy ubezpieczyciele mogą także poprosić kierowców o podanie dodatkowych informacji. Może to być np.: miejsce garażowania samochodu, szacowana liczba kilometrów pokonywanych w roku, czas posiadania pojazdu.

Dzięki tym informacjom asekurator może dokładniej oszacować tzw. ryzyko ubezpieczeniowe, co z kolei przełoży się na inną cenę polisy.

Krok trzeci – opłacenie składki ubezpieczenia

Po wypełnieniu formularza kierowcy pozostaje tylko uregulować należność związaną z zakupem OC. Pod tym względem nabycie ubezpieczenia OC przez internet jest również bardzo wygodną alternatywą. Kierowca ma bowiem do wyboru kilka metod płatności za zamówione ubezpieczenie OC.

Najpierw warto jednak zaznaczyć, że od dłuższego czasu większość asekuratorów przewiduje opcję płatności za OC w ratach. Dzięki temu kierowca może systematycznie spłacać kolejne raty i przez ten czas korzystać z wymaganej ochrony. Rzecz jasna taka możliwość dotyczy również ubezpieczeń kupionych online. Dlatego przy zakupie polisy warto przemyśleć sposób płatności za OC. Co ważne, asekurator może przyznać dodatkowy rabat za natychmiastowe opłacenie całej składki. Jeżeli więc nie jest to problemem, kierowca powinien rozważyć taką alternatywę.

Co do samych metod płatności, najlepszą alternatywą będzie skorzystanie z szybkich płatności online. Są to zarówno tzw. przelewy błyskawiczne, jak i tradycyjne przelewy bankowe. Kierowca może także zapłacić za polisę kartą debetową/kredytową lub BLIK-iem.

Krok czwarty – pobranie i zapisanie wystawionej polisy

W przypadku kupowania ubezpieczeń online gotowa polisa zostanie wygenerowana elektronicznie. Taki dokument już po opłaceniu składki trafi na adres e-mail wskazany przez nabywcę. Wówczas kierowca będzie mógł go pobrać, a następnie zapisać w pamięci urządzenia mobilnego albo wydrukować. Wiele osób do dzisiaj drukuje wspomniane potwierdzenia i wozi je w samochodzie na wypadek ewentualnej kontroli. Jednak czy jest to konieczne?

Faktycznie przez długi czas kierowcy musieli w czasie kontroli policyjnej okazywać potwierdzenie zakupu polisy OC. Funkcjonariusze nie mogli bowiem w inny sposób zweryfikować, czy kierowca dysponuje obowiązkowym ubezpieczeniem. Jednak to zmieniło się w 2018 roku, kiedy to w życie wszedł system CEPiK. Obecnie sprawdzanie dokumentów odbywa się drogą elektroniczną, co oznacza, że policjanci nie potrzebują już papierowego potwierdzenia. Co jasne, kierowca może wozić w samochodzie potwierdzenie zakupu polisy, ale nie ma już takiego obowiązku. Tym samym brak wydrukowanego potwierdzenia nie stanowi obecnie podstawy do nałożenia mandatu.

Od tej reguły obowiązuje tylko jeden wyjątek dotyczący podróży zagranicznych. Trzeba bowiem pamiętać, że system CEPiK ma charakter krajowy. Tym samym zagraniczni funkcjonariusze policji nie będą mogli skorzystać z nieco w celu weryfikacji statusu ubezpieczenia. Jeżeli więc kierowca zamierza poruszać się swoim samochodem po terytorium innego kraju, musi mieć przy sobie wydrukowaną polisę OC!

Podsumowanie

Zakup ubezpieczenia OC przez internet to znacznie wygodniejsza i zarazem bardziej opłacalna alternatywa niż standardowy zakup u agenta. Wynika to z kilku powodów. Przede wszystkim przy zakupie OC przez internet nabywca zyskuje możliwość porównania kilkunastu dostępnych ofert. Wszystko dzięki tzw. porównywarkom cen OC, które zestawiają oferty różnych ubezpieczycieli. Po drugie, wypełnienie wszystkich formalności związanych z zakupem trwa dosłownie kilkanaście minut. Jest więc to spora oszczędność czasu. Po trzecie, niektórzy ubezpieczyciele zapewniają dodatkowy rabat za zamówienie polisy online. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione aspekty, zakup ubezpieczenia OC przez internet jest po prostu najlepszym dostępnym rozwiązaniem!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć