mandat za złe parkowanie
Ubezpieczenie komunikacyjne

Ile wynosi mandat za złe parkowanie 2022?

Pozostawienie auta w nieodpowiednim miejscu to jedno z najczęstszych wykroczeń popełnianych przez kierowców. Na szczęście złe parkowanie zazwyczaj nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia uczestników ruchu drogowego. Jednak w wielu przypadkach może być ono uciążliwe np. dla pieszych lub mieszkańców. Toteż przepisy ruchu drogowego przewidują istnienie kar grzywny za pozostawienie pojazdu w nieodpowiednim miejscu. Zatem ile wynosi mandat za złe parkowanie 2022? Czy niedawna nowelizacja taryfikatora kar wprowadziła jakieś zmiany w kwestii wysokości takich mandatów? Zobacz co zmieni się 17.09.2022!

„Złe parkowanie” – co należy przez to rozumieć?

Mandaty za złe parkowanie mogą zostać wystawione w wielu sytuacjach. Wynika to głównie z faktu, że obecne przepisy dotyczące pozostawiania samochodów w miejscach publicznych są dosyć złożone. Dlatego kierowca może popełnić różne wykroczenia w związku ze złym zaparkowaniem pojazdu.

W wielu przypadkach kierowcy są karani np. za parkowanie samochodem na chodniku. Co prawda, czasami pozostawienie samochodu na chodniku jest zgodne z przepisami. Jednak nawet wtedy kierowca musi pilnować, żeby zaparkowane auto nie utrudniało pieszym korzystania z chodnika. Aktualne przepisy mówią o obowiązku pozostawieniu na chodniku przejścia o szerokości co najmniej 1,5 metra. Jeśli samochód zastawi takie przejście, policjanci ukarzą jego właściciela mandatem.

Zabronione jest także parkowanie samochodów w miejscach obowiązywania określonych znaków drogowych (np. zakazu postoju oraz zakazu zatrzymywania). Ponadto kierowcy nie mogą zostawiać swoich aut na drogach rowerowych oraz w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej. Dodatkowo bez wymaganych dokumentów kierowcy mają zakaz parkowania na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych lub posiadaczy aut elektrycznych. Za wszystkie opisane przewinienia właściciele samochodów mogą zostać ukarani mandatem.

Ile wynosi mandat za złe parkowanie 2022?

Dokładna wysokość wystawionego mandatu za złe parkowanie zależy w głównej mierze od rodzaju popełnionego wykroczenia. Niektóre z opisanych przewinień są objęte niższymi mandatami, a przy innych wykroczeniach kara będzie wyższa.

O jakich kwotach mowa i ile wynosi mandat za złe parkowanie 2022? Minimalna wysokość takiej kary wynosi obecnie 100 złotych oraz 1 punkt karny. Mandat o tej wysokości mogą otrzymać między innymi ci kierowcy, którzy pozostawią swój samochód:

  • za znakiem zakazu postoju lub zakazu zatrzymywania (B-35, B-36);
  • przy lewej krawędzi jezdni;
  • na pasie rozdzielającym dwie części jezdni;
  • przy bramie lub drodze wjazdowej.

Niektóre mandaty za złe parkowanie mogą być jednak wyższe. Przykładowo, zaparkowanie auta w tunelu może skończyć się otrzymaniem kary w wysokości 200 złotych. Natomiast najwyższe mandaty oznaczają grzywnę w wysokości 300 złotych. One grożą kierowcom parkującym:

  • na przystankach autobusowych;
  • przy przejazdach kolejowych lub tramwajowych;
  • na autostradach oraz drogach szybkiego ruchu.

Co jasne, do wymienionych kar grzywny często należy doliczyć jeszcze punkty karne.

Czy mandaty za złe parkowanie podrożały w 2022 roku?

Na początku 2022 roku w życie weszła nowelizacja przepisów prawa drogowego. Jej symbolem stało się podwyższenie kar nakładanych za popełniane wykroczenia na drogach. Przekonali się o tym głównie kierowcy mający skłonność do przekraczania dopuszczalnej prędkości jazdy. Powstaje więc pytanie – czy takie zmiany wpłynęły również na wysokość mandatów za złe parkowanie?

Zasadniczo wysokość kar przewidzianych za złe parkowanie pozostała na dotychczasowym poziomie. Z tego względu kierowcy są zazwyczaj karani mandatami o standardowej wysokości. Od tej reguły zdarzają się jednak wyjątki.

Jednym z nich jest pozostawienie auta na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych. Do tej pory było to wykroczenie zagrożone mandatem w wysokości 500 złotych. Jednakże od 2022 wysokość takiej kary wzrosła do 800 złotych.

Co ciekawe, opisana zmiana wprowadziła w życie kolejną modyfikację taryfikatora. Mianowicie teraz kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości aż 1200 złotych za posługiwanie się nieważną lub sfałszowaną kartą parkingową. Rzecz jasna takie przypadki zdarzają się dość rzadko, ale opisana zmiana podkreśla konieczność pilnowania miejsc dla osób niepełnosprawnych.

Podsumowanie

Rok 2022 przyniósł jedną z największych podwyżek w dotychczasowym taryfikatorze kar. Przez to kierowcy muszą płacić znacznie więcej za popełnianie różnych wykroczeń drogowych. Jednak nie dotyczy to większości mandatów wystawianych w związku ze złym zaparkowaniem samochodu. Te pozostały bowiem z reguły na dotychczasowym poziomie. Widełki takich mandatów wynoszą od 100 do 300 złotych. Do tego czasami trzeba doliczyć także koszty odholowania pojazdu, jeśli np. auto zastawia wjazd na posesję. Jeśli chodzi o zmiany w 2022 roku, dotknęły one tylko przypadków parkowania na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Teraz kierowcy za takie wykroczenie mogą otrzymać mandat wynoszący aż 800 złotych (wcześniej było to 500 złotych). Podwyższeniu uległy również kary za posługiwanie się sfałszowanymi lub nieważnymi kartami parkingowymi, które uprawniają do zajmowania miejsc dla niepełnosprawnych. Tutaj kara może obecnie wynieść nawet 1200 złotych! Toteż kierowcy powinni unikać podobnych zachowań.