Immobilizer w kluczyku – co to jest i jak działa?

Producenci samochodów muszą dbać nie tylko o wysoki komfort jazdy i łatwość prowadzenia produkowanych aut. Równie ważną kwestią już od wielu lat jest zabezpieczenie pojazdów przed złodziejami. Co jasne, nigdy nie udało się opracować metody, która w 100% redukuje ryzyko kradzieży. Mimo to praktycznie każdy współczesny samochodów ma przynajmniej jeden system ochrony przed złodziejami. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest immobilizer w kluczyku. Co to jest i na jakich zasadach działa? Czy awaria immobilizera może być kłopotliwa dla kierowcy? Zapraszamy do lektury!

Co to jest immobilizer?

Przed opisaniem zasady działania immobilizera warto wyjaśnić, czym on w ogóle jest. Mianowicie immobilizer w kluczyku to niewielkie urządzenie działające na podstawie wbudowanego transpondera, czyli nadajnika. Immobilizer odpowiada za wysyłanie określonego sygnału do centralki (stacji odbiorczej) znajdującej się w pojeździe. Jeżeli sygnał zostanie odczytany prawidłowo, zabezpieczenia samochodu zostaną odblokowane, a auto się uruchomi. Toteż immobilizer jest najczęściej stosowaną formą zabezpieczenia samochodów przed złodziejami.

Bardzo często immobilizer jest wymagany do zawarcia ubezpieczenia AC.

W momencie wprowadzenia tej technologii immobilizer sprawdzał się całkiem nieźle. Niestety, jego powszechny charakter sprawił, że złodzieje w końcu znaleźli skuteczne metody na obejście tego zabezpieczenia. Niemniej jednak immobilizer w dalszym ciągu utrudnia kradzież pojazdu i choćby z tego względu warto docenić to rozwiązanie.

Jak działa immobilizer?

Zasada działania immobilizera opiera się na wspomnianej wyżej wymianie sygnałów. Nadajnik w kluczyku wysyła sygnał do centralki, która go odczytuje i sprawdza zgodność. Dopiero w chwili jej potwierdzenia komputer zdejmuje uruchomione zabezpieczenie silnika. Najczęściej jest to zabezpieczenie polegające na odcięciu dostępu paliwa do silnika. W innych modelach komputer całkowicie wyłączał elektronikę pojazdu. To z kolei miało utrudniać uruchomienie pojazdu przez potencjalnych złodziei.

Co jasne, technologia nieustannie idzie do przodu, dzięki czemu współczesne immobilizery mają jeszcze bardziej kompleksowe działanie. Dzisiaj odczytanie błędnego sygnału poprzez immobilizer skutkuje zazwyczaj czasowym unieruchomieniem silnika, a nawet wysłaniem ostrzeżenia o próbie kradzieży. Niemniej trzeba zaznaczyć, że „doświadczeni” złodzieje są w stanie poradzić sobie również z takim zabezpieczeniem. Z drugiej strony każda dodatkowa forma ochrony jest w tym przypadku korzystna. Tym samym immobilizer wciąż działa na korzyść właścicieli aut.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Co zrobić, gdy immobilizer zostanie uszkodzony?

Czasami jednak ochrona zapewniana przez immobilizer może okazać się kłopotliwa. Dotyczy to zwłaszcza jego awarii, która może skutkować unieruchomieniem silnika. Wtedy posiadany kluczyk lub karta nie pozwoli na normalną jazdę.

Jak więc rozpoznać awarię immobilizera? Zazwyczaj nie jest to trudne. Przy takiej awarii silnik nie uruchomi się w ogóle albo zgaśnie po kilku sekundach. Ponadto na desce rozdzielczej powinna zapalić się ikonka immobilizera. Jeśli do tego dojdzie, kierowca może stwierdzić, że immobilizer został uszkodzony.

Co należy robić w takiej sytuacji? Najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zapasowego kluczyka lub zapasowej karty. Taki egzemplarz powinien mieć w pełni sprawny immobilizer, co pozwoli na uruchomienie samochodu. Sytuacja się jednak komplikuje wtedy, gdy kierowca nie ma zapasowego kluczyka…

W takiej sytuacji niezbędna może być wymiana całej stacyjki, a co za tym idzie – zakup nowego kompletu kluczyków. Taka usługa będzie kosztować mniej więcej kilkaset złotych. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt transportu unieruchomionego pojazdu do serwisu. Jeżeli ktoś może go holować, nie ma problemu. Jednak wezwanie lawety oznacza dodatkowy wydatek. Dlatego zawsze warto dbać o to, aby mieć przynajmniej 2 w pełni sprawne kluczyki/karty. W razie uszkodzenia jednego kompletu warto od razu dorobić duplikat. Koszt takiej usługi jest dużo niższy, gdyż nie powinien przekraczać 200 złotych.

Podsumowanie

Immobilizer w kluczyku to podstawowe zabezpieczenie samochodu przed złodziejami. Jego działanie polega na zablokowaniu dopływu paliwa lub unieruchomienia silnika aż do momentu odczytania sygnału. Taki sygnał pochodzi z nadajnika zamontowanego w kluczykach albo karcie. Wspomniana reguła działania sprawia, że immobilizer w najgorszym wypadku utrudnia kradzież pojazdu. Z kolei w najlepszym może zupełnie zapobiec kradzieży samochodu! Niestety, jego skuteczność okazuje się również pewnym problemem, jeśli immobilizer zostanie uszkodzony. W takiej sytuacji kierowca powinien skorzystać z zapasowej pary kluczyków. Jeżeli jednak nie ma zapasowej pary, pozostaje mu holowanie pojazdu do najbliższego serwisu. Mechanicy powinni sobie poradzić z powstałą usterką.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć